YAZAN: BURCU ERBAŞ

Her yaştan kişinin bakım rutininde en azından bir tanesine mutlaka yer vermesi gereken antioksidanlar, cilt bakımının en çok çalışan oyuncularıdır. Birçok farklı cilt problemine; akne, yaşlanma belirtileri, matlık ve lekelere birden çözüm olan antioksidanların her biri cildi serbest radikallerden ve enflamasyondan korumak için çalışır. Fakat hepsi, her cilt sorunu veya tipine uygun değildir. Giderek büyüyen antioksidan denizinde kaybolmamanız için cildinize en uygun antioksidan ve kullanım şeklini sizin için derledik!


Antioksidanlar nedir, nasıl çalışır?

Cildi oluşturan hücreler, metabolik faaliyetler, hücresel solunum ve çevresel etmenler; güneş, hava kirliliği, elektronik aletlerden yayılan mavi ışığın etkisi ile reaktif ve zararlı yan ürünler üretir. Bu moleküllere serbest radikal denir. Sağlıklı işleyen hücre sistemin bu moleküller üretildikleri anda nötralize edilirler. Fakat bu sistem çeşitli nedenlerden ötürü işini yerine getiremezse serbest radikaller hücreyi oluşturan çeşitli yapılara; hücre zarına, mitokondriye zarar verir. Bu zarar da gözle görülülebilir cilt problemlerine sebep olur.

Serbest radikalleri nötralize etmekle yükümlü bu sistemi yeniden dengelemek ve sağlığına kavuşturmak oksidasyon sürecini engellemekle mümkün olur. Cildin ihtiyaç duyduğu bu desteği ise antioksidanlar sağlar.

Antioksidanlar, cildin serbest radikallerin zararlı etkisinden korunmasına ve birikmiş oksidatif stresten iyileşmesine yardımcı olur.

Yaşlanma belirtilerini tersine çevirir.

Oksidatif stres, cildin ürettiği kollajenleri yıkarak yenilenme ve iyileşme mekanizmalarına zarar verir. Aynı zamanda ciltteki enflamasyonu arttırır. Bu da kendini matlaşmış, kuru bir cilt ve belirginleşmeye başlamış yüz çizgileri ile gösterir. Oksidatif stresi engellemek, yaşlanma belirtilerini önler.

Güneşin sebep olduğu zararı önlemeye yardımcı olur.

Güneşin zararlı ışınları ciltte enflamasyona sebep olan bir tepki yaratarak güneş yanıkları, lekeler, soyulmalara yol açar. Antioksidanlar ise cildin enflamatuar bir cevap vermesini engelleyerek foto yaşlanmanın önüne geçer. Aynı zamanda güneş kreminin koruyuculuğunu güçlendirir.

Cildin kendini yenilemesini sağlar, kollajen ve elastin üretimini destekler.

Cildi oksidatif yükten arındıran antioksidanlar, iyileşme ve yenilenme sistemlerini yeniden düzene sokar. Bu da ciltte daha canlı, sağlıklı ve parlak bir görünüm yaratır.

Cilt tonunu eşitler ve aydınlatır.

Süregelen güneş maruziyeti ve buna bağlı olarak artan serbest radikaller, cilde tonunu veren melanin pigmentinin salgılanma sürecine zarar verir; lekelere, hiper pigmentasyona yol açar. Serbest radikallerin nötralize olması ise bu durumun önüne geçer. Aynı zamanda bazı antioksidanlar melanin üretimini dengeleyici özelliklere sahiptir.

A vitamini (Retinol): Yaşlanma

A vitamini yani retinol klinik olarak kanıtlanmış en başarılı antioksidanlardan biridir. Hücre yenilenme hızını ve kollajen üretimini arttırarak, aynı zamanda DNA hasarını geçirerek cildin kendi kendine iyileşme kapasitesini arttırır. Bu özelliği sayesinde var olan hasarları; ince çizgileri, lekeleri, cilt sarkmalarını tersine çevirebilir. Ek olarak cildin yağ üretimini dengeleyerek akne ve siyah nokta oluşumunun önüne geçer.

Nasıl kullanılır?

Küçük bir dozda başlayarak cildi alıştırmak ve giderek daha yüksek dozlara çıkmak retinolün yaratabileceği cilt hassasiyetinden kaçınmanın en iyi yoludur. Cildin güneşe hassasiyetini arttırdığı için gece rutinine eklemek ve sabahları yüksek koruyucu bir güneş kremi uygulamak gerekir.

ABTIRA GARDEN
White Rose | yoğun nemlendirici krem | retinol ile
KEŞFET

C vitamini (L-askorbik asit): Parlaklık

Her cilt tipi tarafından rahatlıkla kullanabilecek en temel antioksidanlardan C vitamini, ciltte kendiliğinden bulunur. Fakat bu doğal depolar çevresel nedenler; UV ışınları, kirlilikten ötürü giderek azalır. Bu nedenle dışarıdan desteklenmesi herkes için faydalıdır. Anti-inflamatuar olmasının yanı sıra melanin üretimini dengelediği için hiper pigmentasyon, lekeler ve cilt matlığı ile de savaşır. Kollajen üretimini destekleyerek cilde aydınlık ve parlak bir görünüm kazandırır.

MIZON
Saf C Vitamini Ampulü
KEŞFET

Nasıl kullanılır?

C vitamini güneş ışınları ve ısıya bağlı olarak hemen dengesizleşebilen ve etkisini yitirebilen hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle opak ve koyu renk bir şişe içinde satılan, dengeli bir formüle sahip C vitamini ürünü kullanmak gerekir. Gece ve gündüz uygulanabilir. Gündüz uygulanması; ardından uygulanacak güneş kreminin koruyuculuğunu cildi serbest radikallerden koruyarak destekler. Diğer antioksidanlar; E vitamini ve ferulik asit ile beraber iyi çalışır.


E vitamini: Nemlendirme

Kuru cilde sahip herkesin kullanması gereken antioksidanların başında E vitamini gelir. Anti-inflamatuar ve nemlendirici olan E vitamini cilt bariyerini güçlendirir, cildi yumuşatır, rahatlatır ve yaraların hızlı iyileşmesini destekler.

Nasıl kullanılır?

Yağda çözülebilir bir yapısı vardır. En iyi sonuçları C vitamini, ferulik asit veya resveratol ile birleştiğinde gösterir. Gece ve gündüzleri rutine dahil edilebilir.

B13 vitamini (Niansinamid): Kızarıklık karşıtı

B13, daha bilinen adı ile niansinamid güçlü fakat cildi irrite etmeyen yumuşak bir antioksidandır. Enflamasyonu yatıştırır, cildin sebum üretimini dengeler ve cilt bariyerini güçlendirir. Böylelikle cildin nem kaybetmesini engeller. Herkes tarafından kullanılabileceği gibi daha çok kızarıklık, akne, egzama gibi problemler yaşayan kişiler için önerilir.

Nasıl kullanılır?

Suda çözülebilir bir yapıya sahiptir. Gece ve gündüz uygulanabilir. Retinolün neden olabileceği kızarıklık ve hassasiyeti nötrleyici bir etkiye sahip olduğu için beraber kullanılabilir.

ABTIRA GARDEN
Herbal Tea | %5 BHA + %5 niasinamid | sebum dengeleyici + cilt tonu eşitleyici yüz tonik
KEŞFET


Yeşil çay: Yatıştırma

Çok güçlü bir polifenol deposu olan yeşil çay hem anti-inflamatuar hem de antioksidan özellik gösterir. Serbest radikalleri azaltırken yaraların daha hızlı iyileşmesine destek olur. Hassas, akneye ve irritasyona yatkın cilde sahip herkes için uygundur.

Curcumin: Önleme

Zerdaçalın içerisinde bulunan etken madde curcumin çok güçlü bir antioksidan olup uzun yıllardır hem besin yoluyla hem de cilt üzerine uygulanarak kullanılır. Hücresel bazda enflamasyonu, daha başlamadan engellediği görülmüştür. Diğer antioksidanlar gibi hasarı tersine çevirmez, hasarı daha oluşmadan engeller.

Resveratrol: Yaşlanma

Kırmızı renkli meyve ve sebzelerin içerisinde doğal olarak bulunan resveratrol antioksidan özellikler taşıyan bir polifenoldur. Topikal olarak cilt üzerine uygulandığında ciltteki enflamasyonu azalttığı, kollajen seviyelerini arttırdığı ve yaşlanma karşıtı etkiler gösterdiği kanıtlanmıştır. Aynı zamanda cilde aydınlık ve parlak bir görünüm verir.

Hyalüronik asit: Hidrasyon

Kendi hacminin 1000 kat fazlası kadar su tutabilen ve cilde nemini geri kazandıran hyalüronik asit aynı zamanda serbest radikallerle savaşan bir antioksidandır. Cilt bariyerini güçlendirerek yaraların daha kolay iyileşmesini sağlarken cildin çevresel etmenlere karşı olan dayanıklılığını da arttırır. Dehidrasyona uğramış cilde nemini geri kazandırdığı için ince çizgileri ve kırışıklıkları geçirir. Cilde dolgun bir görünüm kazandırır.

MIZON
Nemlendirici Hyalüronik Asit Serumu
KEŞFET

Nasıl kullanılır?

Suda çözünebilir bir yapısı vardır. Asıl amacı suyu cilde hapsetmek olduğu için cildin temizlenmesini takiben cilt hala hafif ıslakken uygulanması önerilir. Sabah ve akşam birçok antioksidanla; retinol, C vitamini, niansinamid ile beraber kullanılabilir.


Ferulik asit: Koruma kalkanı

Oksidatif stresin yarattığı hasarı geriye çeviremeyen fakat süregelen çevresel etmenlere karşı cilt üzerinde bir kalkan oluşturan ferulik asit gücünü en iyi C ve E vitamini ile birleştiğinde gösterir. Tek başına uygulanması hassas ciltlerde irritasyona sebep olabilir.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP