Hücrelerin beslenmesi, yenilenmesi ve canlanması konusunda vitaminler önemli rol oynuyor. Herhangi bir vitaminin eksikliğinde ya da fazlalığında insan sağlığı ciddi tehlikeler ile karşı karşıya kalabiliyor. İnsan sağlığında büyük öneme sahip olan vitaminler, elbette cilt sağlığı ve güzelliğinde de etkilidir. Daha önce güzellik için kullanılan vitamin desteklerinden bahsetmiştim. Bu yazımda, cilt bakımda vitaminlerin kullanım alanları ve uygulama zamanları hakkında bilgi vereceğim.

Cilt bakımında faydalı vitaminler hangileri?

Kan değerlerinize göre kullandığınız vitaminlere ek olarak dıştan yaptığınız bakımlara aşağıdaki içerikleri ekleyebilirsiniz.

A Vitamini

A vitamini, cilt bakımında daha çok retinol formu olarak karşımıza çıkıyor. Retinol, yeni hücre oluşumunu ve hücrelerin canlanmasına yardımcı oluyor.  Aynı zamanda American Academy of Dermatology’de yayınlanmış olan bir makaleye göre, yaş grubu ayrımı gözetmeksizin akne tedavisinde retinollerin topikal ve oral yolla kullanılması sonucunda olumlu ve uzun vadeli sonuçlar alındığı ortaya çıkmıştır.

Akne tedavisinin yanı sıra özellikle anti-aging, ince çizgilerin açılması ve cilt neminin korunması ve kuruluğun önlenmesi konusunda retinoller, önemli cilt destekleridir. Kollajen üretimini desteklediği için cilt gençliğini ve parlaklığını korur.

A vitamini serumları ciltte soyulma etkisi yarattığı için gece kullanılması, haftada 1 veya 2 kez uygulanması ve güneş koruyucusu ile desteklenmesi gerekir.

B Vitamini 

B vitamini yağlı ciltlerin sebum kontrolünü sağlaması, akne tedavisi ve cilt nemlenmesi açısından önemli bir destektir. Özellikle genç ciltlerin, hücre yenilenmesi ve sağlıklı bir görünüm için tercih edebileceği içeriklerden biridir. Cildi yatıştırır ve kontrol altına alır.

B vitamini kremleri gündüz ve gece olmak üzere günde 2 kere kullanıma uygundur.

C Vitamini 

Cilt bakımında en etkili ve en sevilen içerik, C vitaminleridir bence. Cildin, dermis ve epidermis tabakalarında yüksek oranda bulunması, hücre yenilenmesini desteklemesi ve kollajen sentezini sağlaması tercih edilme nedenlerinden sadece birkaçıdır. İçerdiği askorbik asit sayesinde cildin parlamasına ve renginin açılmasına, renk eşitsizliklerinin ortadan kalkmasına, hasarlı cilt hücrelerinin onarımına, kırışıklıkların açılmasına ve cilt gençliğine neden olur. Aynı zamanda akne ve siyah nokta tedavisinde de kullanabileceğiniz bir içeriktir.

C vitamini serum ve kremleri, ciltte soyulma etkisi sağladığı için gece kullanıma uygundur. Hafta 2 veya 3 kere temiz cilde uyguladıktan sonra nemlendiriciyle destekleyebilirsiniz. C vitamini serumunu kullanırken güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmemelisiniz.

E Vitamini 

E vitaminleri güçlü antioksidan kaynaklarıdır. Özellikle güneş nedeniyle oluşan cilt hasarlarında ve lekelerinde kullanılır. Leke tedavisinin yanı sıra kırışıklıklar, sebum düzensizliği, aşırı kuruluk gibi problemler için önemli bir içeriktir. Göz, dudak ve tüm yüze uygulanan E vitamini serum ve kremleri cilde canlılık ve doğal ışıltı sağlar.

Kullandığınız ürünü aksi belirtilmediği sürece gece kullanmaya özen gösterin.

Vitaminlerden en etkili sonuçları onları beslenme rutininize ekleyerek alabilirsiniz. Doğal ve temiz içerikli beslenmeye başladığınız zaman hem cildiniz hem de saçınız fazlasıyla parlak, canlı ve genç olacaktır. Unutmayın, dıştan destelemek her zaman size güzel sonuçlar verse de tek başına yeterli değildir.

Sağlıklı ve güzel günler dilerim.

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP