YAZAN: BURCU ERBAŞ

Bütüncül beslenme sadece fiziksel yararlarından öte, kişinin ruh halini, duygularını, düşüncelerini kısacası bütün yaşam kalitesini iyileştirebilme gücüne sahip. Beslenme sadece doyma veya anlık hazlar yaşama için değil, bedenin, duyguların, düşüncelerin, kalbin, iç benliğin ve spiritüelliğin bir başka deyişle tüm varlığın güçlenmesi için bir araca dönüşebilir. Kadim bilgilere göre vücutta bulunan 7 farklı enerji tipinin, farklı fiziksel ve ruhsal durumlara karşılık olduğu çakra sistemi, beslenmenin sadece bedende kalmadığı bu anlayışta yol gösterici olabilir. İyi görünmek, iyi hissetmek ve iyi düşünmek aynı zamanda enerji seviyelerini yükseltmek, çakraları dengeleyen besinler ile sağlanabilir. 


Muladhra: Kök Çakrası

Kök çakrası güven duygusunu, hayatta kalma güdüsünü ve istikrarı kontrol eder. Rengi kırmızıdır. Sağlıklı olarak aktığında “ayaklarının üzerinde durma” hissi sağlar. Enerjisini topraktan alır. Besinlerle dengelenmesi en kolay çakra bu yüzden kök çakradır. Özellikle topraktan gelen patates, pancar, havuç, kereviz, soğan gibi kök sebzeler ve baklagiller içeren yemekler tüketmek enerjisi bozulan kök çakrasını tekrardan dengeleyecek ve eksilen “güven” hissiyatını geri kazandıracaktır. 

Svadhishtana: Sakral Çakra

Sakral çakra duyguları, cinselliği, enerjiyi ve kurulan bağları kontrol eder. Rengi turuncudur. Üreme organlarının sağlığı ile ilişkili olan sakral çakra dengede olduğu zaman dinamiklik, esneklik, yaratıcılık ve tutku hissi getirir. Oldukça akışkan olan bu enerjiyi su miktarı yüksek turunçgiller, turuncu renkli havuç, tatlı patates gibi sebzeler ve deniz ürünleri besleyecektir. 

Manipura: Karın Çakrası

Karın çakrası iradeyi, hırsı, özgüveni ve kişisel gelişimi kontrol eder. Rengi sarıdır. Sinir sistemi ile bağlantılı olan karın çakrasından enerji sağlıklı bir şekilde aktığı zaman kendine güven, liderlik yeteneği artar, hayatın bir amacı ve gidişatı olur. Ateş elementinin etkin olduğu bu çakra keskin, acı, tuzlu ve ekşi gıdalardan beslenir. Karabiber, zerdeçal, tarçın, kekik gibi baharatların keskinliği, soya sosunun tuzluluğu, fermente gıdaların ve limonsu meyve sebzelerin ekşiliği motivasyonu arttıracaktır. 

Anahata: Kalp Çakrası 

Kalp çakrası sevgi, aşk, merhamet, bağışlama, kabul etme duygularını besler. Bu kişinin hem kendisine hem de başkalarına duyduğu hislerdir. Rengi yeşildir. Dengesizlik halinde başka insanları hayata alamama, kabul edememe yaşanır. Hava elementinin yönettiği kalp çakrası yeşil, lifli sebzelerle, keskin tada sahip kırmızı şarap, yeşil çay, nar, kahve, bitter çikolata gibi besinlerle dengelenir. Bu besinlerin ortak özellikleri fiziksel olarak da kalp damar sağlına iyi gelmeleridir.

Vishuddha: Boğaz Çakrası

Boğaz çakrası iletişimi, dürüstlüğü, kişinin kendini ifade etme, düzgün açıklayabilme ve anlaşılabilme yetisini kontrol eder. Fiziksel karşılığı da kulak, burun, boğaz, tiroit bezleri, ağız ve diş sağlığıdır. Rengi mavidir. Ether isimli akışan, sıvı, görünmez bir elementle yönetildiği için sıvı yiyecekler ve içecekler bu çakrayı besler. Mavi renkli yaban mersini, deniz yosunu gibi besinler boğaz çakrasına iyi gelirken tiroit bezinin çalışmasını da destekler. Ek olarak gün içinde en azından bir öğünün hiçbir dikkat dağıtıcı; müzik, telefon, bilgisayar olmadan farkındalıkla yenmesi boğaz çakrasını oldukça güçlendirecektir. 

Ajna: Göz Çakrası

Üçüncü göz çakrası olarak da anılan göz çakrası içgüdüleri, sezileri, duyuları yönetir. Enerjisini ışık elementinden alır ve rengi mordur. Duygu durumu üzerinde güçlü bir etkisi olan göz çakrası mor renkli lahana, orman meyveleri, erik, üzüm, incir, patlıcan gibi besinlerle ve mod yükseltici kafein, çikolata, kakao gibi gıdalarla dengelenir. Beslenmenin yanı sıra göz çakrasında yaşanan dengesizlikler çoğu zaman ışıksızlıktan yani yeterince güneş görmemekten gelir. Güneşlenme süresini arttırmak, kış aylarında ise “iç ışığı” meditasyon ile bulmak beslenmeye eşlik etmelidir. 

Sahaswara: Taç Çakra

Başın en tepesinde bulunan taç çakra varlığımızın gözle görülemeyen, elle tutulamayan ruhani kısmını oluşturur. Bilinçten enerjisi alan taç çakranın rengi lila veya beyazdır. Bu çakra fiziksel dünya ile bağdaşmadığı için herhangi bir besin dengelenmesinde yardımcı olmaz. Aksine yemek yemeyi bırakmak, yani aralıklı oruç yapmak bedenin, zihnin ve ruhun detoks sürecine girmesine ve taç çakranın güçlenmesine yarar.  Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP