Günümüzde birçok kişide görülen dikkat eksikliği bir davranış bozukluğu veya disiplin sorunu sanılsa da aslında tıbbi bir rahatsızlıktır. Dikkat bozukluğunun nedenleri nörolojik olabileceği gibi beslenme veya çevresel faktörlerden de kaynaklanabilir. Sebebi her ne olursa olsun hayatınızdan çıkaracaklarınız ve hayatınıza dahil edecekleriniz sayesinde dikkat eksikliğini giderebilirsiniz. Bu öneriler, çocuk, ergen veya yetişkin, dikkat bozukluğu yaşayan herkes için geçerli.

Bu üçlüye merhaba deyin

 1. Magnezyum

Odaklanma zorluğu veya diğer bir deyişle dikkat eksikliği yaşayanlarda magnezyum takviyesinin iyi geldiği biliniyor. Magnezyum, nörotransmiterler yani beyin hücreleri arasında mesaj taşıyan kimyasalların oluşumunda büyük rol oynar; magnezyum azlığı ise beyni zayıflatır. Magnezyum yoksunluğunda sinir, anksiyete, depresyon, uyuşukluk, yorgunluk gibi semptomlar baş gösterir.

2. Çinko

Magnezyum gibi çinko da nörotransmiterlerin oluşumuna destek olur. Çinko ayrıca uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen melatonin hormonunun üretimi için de gereklidir. Aslında çinko beyni tümüyle besler, nöronlar üzerinde aktioksidan etkisi bulunur, hasara karşı korur, enerjik kalmasını sağlar.

3. Probiyotikler

Yapılan son araştırmalar yoğurt ve kefir gibi fermente gıdalarda bulunan lactobacillus acidophilus gibi probiyotiklerle takviye yapmanın dikkat geliştirmeye destek olduğunu ortaya koydu. Probiyotikler, çeşitli şekillerde beynin dengesini sağlarken bağışıklık sistemini güçlendirir, gıdalardan alınan toksinleri etkisiz hale getirir.

Bu üçlüye veda edin

 1. Şeker ve tatlandırılmış içecekler

Günümüzde dikkat bozukluğu yaşayan çocukların pek çoğunun ciddi oranda şeker tükettiği gözlemleniyor. Şekeri kademeli azaltarak hayatımızdan çıkarıp tam tahıl ağırlıklı karbonhidratlar tüketerek dikkat bozukluğunu gidermek mümkün.

2. Hareketsiz yaşam

Son yıllarda yapılan araştırmalar egzersiz yapmanın hiperaktivite, dikkatsizlik, odaklanamama gibi sorunları azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Hareketsiz yaşama veda etmek, yoga, yüzme, yürüyüş, pilates gibi aktivitelere yönelerek dikkat eksikliği giderilebilir.

3. Kalitesiz uyku

Dikkat bozukluğu yaşayan kişilerin büyük kısmının uykuya dalma, kaliteli uyuma gibi konularda problem yaşadığı biliniyor. Mineral eksikliği, aşırı yorgunluk, eskimiş yatak, havasız oda gibi uyku kalitenizi bozan şeyi bulup bertaraf etmeniz gerekiyor.

BLOOM SHOP