Bedenimiz – karaciğer ve böbreklerimiz sayesinde – kendi kendini arındırma konusunda oldukça başarılı! Öte yandan modern yaşamın bedenimiz üzerine giderek daha fazla yük; çevresel toksinler, yanlış beslenme, kronik stres, hava kirliliği ve daha nicesini yüklemesi bu sistemlerin dışarıdan ufak dokunuşlarla desteklenmesini gerektirebiliyor. Gerçek, işlenmemiş gıdalardan oluşan makro ve mikro besin açısından zengin bir beslenme düzene ek olarak içebileceğiniz detoks suyu da bu ufak dokunuşlardan birini oluşturuyor. Herhangi bir detoks pratiğine başlamadan önce doktorunuzdan mevcut sağlığınızın elverişli olup olmadığı hakkında onay almayı sakın unutmayın!


Detoks suyu nedir?

Detoks suyu, bedenimizde biriken toksinleri, zararlı bileşenleri dışarı atmamızı, zihnen ve bedenen arınmamızı sağlayan bir destekçidir. Yoğun şehir hayatı günlük yaşamda bizleri kronik stres, su ve hava kirliliğinden içerisinde birçok kimyasal barındıran işlenmiş gıdalara kadar birçok zararlı etkenle karşı karşıya getiriyor. Detoks sularının destekleyici etkisi ise tam olarak burada devreye giriyor. Birbirinden çeşitli meyve ve sebzelerin, baharatların kombinasyonu ile yapılan, besin değeri yüksek detoks suları pratik ve eğlenceli tarifleri ile son yıllarda oldukça popülerleşti. Damak tadınıza göre evde hazırlayabileceğiniz ya da satın alabileceğiniz birbirinden lezzetli alternatif mevcut. Detoks suyunu hazırlarken ise ideal kalori ve protein miktarını tutturmak önem taşıyor. Bu noktada belirli sürelerde yapılacak detoks programlarında ya da beslenme rutininize detoks sularını dahil ederken beslenme uzmanlarından destek almanız iyi olacaktır.

Detoks suyunun faydaları nelerdir?

  • Günlük su ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur. Hidrasyonu arttırır.
  • Ödem atmayı kolaylaştırır.
  • Cilt ve saç sağlığını destekler.
  • Kilo kontrolüne yardımcı olur.
  • Sindirim sistemininin dinlenmesi sağlar.
  • Metabolizma sağlığını destekler.
  • İçerisine eklenen mikro besin değeri açısından zengin meyve, sebze ve baharatlar aracılığıyla bağışıklığın desteklenmesine yardımcı olur.

Beslenme uzmanlarından detoks suyu tarifi

Diyetisyen Ayça Alara Aycan ve The Institute for Integrative Nutrition beslenme okulunda Health Coach Training programına devam eden Selda Güleç ile detoks suyu tarifi hazırlarken, mutfak sohbetlerine misafir oluyoruz Evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bu tarif için not defterlerinizi açın ve aşağıdaki videoyu izlemeye başlayın!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP