Detoks suyu gerçekten işe yarıyor mu? İhtiyacımız olan günlük kalori ve besin değerlerini katı gıdalar yerine sadece içeceklerden almak, iddia edilenin aksine vücudumuza zarar verir. Detoks suyu içerek, sağlıklı bir bedene sahip olmaya dair bir bilimsel kanıt da bulunmamaktadır. Aksine besin değeri açısından zengin olan gıdalar tüketilmediğinde ve yeterli miktarda kalori alınmadığında, vücut enfeksiyonlara karşı mücadele edemeyecek kadar zayıf hale gelir ve aynı zamanda yorgunluk ve baş dönmesi sorunları da yaşanabilir.


Kısaca kilo vermek ya da toksinlerden arınmak için yapılan birtakım sıvı diyetler yerine sağlıklı ve bilinçli beslenmek ve egzersiz yapmak daha etkili sonuçlar almanızı sağlar. Detoks suyunu mucizevi bir içecek olarak düşünmeden, sebze, meyve ve baharatlarla hazırlanan bir sıvı olarak ele alıp, günlük su tüketimimizi artırdığını bilmekte fayda var!

Detoks suyunun bilinmeyen faydaları!

Hazırlayacağınız karışımın büyük bir kısmını su oluşturacağı için detoks suyunu içerek elde edeceğiniz kazanımlar bol su içerek elde edeceğiniz kazanımlarla büyük oranda aynı olacaktır. Dolayısıyla bu faydaları “detoks suyu iyileştirir” şeklinde yorumlamak yerine iyilik halini yaratan suyun kendisidir diye düşünmek gerekli.

Vitamin ve mineral içeren sebze ve meyvelerden dolayı sade bir suya göre daha besleyicidir. Bu karışımların en iyi yanı ise, yeteri kadar su içme alışkanlığı olmayan insanlar için su içmeyi daha lezzetli hale getirmesidir. Peki detoks suyunun vücudumuza olan faydaları nelerdir?

  • Yapılan araştırmalar, yemeklerden önce içilen yarım litre suyun kilo kaybını yüzde 40 oranında artırdığını ortaya çıkardı. Eğer yemekten önce su içerseniz iştahınız azalır ve daha az yemek yemenize neden olarak zayıflamanıza yardımcı olur. Tabii içeceğiniz su, detoks suyu da olabilir, bir içme suyu da!
  • Su içmek (ve tabii detoks suyu içmek de), toksinleri ter ve idrar yoluyla vücudunuzdan uzaklaştırmaya yardım eder.
  • Vücudunuzun pH dengesini düzenler.
  • Daha iyi bir sindirim sistemine kavuşursunuz.
  • Vücudunuz dehidrate olduğu zaman halsizlik baş gösterir. Su ya da detoks suyu tüketerek bu halsizlik halinden kurtulabilir, enerji seviyenizi artırabilirsiniz.
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye destek olur.
  • Metabolizma hızınızı geçici olarak artırır. Yapılan araştırmalar, bir litre su tüketmenin metabolizma hızını bir saat içinde yüzde 30 oranında artırdığını ortaya koyuyor.
  • Cildin iyileşmesi için gereken hidrasyonu sağlar. Özellikle fesleğen, ıspanak ve kuru kayısı gibi E vitamini yönünden zengin malzemelerle karışımı hazırlarsanız suyun çarpan etkisini de artırmış olursunuz.
  • Konsantrasyonunuzu ve bilişsel becerilerinizi artırmaya yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, sadece yüzde bir oranında gerçekleşen hidrasyon artışının bile ruh halini iyileştirip konsantrasyonu artırdığını ortaya koyuyor.
  • İçindeki vitamin ve mineraller sayesinde zindelik verir.

Kaynak: Health Line, WebMD, Live StrongLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP