YAZAN: BURCU ERBAŞ

Saçlarını boyatan herkes canlı, bakımlı ve rengini ilk günkü gibi koruyan saçlara uzun süre sahip olmak ister. Bu da ancak işlem sonrası saçlara doğru bakımı sunarak başarılabilir. Özellikle boyalı saçların tonunu, parlaklığını, sıkılığını ve yumuşaklığını korumak için tasarlanmış, sülfat içermeyen, saf formülasyonlu Authentic Beauty Concept Glow serisi tam da bu amaca hizmet ediyor. Boyalı saçlar renklerini, canlılıklarını ve sağlıklarını nasıl daha uzun süre koruyabilir, Çizgi Saç Tasarım – Denizli Kuaför’ün profesyonel görüşlerine danışarak sizin için araştırdık.


Saçlarınızı kimin, nasıl, hangi ürünler kullanarak boyadığına farkındalıkla yaklaşın.

Sürdürülebilir bir canlı rengin ilk adımı boyama süreci ile başlar. Profesyonel bir saç stilistinin eğitimi, metodolojisi ve deneyimi ile boyadığı bir saç ile evde amatör olarak uygulanan boyanın arasında önemli ölçüde fark vardır. Saçın kalitesi, türü, kalınlığı gibi birçok etmene dayanarak seçilen boya türü ve işlem methodu, profesyonel olmayan kişiler tarafından anlaşılması çok zordur.

Nitekim danışanların da kendi saç tipi ve istekleri konusunda net, işlem ve boya kalitesi konusunda ise bilgili olması kuaför deneyiminden alınan memnuniyeti arttırır. Çizgi Saç Tasarım’ın kurucusu ve saç tasarımcısı Hasan Ali Acar, işin uzmanı olarak bu konuda tavsiyeler vermeye ve müşterilerine en iyi hizmeti sunmaya çalışmalarının çok önem taşıdığını belirtiyor.


Saç boyama konusunda en önemli noktalar, boyama işlemi ve ürünlerin kalitesidir. Saçın bakımlı, canlı ve parlak olması için kaliteli bir saç boyası kişiye en uygun tonda seçilmelidir. Saçın yapısı ve daha önce işlem görüp görmeme durumuna göre filtrelenerek en uygun ürünle boyama işlemi yapılmalıdır. Çünkü saç telinin yapısına göre boyanın emilimi değişiklik gösterebilir. Ancak kaliteli bir işlem sonrası saç sürdürülebilir şekilde kullanılabilir. Boya kısa sürede saçtan akmaz, saç canlılığını kaybetmez ve parıltısını korumaya devam eder.

Hasan Ali Acar

Boyalı saçlar için tasarlanmış bir saç bakım serisi kullanın.

İkinci adım özellikle boyalı saçlar için tasarlanmış, saf formülasyonlara sahip bir bakım serisi edinmektir.

Sülfat ve paraben içermeyen saf içerikli formülasyonu ile Authentic Beauty Concept Glow serisi içerdiği hurma ve tarçının saça ton kazandıran, canlılık katan, elastikiyetini sıkılaştıran özelliklerinden faydalanarak boyalı saçlara nemini ve sağlığını geri kazandırır. Mükemmel özler içeren bu iki süper besinin birlikteliği ise fırından yeni çıkmış lezzetli çöreklerin kokusunu doğal parlaklığına kavuşmuş saçlara taşır.

Authentic Beauty Concept Glow Serisi

Tüm saçlar için boya işlemi konusunda önerimiz aceleci davranılmaması, işlem öncesinde bakım yapılarak saçın yapısının daha iyi hale getirilmesi, doğru saç bakım ürünleri ile saçların düzenli temizlenmesi, bakım yağlarıyla saç yapısının desteklenmesidir. Sonrasında yapılacak boyama işleminden alınacak verim çok daha iyi olacaktır. Aynı zamanda boyama işleminden sonra saç bakım rutinlerini uygulamaya devam etmek daha sürdürülebilir ve canlı bir saç rengi için olmazsa olmazdır!

Hasan Ali Acar

Authentic Beauty Concept Glow Serisi

Serinin içerisinde yer alan Glow Cleanser temizlemeye, Glow Conditioner nemlendirmeye, Glow Mask kökten uca yoğun bakım vermeye, Glow Essence ise saç maskesinin etkisini yoğunlaştırarak saçlara ekstra bir ilgi göstermeye yaramaktadır. Seri halinde kullanıldığında saçın boya sırasında kaybettiği nemi kazanmasını, renginin sürdürülebilir, canlı, parlak görünmesini ve saç kalitesinin yumuşak, pürüzsüz ve kolay taranabilir olmasını sağlar.

Saçları çok sık ve yüksek sıcaklıkta yıkamaktan kaçının.

Saçlar ne kadar az yıkanırsa rengi de o denli uzun süre korunur. Her yıkama arasının en az 2 gün olması idealdir. Authentic Beauty Glow serisi gibi boyalı saçlar için tasarlanmış ürünlerin kullanıldığı bir saç yıkama rutini edinmek, saç rengini uzatmak için yapılabilecek en iyi planlardan biridir. Yıkama sıklığı kadar suyun sıcaklığının da renk üzerinde bir etkisi bulunmaktadır. Kuruluk, hassasiyet, yağlanma problemleri gibi diğer başka saç sorunlarını da olumsuz etkileyen çok sıcak su ile yıkanmak saç boyasının sürüldüğü kütikülün açılarak kırılmasına ve boyanın akmasına neden olur. Bu nedenle sıcak su yerine ılık hatta mümkünse soğuk su kullanılmalıdır.

İpucu: Saç boyasından sonra en az 72 saat saçlarınızı şampuanlamayın.

Yüksek ısı ile saç şekillendirmeye ara verin.

Aynı yüksek sıcaklıkta yıkamak gibi yüksek ısıyla çalışan saç şekillendirme aletleri; kurutucular, düzleştiriciler, maşalar saç kütiküllerine zarar vererek boyanın daha hızlı şekilde akmasına neden olur. Eğer mümkünse tüm bu aletleri saç rutininden çıkarmak ya da kaliteli bir ısı koruyucu sprey ile kullanmak saç renginin sürdürülebilirliği için çok önemlidir.

Klorlu ve fazla tuzlu sulara girmekten, uzun süreli direkt güneş ışığından kaçının.

Klor, tuz ve yoğun güneş ışığı saç renginin açılmasına, kalitesinin bozularak sertleşmesine ve parlaklığın azalmasına neden olur. Bir tür kimyasal olan klor saçların orijinal rengine göre turuncu, gri hatta yeşile dönmesine neden olabilir. Tüm bu istenmeyen durumların temelinde ise sülfat içeren şampuan kullanımı yatar. Klor ve tuz ile bir tür tepkimeye giren sülfatın renk üzerindeki bu etkilerinden kaçınmanın yolu Authentic Beauty Concept Glow Cleanse gibi sülfatsız bir şampuanı yıl boyu kullanmaktır.

Authentic Beauty Concept’in boyalı saçlar için olan Glow serisi birbirini tamamlayan bakım ürünleri ile saçlarınıza doğal parlaklığını kazandırmayı hedefler. Saf içerikli, sürdürülebilir ve vegan özelliklere sahip Glow serisi ürünlerini incelemek için linke tıklayabilirsiniz.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP