Düşük libidoya sahip olmak bir problem değildir; fakat bir ilişkiniz var ve partneriniz sizinle aynı şekilde hissetmiyorsa bu durum ilişkinizde bir probleme dönüşebilir. Tatmin edici, sağlıklı bir cinsel yaşamın, genel durumumuz üzerinde önemli etkisi vardır. Bedenimiz için gereken kimyasalların oluşmasına da katkı sağlarken aynı zamanda ilişkimizi de kuvvetlendirir. Öyleyse libidomuz neden düşük?

Hormonlarınız dengesiz olduğunda düşük libido sorunu yaş ayrımı yapmaz. Bunun için hangi yaşta olursanız olun libido kaybından sorumlu olabilecek 3 temel faktöre bakmakta fayda var.

1. Östrojen ve testosteron seviyeleri

Hem fiziksel hem de ruhsal açıdan etkilenen libido üzerindeki en önemli fizyolojik etki östrojen ve testosteron hormonlarıdır. Kadınlarda, libidonun ana itici gücü testosteron iken cinsel duyarlılığı ve aylık menstruasyon döngüsünün sürdürülebilmesini östrojen hormonu sağlar.

Aylık döngü boyunca östrojen seviyesi inişli çıkışlı seyreder. Bu oldukça doğaldır. Ancak karaciğeriniz ve sindirim sisteminiz gerektiği şekilde çalışmıyorsa bu bir soruna dönüşebilir. Bu da östrojenin vücudunuzda daha fazla miktarda kalmasına ve aşırı östrojen de libido kaybına neden olabilir.

2. Stresli ve fazla yoğun olmak

Birçok kadın kelimenin tam anlamıyla cinsellik için çok meşgul ve stresli! Bedenimizde stres hormonları arttıkça seks hormonları azalır. Fakat sağlıklı bir cinsellik ile depresyon semptomlarını azaltabilir, hastalıklara yakalanma oranınızı düşürebilir ve hormon profillerinizi düzeltebilirsiniz.

3. İlaç kullanmak

Cinsel isteğin azalmasının en önemli etkenlerinden biri de kullanılan ilaçlardır. Özellikle antidepresan ve doğum kontrol ilaçlarının belirgin bir şekilde libido üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu bilinmekte.

Libidonuzu nasıl artırırsınız?

1. Testosteron seviyenizi artırın. Östrojen seviyenizi dengeleyin; dengeli beslenin, iyi uyuyun ve mutlaka spor yapın.

2. Stres seviyenizi kontrol altında tutmaya çalışın. Fiziksel aktiviteler, yoga ve meditasyon çok işinize yarayacak.

3. Özgüveninizi artıracak yöntemler deneyin. Kendinize bakın ve daima sevin!

4. Cinsellik üzerine kitaplar okuyun ve yeni keşifler için denemeler yapın.

5. Gereksiz ilaç kullanımından kaçının.

Kaynak: healthguidance.org, mindbodygreen.comLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP