Mühendisliği onur öğrencisi olarak bitirmiş biri olarak matematiğime laf ettirmezdim. Teoremler çözmüş bu zihin yakın zamanda basit bir toplama işlemi için hesap makinesine başvurduğunda hesap makinesini zihnimi yormaya gerek duymadığım için kullanmak istediğimi düşünmüştüm. Aslında zihnim dağınık olduğu için toplama işlemim için hesap makinesini kullanmayı seçmişim de farkında değilim.

“Beynimiz inanılmaz bilgi işleme sistemlerine ve insanlığın tanıdığı en karmaşık yapıya sahiptir. Fakat yine de eve dönerken süt almayı unutuyoruz. Peki bu nasıl olabiliyor?” 

Dağınık Zihin: Yüksek Teknoloji Dünyasında Kadim Beyinler

Toplantıya geldin ve çantanı açtığında kapının önüne koyduğun ve aldığından yüzde yüz emin olduğun toplantı notları yanında değil. Laptop başında bir şeyler yazıyorsun, o sırada arkanı döndün ve yeniden masaya dönerken kolun saatlerdir yanı başında duran su bardağına çarptı ve laptopun suya gömüldü. Arabandan inip eve girdin, eşyalarını yerleştiriyorsun, karnın acıktı ve yemek yemek için dolabı açtın. Gündüz alışverişte aldığın hiç bir şey dolapta değil, arabanın bagajında seni bekliyorlar. Arkadaşını aradın, konuşmaya başladın ve fark ettin ki aslında aramak istediğin kişi o değilmiş…

Size de tanıdık gelen bir şeyler var mı?

Öyle ya da böyle bu halleri hayatımızda en az birkaç kez yaşamışızdır. Farkındalık meditasyon çalışması yapmaya başlayana kadar sıklıkla uzun mesafeli yurt dışı seyahatlerimde yaşadığım jetlag modu beni zihinsel olarak şapşallaştırıyordu. Kapının üstünde unuttuğum anahtarlar, yanlış havalimanında uçağıma binmeyi beklemek, araba bagajında eriyen dondurmalar gibi…

Harvard’da yapılan bir çalışmaya göre, boş düşünceler ve odaklanamayan zihinler mutsuzlukla bağdaştırılıyor. Araştırmaların sonucunda sürekli odaklanma sorunu yaşayan zihinlerin, rahatça odaklanabilen zihinlerden daha fazla mutsuzlukla karşılaştığı görülmüş. Yani zihin dağınık kaldıkça mutsuzluk da aynı oranda artıyor. Araştırma süresince, insanlara onlara verilen aktiviteye odaklanmaları söylenmiş. Verilen aktivite ne kadar sıkıcı ve anlamsız olsa da, katılımcılar yaptıkları işe odaklanmaya başladıkça mutluluklarının arttığı gözlemlenmiş. 

İlginizi çekebilir: Mutluluk Seviyenizi Artırmaya Yardımcı 8 Besin

Zihin odaklandığında ve belirli bir düzene girdiğinde mutluluk da artıyor

Dikkatsizliğe dayalı kazalar (kahveyi dökmek, telefonu tuvalete düşürmek, trafik kazaları vb.) dağınık zihin döngüsüne kapılınca gerçekleşiyor. Deli gibi meşgul olmak, fazla düşünmek, bilgi yığınının içinde kaybolmak, otopilota bağlı tepkiler vermek yerine yavaşlamanız, adım adım ilerlemeniz ve süreçten keyif almanız zihni düzenlemeye yardımcı oluyor.

Zihni arındırma ve düzenlemek için farkındalık meditasyonu ve NLP uygulamaları önerdiğim çalışmalar arasında. Hiç vaktim yok diyenlerdenseniz, sabah uyanınca toplam en fazla 5 en az 1 dakika yapabileceğiniz nefes egzersizlerini 21 gün boyunca uygulamanızı öneriyorum. Bunun için yavaşça nefes alıp vererek saymaya başlayabilirsiniz. 10’a kadar saymanızı tavsiye ederim, karıştırırsanız yeniden 1’den başlayabilirsiniz.

Bedeninin kendi iç arınmasını nefesinle desteklemeye yardımcı olacak bu nefes çalışması setini haftada bir uygulayabilirsiniz.

Linkten “Nefesinle Arın” videosuna ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Nefes ve Beden Egzersizleri ile 4 Adımda Stresi AzaltınMeltem Fakabasmaz

İstanbul’da doğan Meltem, FMV Işık Lisesi'ni ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü bitirdi. 2015 yılından bugüne kadar 1500 saatten fazla yoga, meditasyon, mindfulness gibi eğitimlerle insanın iyi olma haline yardımcı olmak üzere yol alarak devam ediyor. Halen severek yapmaya devam ederken; öğretmek kadar öğrenci ruhunu da korumayı ve keyfini...BLOOM SHOP