Kadınların büyük bir çoğunluğunun cinsel ilişki sırasında tatminin doruk noktası olan orgazma ulaşamadıklarını biliyor muydunuz? Bu soruya cevabınız hayırsa ve dilediğiniz zaman orgazma ulaşabilen taraftaysanız, şanslısınız! Çünkü yapılan incelemelere göre, erkeklere oranla kadınların orgazm olması çok daha fazla özveri, konsantrasyon, duygusal güven ve yüksek libido gerektiriyor!

Cinsellikte libido eksikliği

Bir doruk noktasına ulaşsa da ulaşmasa da seks esnasında vücut oksitosin hormonu salgılayarak kişilerin birbirine bağlılık, güven, sevgi ve samimiyet geliştirmesini sağlar. Cinsel mutluluğun, zevkin ve tatminin altında yatan faktör bu hormondur.

Ancak bu hormonun yeterli ölçüde salgılanabilmesi için öncelikle elverişli bir ortam oluşturulması gerekir. Vajinal kuruluk, cinsel birleşmede acı, idrar yolları problemleri gibi durumlarda harekete geçmesi gereken hormonlar aktivite göstermeyerek libidoyu yenilgiye uğratır.

Bu problemlerin dışında sürekli ilaç kullanımı da libidoyu olumsuz etkileyen etkenler arasındadır. Eğer düzenli olarak ilaç kullanıyor ve cinsel yaşamınızda uzun süreli problemlerle karşılaşıyorsanız bunun ilacın bir yan etkisi olabileceğini düşünerek mutlaka bir doktora danışmanız gerekir.

Çok fazla derecede strese maruz kalmak kortizol hormonunu arttırarak adrenal yakımına neden olur. Bu gelişme sonucu vücut “savaşma” içgüdüsü geliştirerek hayatta kalma dürtüsüyle libidoyu ikinci planda bırakır. Böyle durumlarda adrenal dengesinin oluşturulabilmesi için partnerlerin takviye alması önerilir. Örneğin Maca kökü bitkisi; adrenal sağlığını destekleyen, hormon dengeleyen, vücutta detoks etkisi yaratan ve libidoyu arttıran çok faydalı bir adaptojendir.

Cinsel içgüdünün anahtarı: İletişim

Çiftlerin birbirleriyle hem duygusal hem de tensel anlamda iletişim kurabilmesi yalnızca cinsellikte değil ilişki bazında da son derece önemli. Bütün dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırarak sadece birbirine özel vakit ayıran partnerlerin birbirlerini tanımaları, doğru anlamaları, aralarındaki bağı kuvvetlendirmeleri de daha mümkün hale geliyor.

Örneğin, bazı durumlarda çiftlerin birbirlerine neyi sevdiklerinden çok neleri “sevmediklerinden” açık bir şekilde bahsedebilmeleri gerekiyor. Menstrual döngünün bazı zamanlarında çoğu kadının göğüs uçlarının hassaslaştığını ve bu bölgeye temastan hoşlanmadıklarını biliyoruz. Bunu partnerine açıkça söyleyen kadınlar, cinsel yaşamlarında mutluluğa bir adım daha yakın oluyorlar.

Bunun gibi örnekleri partnerleriyle paylaşamayan kadınlarda ise seksin keyif verici çemberinden uzaklaşılarak orgazm ihtimalleri neredeyse sıfıra iniyor.

Meditasyonla yeni bir bakış açısı!

Seksolog Tammy Nelson’a göre meditasyon; cinsellik için daha fazla anda kalma dürtüsünü besleyerek uyarılmanın kuvvetini arttırmaya yardımcı oluyor.

Çünkü yapılan araştırmalar, meditasyon sayesinde zihnin odaklanma yeteneğini pekiştirdiğini, daha çok anda kalmayı öğrendiğini ve kortizol hormonunu azalttığını ortaya koyuyor. Bu pozitif dönüşümler sayesinde cinsel ilişki sırasında anın etkilerine odaklanarak ve partnerinizle tantrik bir temas kurarak aranızdaki bağı pekiştirebilir ve libidonuzu arttırarak cinsel doyuma ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP