Güzellik uzmanlarının ve dermatologların çoğu cilt problemine çözüm olarak önerdiği, klinik araştırmalarla cilt sağlığı için en etkili içeriklerden biri olduğu kanıtlanan retinol, son zamanlarda oldukça popülerleşse de birçoğumuz, bu sihirli içeriğin ne olduğunu, ne için ve nasıl kullanıldığını bilmiyoruz. Gelin retinol nedir, beraber inceleyelim. 

İlginizi çekebilir: Cilt Bakım Ürünlerinde Etiket Okuma Rehberi

Retinol nedir? 

Retinol, retinoid adlı ilaç kategorisinin altında bulunan hafifletilmiş bir A vitamini türevidir. Temel olarak cilt hücrelerinin metabolizmalarını hızlandırarak hücre yenilenmesini tetikler ve cilt elastikiyetini arttıran kolajen üretimini destekler. Kimyasal peeling etkisi yaratarak sürekli olarak yeni ve sağlıklı bir cildin oluşmasını sağlar. 

Bunun yanı sıra cilt üzerinde bir antioksidan gibi davranarak serbest radikallerle savaşır. Yaşlanma belirtileri olarak görülen ince çizgilerin ve lekelerin asıl nedeni olan serbest radikal hasarını önler, geriye çevirir.

İlginizi çekebilir: Akne, Egzama ve Yaşlanmanın Nedeni Cilt Mikrobiyotası Mı?

Retinolün faydaları nedir?

  • Cilt tonunu eşitler ve parlaklık kazandırır. 
  • Cilt üzerinde oluşmuş yaraları daha hızlı ve leke bırakmadan iyileştirir.
  • Akne, siyah nokta, tıkanmış gözenekleri önler.

Retinol sürekli olarak hücre yenilenmesini tetikleyerek cilt hücrelerinin yeterince hızlı değişmemesi ve cilt üzerine birikmesi sonucu oluşan akne, siyah ve beyaz nokta gibi cilt problemlerini daha oluşmadan önlenmiş olur.

  • Gözeneklerin boyutunu küçülterek görünümlerini azaltır. 
  • Güneş veya yaş alma sonucu oluşan cilt lekelerinin görünümünü azaltır.
  • İnce çizgileri geçirerek yaş almanın cilt üzerinde bıraktığı etkileri tersine çevirir.  

Retinolü kimler kullanabilir?

Ergenlik yıllarında akne problemleri yaşayan kişilerden, 50 yaşının üstünde yaş almanın cilt üzerinde bıraktığı etkilerle uğraşan kişiye kadar retinol, her cilt üzerinde pozitif bir etki bırakır. Güçlü etken maddenin sadece hamilelik döneminde kullanılması önerilmez.

Retinol nasıl uygulanır? 

Retinol tüm faydalarını düzenli kullanımdan 2 ay sonra gösterir. Bu 2 aylık alışma periyodunda ise özellikle hassas ciltlerde; cilt kuruluğu, soyulma ve kızarıklık gibi yan etkiler oluşabilir.

1. Retinolü cilt rutininize az miktarda ve geniş bir zaman periyodunda dahil edin.

İlk kullanımda bile güçlü bir etki yaratabilen retinolü cilt bakım rutinine yavaşça ve azar azar entegre etmek cilt hassasiyetinin arttığı alışma periyodunun çok daha sorunsuz geçmesini sağlayacaktır. Haftada 1 kereden başlayarak 2 aylık bir süre boyunca haftada 2, 3 ve gün aşırı sıklığında ve bezelye tanesi büyüklüğünde kullanmak en ideal rutin olacaktır.

2. Retinolü yüksek nemlendirme gücüne sahip kremlerle beraber kullanın. 

Temizlenmiş cilde uyguladığınız retinolün ister öncesinde, ister sonrasında, eğer cildiniz gerçekten çok hassas ise her ikisinde de cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmak kuruluk, soyulma ve kızarıklık gibi retinol kaynaklı problemlerin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Eğer cildiniz tolere edilebilecek bir alışma periyodu geçirmiyor, egzama, sedef gibi problemler ortaya çıkarıyorsa retinol sizin için uygun olmayabilir.

3. Retinolü sadece gece vakti uygulayın ve uygulama ertesinde her daim güneş kremi sürün.

Retinol cildin güneşe karşı olan hassasiyetini arttırarak UV ışınlarının vereceği zarara daha açık hale getirir. Güneş ışınları, aynı zamanda retinolün etkinliğini önemli ölçüde azaltır. Bu nedenle, bu etken maddeyi gece vakti uygulamak en doğrusu olacaktır. Bunun yanı sıra sabah cilt bakımı rutininize güneş kremini dahil etmek cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyacaktır. 

İlginizi çekebilir: Cilt Sağlığınızı Koruyan En İyi 4 Güneş Kremi

4. Retinolü başka kimyasal ve fiziksel peelinglerle ve C vitamini içeren cilt ürünleri ile beraber kullanmayın.

Retinolü salisilik asit, benzoil peroksit gibi alfa ve beta hidroksi asitlerle (AHA +BHA), C vitamini içeren ürünlerle veya fiziksel peelinglerle kullanmak hassasiyeti artmış olan cildi daha da fazla irrite edecektir. 

Retinol içerikli ürünlere göz atın:Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP