Yaz sıcağının kendini gösterdiği bu günlerde sizi serinletecek hem hafif hem de fresh bir tarif hazırlamak istedim: Çikolata parçalı nice cream!

Nice Cream, en basit haliyle donmuş muzları rondodan geçirerek elde ettiğiniz kremadır. Siz de kolay dondurma tarifimle kendi evinizde rahatlıkla rafine şekersiz, sağlıklı ve lezzetli dondurmalar hazırlayabilirsiniz.

Çikolata parçalı nice cream tarifi

Malzemeler

  • 3 adet dondurulmuş olgun muz
  • 1 adet olgun avokado
  • 1 yemek kaşığı organik bal
  • 1 yemek kaşığı laktozsuz süt
  • 1 çay kaşığı vanilya özütü
  • Tarçın
  • %70 bitter çikolata parçacıkları

Tarif

Tarifin en önemli malzemesi muz. Muzların olgun olması bu tarifte ayrıca önem taşıyor. Eğer olgun muz yerine ham muz kullanırsanız tadı istenilen lezzette olmayabilir.

Olgun muzlar dilimlendikten sonra bir buzdolabı poşetine veya kapaklı kaba konup, dondurucuda yaklaşık üç-dört saat bekletilir. Muzları mutlaka dilimlemek gerek çünkü donmuş muzları bütün haliyle rondodan geçirmek bir hayli zor oluyor. Hazırladığınız muz dilimlerini akşamdan dondurucuya atarsanız ertesi gün için muzlarınız hazır hale gelmiş olur.

Muzlar dondurucudan çıkarıldıktan sonra yaklaşık 5 dakika kadar oda sıcaklığında bekletilir. Rondoda önce donmuş muz kremamsı hale gelinceye kadar çekilir. Tek başına bu haliyle bile oldukça lezzet oluyor!

Sonrasında içerisine avokado, bal, süt, tarçın ve vanilya özütü eklenerek rondodan tekrardan geçirilir. Son aşamada ise içerisine bitter çikolata parçacıkları eklenerek hafifçe karıştırılır. 

İşte dondurmanız hazır! Dondurmayı hazırladıktan hemen sonra tüketebilir ya da derin dondurucuda bir süre daha beklettikten sonra yiyebilirsiniz. Dondurucuda bekletirseniz dondurma kaşığı ile servis edebilecek kıvama da gelmiş olur.

Nice Cream hafif olduğu için diğer tatlıların yanına da servis edilerek kullanılabilir. Bu yaz bu dondurmanın adeta bağımlısı olacaksınız. Üstelik siz de içerisine eklediğiniz birkaç farklı malzeme ile farklı aromalı nice creamler yaratabilirsiniz! Toz ham kakao da bu tarife çok yakışıyor benden söylemesi.

Şimdiden afiyet olsun!Işıl Kızılağaçlı

Işıl, Saint Georg Avusturya Lisesini bitirdi. İstanbul Üniversite Eczacılık Fakültesi son sınıf öğrencisidir. Aromaterapi üzerine eğitimler almakta olup aynı zamanda sosyal medya, sağlıklı yaşam, sağlıklı tarifler ve seyahat gibi ilgi alanlarına da sahiptir. Işıl, Instagram'da @sagliklisecimler hesabı üzerinden sağlıklı tarifler paylaşmaktadır....

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP