Bu gezegende yaşayan her insanın, istediği hayatı yaşayamamasının ardında en az bir mazereti mutlaka vardır! Aslında birçoğumuz yaşamak istediğimiz hayatı yaşayamama nedenlerimizi sahip olmadığımız para, enerji ya da diğer kaynakları bağlıyor ve hatta başkalarını da bu şekilde ikna etmeye çalışıyoruz. Ancak tek gecelik başarı yoktur ve gerçekleşmesini istediğimiz her hayalin de zamana ihtiyacı vardır!

Epictetus “İncir istiyorsanız, ağacın çiçek açıp meyve vermesini ve sonra da olgunlaşmasını beklemeniz lazım!” diyerek bu hayat sürecini özetlemiş.

Şu an bulunduğunuz noktaya nasıl geldiğinizi düşünün. Eğer bulunduğunuz yerden memnun değilseniz bu anı yeni bir başlangıç noktası olarak kabul edin. Unutmayın, siz hiçbir şeyin kurbanı değilsiniz, yaşadığınız, yaptığınız ve yapacağınız her şeyden siz sorumlusunuz. Hayatı bir yolculuk olarak görmeyin, hedefleriniz olsun. Bunun için biraz daha basit yaşamak iyi gelebilir.

Basitleştirin…

Hayatı basitleştirmek ve sadeleştirmek kolay değildir; süreç gerektirir. Hayatı ıskalamadan, yaşadığınız anın tadını çıkararak daha doğru kararlar alabilirsiniz. Yaşamı basitleştirme de bunun en iyi yollardan biridir. Güne başlarken ve bitirirken oluşturacağınız rutinler sayesinde en önemli olan işlerinizi belirleyip, geri kalanları da bu önceliklendirmeye göre planlayabilirsiniz. 

Ölümsüz değilsiniz

Unutmayın, hiçbirimiz ölümsüz değiliz. Öyleyse neden hayatımızı daha da zorlaştıran işlerle uğraşıyoruz ki? Gerçekten ne istediğimizi keşfedip onun için çaba sarf etmek hayatımızı daha anlamlı hale getirmez mi? Çünkü zaman azalıyor…

Hayatınızı geliştirmek için öncelikle kendinizi sabırlı olmaya hazırlamalısınız. Denemeden bilemezsiniz. Şu an için hayatınızdaki her şeyi düzeltemezsiniz, zaten bu da gerekli değil. Kendinize öncelikle bir liste yapın. Sonra dışarı çıkıp yürüyün. Yarın yaptığınız bu listeden birkaç madde eksilirse kendinize yeni zaman dilimleri yaratmış olursunuz.

Mükemmeliyetçilikten vazgeçin

Kimse mükemmel değildir! Hiçbirimiz tam anlamıyla mükemmel olamayız çünkü bu doğamıza aykırı. Her şeyi kontrol edemeyiz, bunun için kontrol etmekten vazgeçmeli, bazı olayları akışına bırakmalıyız. Zaten etrafımızda olan biten çoğu şey kontrolümüz dışında gerçekleşmiyor mu?

Tutku ve hırslarınızı hedefinize kanalize edin

Hedef ve fikirleriniz sizi doğru yola sokarak daha mutlu bir hayat sürmenize yardımcı olacaktır. Başarının bir bedeli vardır. Bu da genellikle risklerle tanımlanır. Hesaplayamadığınız riskler de karşınıza çıkabilir. Bu durumda hemen pes etmeyin. Sonuçta sabırlı olmanız gerektiğini artık biliyorsunuz. İsteğiniz şey için zaman ve emek harcayın. Sonucunda yaşayacağınız hazzı düşünün ve bir sonraki hedefiniz için bu sizi motive etsin.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP