Çakraları Açmak: Enerji Noktalarınızı Dengeleyin!” yazımızda daha önce anlattığımız gibi, vücudumuzda enerji merkezlerimizi temsil eden 7 nokta vardır ve bunlara çakra adı verilir. Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde bulunan her bir çakra, belirli vücut fonksiyonlarının rahatsızlıkları ile ilişkilidir. Bu bölgelerde yaşadığımız herhangi bir fiziksel rahatsızlık, çakralarımızdaki dengenin bozulmasına neden olur. Bu ilişki çift yönlüdür.

Çakralarımızın kapalı olması da aynı şekilde çakra bölgelerimizde fiziksel rahatsızlıklar yaşamamıza neden olabilir. Eski enerjiyi, tekrarlayan olumsuz duygu ve korkuları vücudumuzdan atmak; hem çakralarımızın yeniden dengede olmasını hem de fiziksel rahatsızlıklarımızdan kurtulmamızı sağlar. Peki hangi çakranızda bir denge sorunu olduğunu nasıl anlarsınız?

Kök çakra

Kök çakra, omurga tabanınızdaki kuyruk sokumunuzda bulunur. Kök çakradaki denge bozuklukları bacaklarda, ayaklarda, rektumda, kuyruk kemiğinde, bağışıklık sisteminde, erkek üreme organlarında ve prostat bezinde yaşanan sorunlarda kendini gösterir. Kök çakranın kapalı olması durumunda meydana gelebilecek fiziksel rahatsızlıklara yeme bozuklukları, sindirim bozuklukları, diz ağrısı, siyatik ve dejeneratif artrit örnek olarak verilebilir.

Eğer yaşamsal ihtiyaçlarınızı karşılamakla ilgili sorun yaşıyor, finansal problemler yüzünden stresli bir dönem geçiriyorsanız kök çakranız kapanabilir.

Kök çakranız açık olduğunda yaşadığınız fiziksel dünyada kendinizi güvende hissedersiniz.

Sakral çakra

Sakral çakra, alt karın bölgenizin kasıklara doğru olan bölümünde yer alır. Üreme problemleri, idrar yolları rahatsızlıkları, böbrek fonksiyonlarında bozulmalar, kalça ve sırt ağrıları; sakral çakranızda dengesizlikler olduğunu ifade eder.

İlişkilerimizde yaşadığımız problemler, kendimizi ifade etmekte güçlük çekmemiz, yaratıcılığımızı beslemekte zorlanmamız ve genel olarak eğlence duygusundan yoksun kalmamız sakral çakramızın kapanmasına neden olabilir.

Sakral çakranız açıkken risk almaktan korkmazsınız, daha yaratıcı olursunuz ve yaptığınız her işe tutkuyla yaklaşabilirsiniz.

Solar plexus çakrası

Solar plexus çakrası üst karın bölgemizde bulunur. Sindirim sorunları, karaciğer rahatsızlıkları, kronik yorgunluk, diyabet, ülser, yüksek kan şekeri, pankreasta ve safra kesesinde oluşan problemler ve bağırsak hastalıkları solar plexus çakrasının kapalı olduğuna işaret eder.

Özgüvenimizle ilgili yaşadığımız sorunlar, solar plexus çakrasının dengesini bozar. Kendimizi aşırı derecede eleştirmemiz ve reddedilme korkumuz, solar plexus çakrasında yaşadığımız denge sorunlarının en önemli sebepleridir.

Bu çakra açık olduğunda kendimize saygı duyar ve özgüven kazanırız.

Kalp çakrası

Kalp çakrası, göğüs merkezinde, kalbimizin tam üzerinde bulunur. Kalp çakrasının dengesinde bozulmalar olduğunu gösteren fiziksel rahatsızlıklar astım, akciğer hastalıkları, nefes problemleri ve lenf bezlerinde, omuzlarda ve kollarda yaşanan ağrılardır. Yalnızlık korkusu, kıskançlık, terk edilme ve öfke bu çakranın kapanmasına neden olur.

Kalp çakrası açık olduğunda mutluluk, şükran ve sevgi duygularıyla dolup taşarız.

Boğaz çakrası

Boğazımızda bulunan bu çakranın dengesi bozulduğunda tiroid sorunları, kulak enfeksiyonları, üst solunum rahatsızlıkları, ülser ve boyun ağrısı gibi fiziksel rahatsızlıklar yaşarız. Kendimizi ifade etmekte zorlanmamız ve iradesiz olduğumuzu hissetmemiz boğaz çakramızın kapanmasına neden olabilir.

Boğaz çakrası açık olduğunda iletişimimiz kuvvetlenir ve iyi bir dinleyici haline geliriz.

Üçüncü göz çakrası

Alnımızın merkezinde, kaşlarımızın tam ortasındaki bölgede yer alır. Üçüncü göz çakramız kapandığında baş ağrısı, bulanık görüş, sinüzit, duyma kaybı ve hormonal problemler yaşarız. Duygusal dengesizlikler üçüncü göz çakrasının kapanmasına neden olur.

Bu çakra açık olduğunda kendimizi odaklanmış hisseder, gerçek ve illüzyon arasındaki farkı daha iyi ayırt edebiliriz.

Taç çakra

Taç çakra başımızın en üst kısmında yer alır. Depresyon, öğrenme zorluğu, ışığa hassasiyet gibi sorunlar, taç çakranın kapandığını anlatan belirtilerdendir. Din ve spiritüellik gibi konulardaki esnek olmayan düşünme biçimleri, taç çakranın kapanmasına sebebiyet verebilir.

Taç çakra açık olduğunda, anda yaşamaya başlar, kendi rehberliğimize güven kazanırız.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: MindBodyGreenLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP