Modern yaşam temposundan uzaklaştığınız birkaç günlük tatilinizde fiziksel dinlenmenin ötesinde ruhunuzu da beslenmek; içinizde ufak da olsa bir farkındalık ve uyanış yaratmak istemez misiniz? O zaman rotanız Akyakaretreats olmalı! Türkiye’deki retreat konseptinin en iyi örneklerinden Akyakaretreats’in kurucu ortaklarından Nihan Altuğ Bayraktar’ı daha yakından tanıdık.


Akyakaretreats nasıl ortaya çıktı, arkasındaki hikayeyi nedir? 

Akyakaretreats pandemi ile beraber, yeni dünyanın getirdiği projelerden bir tanesi. Şehirdeki yoğunluk sonrası “Gerçekten ne istiyoruz bu hayattan?” diye sorabildiğimiz bir zaman diliminde ortaya çıktı. Bireyselden çıkıp artık bütünsele ulaşma çabasıydı aslında bu proje. Eğitmen olmadan önce daha kaliteli bir hayat için hep kendi pratiklerime döndüğümü fark etmiştim. Beni bu hayata bağlayan, ruhumu besleyen rutinlerim oluşmuştu. Daha neler öğrenebilirim dediğimde bana ne iyi geliyorsa o pratiklerin eğitimlerini almaya karar verdim. Eşim Selim ve bana iyi geleni dünyaya yayma isteği şehirdeki derslerden artık daha tatil havası ile geçen kamplarla buluşmaya başladı. 

Sizler kurucuları olarak Akyakaretreats’i nasıl tanımlarsın? 

Akyakaretreats’i gerçekten severek ve ruhumuzu besleyen bir proje olarak bakmaya çalıştık hep. Sanki keyif veren hobimiz ile haşır neşirmişiz gibi. Bizim için tanımı bu kadar basit ama bir o kadar da dönüştürücü. 

Akyakaretreats’i farklı kılan en önemli unsurlardan biri de organik şekilde oluşan topluluğu. Bu “community sense”in nasıl geliştiğinden, sizinle beraber Akyaka’da olan birinin kendini nasıl bir çevrede, insanlarla hatta düşünce yapısında bulabileceğini anlatabilir misin?

Nihan Altuğ Bayraktar

Gerçekten çok organik bir şekilde oluştu, büyüdü ve büyümeye de devam ediyor. Bize iyi gelen ne ise herkese sunmak istediğimiz bir stüdyo ve aynı zamanda bir konsept. Bu dersleri, eğitimleri ve “gathering” çalışmalarının hepsini farklı eğitmenlerle bulabildiğimiz; bazen 4 günlük bir kamp şeklinde, bazen sadece bir ders ve bazen de uzun dönemli eğitimler şeklinde kimin ne ilgisini çekiyorsa o anda katılabilecekleri ve kendilerini geliştirebilecekleri veya oldukları yerden sadece mutlu ve huzurlu olmalarını fark ettiren bir topluluk. 

Eğitmenleriniz, işbirlikçileriniz kimler? Birbirinizden nasıl besleniyor, ilham alıyorsunuz? 

Eğitmenlerimiz ve bizimle birlikte yola çıkan sponsorlarımız bu dünyayı daha iyi bir yer haline getirme çabasında olan kişiler. Bunu bilerek yola çıktığımız için her bir araya geldiğimizde birbirimiz ve yarattığımız toplulukla olan bağımız artıyor. Bu da bize her gün ilham veren bir motivasyon bizim için. 

Akyakaretreats’de verilen tüm eğitimler, seanslar arasında sizlerin kalbine en yakın olanı hangisi? 

Retreat’ler yani 4-5 günlük kamplar harika tabi ki, fakat her gün bir pratik yapmak yani günlük girdikleri dersin kişilerin hayatlarında yarattığı rutin ve iyileşmek için gösterdikleri çaba paha biçilemez. En ufak bir farkındalık ve uyanış hem kendimizi hem de ilişkide olduğunuz kişilerin hayatlarını etkileyen bir unsur. Bu bize sunulan büyük bir hediye aslında. 

Dinlenmek, hayatın temposunda bir adım geriye atmak hatta durabilmek neden çok önemli? Sizler kendi yaşamlarınızda nasıl dinleniyor ve rahatlıyorsunuz? 

Dinlenmek, dinleyebilmek içindir bize göre. Yani ne istiyorum, bugün nasıl bir insan olmaya karar verdim, bu dünya ve çevremdekilerle ile iletişimim, ilişkim nasıl sorularına yanıt alabilmek için bir fırsat. Kendimizi dinleyip, ayaklarımızın yere daha çok bastığını hissettiğimiz anda kuvvetleniyor bu yaşam ile bağımız. Kendimizi daha çok sever hale geliyoruz. Diyebiliyoruz ki “Hayat bana karşı değil, hayat benimle var, ben değerliyim, ben bir taneyim.” Bunlar güçlü hisler bizi hayata bağlayan ve bu pratikler ile biz bu hisleri yakalayabiliyorsak işte zaten hayat BU! Bizler ne kadar yoğun olsak da şöyle birbirimize bakıp “Tamam artık birkaç gün kendimize zaman ayırma vakti geldi.” diyerek bize o anda ne iyi geliyorsa onu yapma fırsatı yaratıyoruz.

Akyakaretreats’i yakın gelecekte ne gibi yenilikler bekliyor? Ne gibi hayalleriniz, hedefleriniz var?   

Yakın gelecekteki yenilikler bizim ikimizi besliyorsa üstünde çalışılacak, beslemiyorsa es geçilecek projeler. Biz bu şekilde ayırıyoruz hayatımıza girecek yenilikleri. Hayalimizi sordunuz madem başa dönüyoruz. Yani neden Akyakaretreats’i kurduk sorusuna! Bu olağanüstü pratikleri; yoga, nefes, dans, müzik, hareket, ses, meditasyon, Mindfulness, enerji çalışmaları gibi farkındalığımızı geliştiren ve bizi bize biraz daha yaklaştıran çalışmaları daha sık yapabilmek, dünyanın her yerinden ilham aldığımız eğitmenlerle çalışmak ve dünyanın iyileşmesini, ilişkilerimizin bütünsel bir şekilde güzelleştiğini izlemek için.

Akyakaretreats’in yakın zamanda gerçekleşecek etkinliklerini @akyakaretreats Instagram hesabı üzerinden takip edebilirsiniz.Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP