Sıcak havaları, geçtiğimiz yıllardan farklı olarak, sosyal izolasyon nedeniyle evlerimizde karşıladık. Her zamankinden daha fazla iç mekanlarda vakit geçirdiğimiz bu süreçte, bütünsel sağlığımızı korumak adına unutmamamız gereken birçok konu var. Dengeli beslenmeden yeterince hareket etmeye, zihin sağlığından kaliteli uykuya birçok noktada özen göstermemiz gerekenlerin arasında yeterince D vitamini takviyesi almak da bulunuyor.

Açık havada yeterince vakit geçiremediğimiz için, güneş ışınları yardımıyla doğal olarak üretilen D vitamininden yeterince faydalanamıyor olabiliriz. Bu nedenle, D vitaminini besinlerden ve gerektiği durumlarda bir uzman tavsiyesiyle takviye ürünlerden almak çok önemli.

İlginizi çekebilir: Vitamin Eksikliklerinin Belirtileri Nelerdir?

D vitamini nedir, faydaları nelerdir?

Güneş vitamini olarak da bilinen D vitamini, yağda çözünen vitaminler grubunda yer alır ve derinin güneş ışığına cevap olarak ürettiği bir vitamin türüdür. Güneş yardımıyla sentezlenmesi haricinde besinlerden de alınabilen D vitamini vücudun genel işleyişine birçok fayda sağlar.

D vitamini:

 • Kalsiyum ve potasyum emilimini düzenler.
 • Kemik ve dişlerin gelişmesine katkıda bulunur.
 • Kanser, kalp ve kemik rahatsızlıkları gibi hastalıkları önlenmesinde rol oynar.
 • Depresyonla savaşır.
 • Sağlıklı kilo dengesinin kurulmasına yardımcı olur.

U.S National Academy of Medicine (Ulusal Tıp Akademisi) verilerine göre, nüfusun çoğunluğunda yetişkin bireyin günlük olarak 600-800 IU değerinde D vitamini alması gerekir. Aşırı D vitamini alımının vücutta toksik etkiler yaratması nedeniyle, U.S Ulusal Tıp Akademi’inin tavsiyesi doktor kontrolündeki günlük 4,000 IU sınırının aşılmamasıdır.

İşte evde vakit geçirilen günlerde D vitamini eksikliğinin yaratabileceği depresyon, kilo artışı, kemiklerde hassasiyet, yorgunluk, saç ve diş kayıpları gibi problemlerle karşılaşmamak için dikkat edilmesi gerekenler!

İlginizi çekebilir: Kilo Artışı Sebebiniz D Vitamini Eksikliği Olabilir mi?

Güneş ışığı

Kalabalık olmayan bölgelerde, sınırlı sürelerle yürüyüşe çıkmak günlük D vitamini ihtiyacını karşılamak için oldukça önemli. Evden çıkmama durumunda ise açık cam önünde veya balkonda, direkt güneş ışığının cilde temas etmesini sağlayarak vücuda D vitamini takviyesinde bulunmak mümkün.

Yapılan araştırmalara göre cilt rengi ve yaş, D vitamini kazancını etkileyen önemli iki faktör olarak öne çıkıyor. Buna göre, daha koyu renkli bir tene sahip olanların ve yaşı yüksek olanların güneş ışığında daha fazla vakit geçirmesi gerekiyor.

D vitamini içeren besinler

Özellikle deniz ürünleri başta olmak üzere D vitamini içeren özel besinlerle beslenmek, vücudun gün ışığından yeterince faydalanamadığı zamanlarda D vitamini ihtiyacından geri kalmamasına yardımcı olabilir. Vitamin ve mineral bakımından zengin beslenmekle birlikte aşağıdaki özel yiyecekler de beslenme rutinine eklenebilir.

D vitamini bakımından zengin gıdalar:

 • Ton balığı,
 • Somon,
 • İstiridye,
 • Yumurta sarısı,
 • Süt,
 • Yoğurt,
 • Sardalya,
 • Karides,
 • Mantar.

İlginizi çekebilir: D Vitamini İçeren Besinler

Takviyeler

Birçok insan D vitamini dengesini sağlamak için takviye ürünlere yönelir. Ancak, D vitamini takviyesinin doğru dozda ayarlanabilmesi için mutlaka bir uzmana başvurulması gerekir. D vitamini takviyeleri D2 (ergokalsiferol) ve D3 (kolekalsiferol) olmak üzere iki ayrı formda bulunur. D2 vitamini bitkilerden, D3 vitamini ise hayvanlardan elde edilir.

D vitamini eksikliğinin yarattığı problemlerle karşılaşıyorsanız öncelikle güneş ışığına, ardından beslenme rutininize D vitamini içeren gıdalar eklemeye, en son aşamada da bir doktor tavsiyesiyle ihtiyacınız olan miktarda D vitamini takviyesi kullanmaya yönelebilirsiniz.

Kaynak: HealthlineLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP