YAZAN: ECE ÖZEL
FOTOĞRAF: NATURE YONI

Cinsellik, cinsel hayat ve seks, hayatımızın birçok farklı alanıyla iç içe olsa da kapalı kapıların ardında tutulmaya ve günlük yaşamlarımızdan sıyrılarak göz ardı edilmeye alışılagelmiş kavramlar. 1920’li yıllarda Psikanalist Wilhelm Reich ilk kez “Seks aslında gerçekten iyi ve sağlıklı bir şeydir,” dediğinde çok da ciddiye alınmamış olsa da “seks pozitiflik” terimi 1960’lı yılların sahip olduğu devrimsel ruh ile kendine bir yer edinmeye başladı. Günümüzde seks pozitiflik ve cinsel sağlık ile ilgili farkındalığın gitgide artmasına ve seksin nihayet bir tabu olarak görülmekten çıkmasına rağmen kafamızı kurcalayan bazı soruların bir yere gittiği yok. Cinsel hayat hakkında bir cevap arıyor olabileceğiniz en kafa kurcalayan soruları ve oldukça yaygın durumları sizin için araştırdık!


Seks sırasında orgazm olmamak

Heteroseksüel ilişkilerde kadınların orgazma erişme oranının erkeklere göre oldukça az olduğu bilinen bir gerçek. Araştırmalar, kadınların yaklaşık %80’inin penetratif seks sırasında orgazma ulaşamadığını söylüyor. Orgazm boşluğu olarak da bilinen bu durum kadınların cinsel hayatlarını sorgulamasına yol açarken sekse bakış açısını da negatif etkileyebiliyor. Penetratif seks sırasında kadın orgazmı oranı bu kadar düşükken kadınları orgazma ulaştırabilecek yollardan biri cinsel hayatın tanımını genişletmekten geçiyor. İyi seksi iyi yapan etkenlerden biri de kesinlikle iyi iletişim! Sadece penetratif seksle kalmayarak kendi istekleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda hazza ulaşmak için partnerinize açık olmalısınız. Bunun yanı sıra cinsel hayatınızı neden kendi dünyanızda da renklendirmeyesiniz? Birbirinden renkli seks oyuncaklarını ister tek başınıza ister başkalarıyla deneyimlemeye başlayarak cinsel hayatınıza yeni bir bakış açısı getirmeyi deneyin!

Kadınlarda çoklu orgazm

Konu penetratif seks olduğunda kadın orgazmı yeterince zorken çoklu orgazm yaşamak imkansız gibi gelebilir. Fakat aslında kadınların birden fazla kez orgazm olma oranı erkeklere göre çok daha kolay!  Seks sırasında ilk orgazmı yaşamak, sıradakine geçebilmenize olanak veriyor. Amerika’da bulunan çift ve cinsel terapi merkezi Center for Love and Sex’in kurucusu Sari Cooper şöyle diyor: “Kadınlar birden fazla orgazm olacak şekilde yaratılmıştır ve erkeklere göre daha düşük bir refrakter hıza sahiptirler. Bu, bedenlerinin başka bir orgazma erişebilmek, yeniden uyarılmak için eskisi kadar zamana ihtiyacı olmadığı anlamına geliyor.”

Cinsel hayatınızda aradığınız yenilikler hakkında konuşmak

Birçok şeyin rutin haline geldiği uzun ilişkilerde seksin de rutinleşmesi kaçınılmaz oluyor. Bir zaman sonra fazlasıyla öngörülebilir hale gelen cinsel hayatınıza farklılık katacak yeni arayışlara girmiş olabilirsiniz. Fakat kimi zaman partneriniz henüz bu arayışa girmemiş olabilir, size söylemekten çekiniyor olabilir ya da siz çekiniyor olabilirsiniz. Kendi içinizde deneyebileceğiniz yeni şeyleri düşünüp dursanız da bunu gündeme getirmek için en doğru yolu ve zamanı arıyor olmanız da mümkün. Cinsellik ve ilişki eğitmeni Dr. Levkoff bu konuda partnerinize karşı açık sözlü olmanızın ve onla dürüstçe konuşmanızın en doğru yol olduğunu söylüyor. Bu konuyu partnerinize açmaktan çekindiğinizi hissettiğiniz noktada yatak odanıza, baş ucuna ya da telefonuna konuşacak eğlenceli şeylerinizin olduğunu belirten, göndermeli bir not bırakmanızı tavsiye ediyor.

Cinsel fanteziler

Hepimizin birbirinden çeşitli hayal dünyasından ilham alan, çeşitli düşüncelerimizin şekillendirdiği ya da farklı durumların ortaya çıkardığı cinsel fantezileri var. Bu fantezileri kendi dünyanızda ya da aklınızda yaşamak bile tuhaf gelebiliyorken paylaşmak, durumu daha da tuhaflaştıracak gibi gelebilir. Fakat bu cinsel fantezilerinizi sadece kendinize saklamanız gerektiği anlamına gelmiyor! Dr. Levkoff, sahip olduğunuz, kendi iç dünyanızın renklendirdiği fantezileri partnerinizle paylaşmanın cinsel hayatınıza yeni bir boyut getirebileceğini söylüyor. Böylece hem cinsel hayatınızda aradığınız yeniliklere kapı aralayabileceksiniz hem de belki de aynı tür fantezilere sahip olduğunuzu fark edecek ya da birbirinizin fantezilerinden ilham alacaksınız!

Dirty talk

Seks sırasında hoşunuza giden şeyleri anlamak için önce size göre olup olmadığını keşfetmek gerekiyor. Kimi zaman bu keşiflere çıkmak düşünülenden daha zorlayıcı olabiliyor. Örneğin konuşmak bazılarımız için seks sırasında hiç olmadığı kadar zor bir eyleme dönüşebiliyor. Bazen seks öncesinde bazen seks sırasında ya da fantezilerimizde saklı olabilecek dirty talk’u denemek istiyor ama zorlanıyor ya da tam yapacağınız sırada garip mi, saçma mı gibi sorularla boğuşuyor olabilirsiniz. Cooper şöyle diyor: “Öpüşmeye ilk başladığın zamanı hatırlıyor musun? Muhtemelen bunda pek iyi değildin. Tıpkı flört etmek ya da topluluk önünde konuşmak gibi dirty talk yapmak da bir beceridir.” Kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacak yol aslında bu beceriyi kazanmaktan geçiyor. Cooper bunun için önce bir planlama yapmanızı, aynanın karşısında en sevdiğiniz filmlerdeki seks sahnelerinden bir senaryoyu taklit etmenizi ya da partnerinizle bu isteğiniz hakkında konuşmanızı öneriyor. Böyle bir sohbetin başlı başına seksi olabileceğinin yanı sıra partnerinizin sizi cesaretlendirebileceğini de söylüyor.

İlişkiniz varken mastürbasyon yapmak

Bir ilişkiniz ve aktif bir cinsel hayatınız varken mastürbasyon yapmak kimilerine göre seksin ya da partnerinizin sizi tatmin etmediğine işaret ediyor fakat ilişkiniz varken mastürbasyon yapmanın bu düşüncelerle herhangi bir ilgisi yok. Tam aksine bu durum kişisel zevkinize ve öz bakımınıza önem verdiğiniz anlamına geliyor. Cinsel sağlık uygulaması Ferly’nin kurucu ortağı olan Billie Quinlan şöyle diyor: “Seksle ilişkiniz kendinizde başlar. Cinsellik, yaşayan nefes alan bir şey olduğu gibi geliştirilmesi ve beslenmesi de gerekir. Kişisel zevk, öz bakımın gerçekten önemli bir bileşenidir ve ilişkimiz olsa da olmasa da hepimizin denemesi ve zaman ayırması gereken bir şeydir.”Ece Özel

İstanbul’da doğan Ece, İtalyan Lisesi’ni bitirdikten sonra Milano’da Catholic University of Sacred Heart Üniversitesi'nin Medya İletişim bölümünden mezun oldu. Kendisini en iyi yazı yazarak ifade ettiğini keşfetmesiyle okumaya ve yazmaya olan ilgisi artan Ece, Live to Bloom’da editörlük yaparak okumak, yazmak ve paylaşmak konusunda heyecanına heyecan katıyor....BLOOM SHOP