İnsan zihni ve ruhu sırlarla dolu. Hayata karşı ne kadar deneyimli ya da farkındalık sahibi olursanız olun her yeni gün kendinizle ilgili farklı bir şey öğrenebilirsiniz. Karakterinin gizli yönlerini keşfetmekten keyif alanlara, her yıl milyonlarca kişi tarafından çözülen DISC kişilik testi ile ilgili bilinmesi gerekenleri sıraladık. 

İşte Enneagram ve Myers Briggs gibi popüler analiz sistemlerinin yerini aratmayacak DISC kişilik envanterinin püf noktaları!

İlginizi çekebilir: Myers-Briggs Kişilik Tipleri ve Özellikleri

Davranış modeliniz size ne söylüyor? 

Psikolog William Moulton Marston tarafından geliştirilen DISC Kişilik Testi, kişinin davranış modellerine odaklanarak genel itibariyle hayata karşı tutumunu, çevresiyle ilişkilerini, iş ve özel hayatındaki bireysel potansiyelini ölçümlemeye yardımcı oluyor. Bu ölçümleme dört kategorili bir diyagramdan meydana geliyor. Testin baş harflerini oluşturan dört kişilik kategorisinin sıralaması ise şu şekilde: 

  • Dominant (Dominant, cesur)
  • Influence (İz bırakan, etkileyici)
  • Steadiness (Sadık, istikrarlı)
  • Conscientiousness (Ciddi, analitik)

Test sonucunda bu kategorilerden hangisi veya hangilerine yatkınlık gösterdiğiniz ortaya çıkıyor ve çıkan sonuç genel karakter özelliklerinizi, yaşam motivasyonunuzu, yeteneklerinizi, çevreyi algılama ve iletişim kurma yöntemlerinizi belirlemeye destek oluyor. Morston’un “Normal Kişilerin Duyguları” adlı kitabından esinlenilerek ortaya çıkarılan bu sistem, günümüzde çeşitli işe alım mülakatlarında da sıklıkla tercih edilmekte.

DISC Kişilik Testi’ni çözerek kendi güçlü yönlerinizi keşfetmenizse aslında çok basit. Testi DISC’in kendi orijinal sitesi üzerinden inceleyebileceğiniz gibi DISC Akademi isimli Türkçe platform üzerinden de üye olarak ücretsiz bir şekilde çözümleyip dört kategoriden hangisi veya hangilerine yatkın olduğunuzu keşfedebilirsiniz. İşte DISC’in kişilik tipi özellikleri!

İlginizi çekebilir: Enneagram Kişilik Tipleri ile Karakter Özelliklerini Keşfet

Dominant kişilik tipi 

Genel karakter özellikleri: Kararlı, özgüvenli, problem çözücü, risk kontrol gücü yüksek, ben merkezci 

Odağı: Güç 

Zayıf yönleri: Müdahaleci, empati yeteneği zayıf, zaman zaman agresif

Motivasyonu: Risk almak, yeni kararlar vermek, değişim, rutini kırmak

Kariyer odaklı, lider ruhlu ve araştırmacı “dominant kişilik tipi”, iş ve özel hayatında ipleri elinde tutmaktan hoşlanır. Hızlı karar verir ve yaratıcı fikirler üretmekte yeteneklidir. Bir problemle karşılaştığında herhangi bir zorlanma yaşamadan o sorunun altından kalkabilir. Başkalarının yönlendirmelerine uyum göstermekte zorlandığı için yönetici pozisyonu haricinde bir pozisyonda çalışması onun için zorlayıcıdır. 

Etkileyici kişilik tipi

Genel karakter özellikleri: Konuşkan, duygusal, güven veren, problem çözücü, barışçıl

Odağı: İnsan 

Zayıf yönleri: Aşırı reaksiyon göstermeye eğilimli ve duygusal

Motivasyonu: Popülarite, kabul ve takdir görme

“Etkileyici kişilik tipi” sosyal ortamların aranan yüzüdür. Hemen hemen herkes tarafından çok sevilir. Etrafındakilere enerji ve motivasyon aşılar. İş hayatında zaman zaman duygusal yönü nedeniyle problemler yaşayabilir, özel hayatındaysa paranoya ve kıskançlık eğilimleri gösterebilir. Kafasına takılan problemler çözüldüğündeyse son derece iyi bir çalışan, partner, arkadaş ve eş olduğu söylenebilir!

İstikrarlı kişilik tipi

Genel karakter özellikleri: İyi bir dinleyici, takım oyuncusu, anlayışlı, arkadaş canlısı, rutine bağlı

Odağı: Güven

Zayıf yönleri: Eleştirilmeye karşı hassas, değişime kapalı, adaptasyon yeteneği zayıf

Motivasyonu: Bağlılık ve sadakat, güvenli koşullar, kesinlik

“İstikrarlı kişilik tipi” her koşulda önünü görmek ister. Dikkatli, duygusal, özverili ve güvenilir bir karakter yapısına sahiptir. Hayatında her şey belirli bir düzen ve uyum içerisinde gittiğinde o da son derece mutlu, huzurlu ve stabildir. Ancak en ufak bir değişim fikri veya spontane bir gelişme onu histerik krizlere sokabilir! İstikrarlının mutlu olabileceği iş ortamı; iş tanımının belli olduğu, sabit, düzenli, sakin bir atmosferdir. Aynı şekillerinde ilişkilerinde de karşılıklı güven, sadakat ve netlik ister.

Analitik kişilik tipi

Genel karakter özellikleri: Dikkatli, sistematik, araştırmacı, yüksek standartlardan hoşlanan, gerçekçi

Odağı: Mantık

Zayıf yönleri: Duygularını bastıran, sosyalleşme becerileri zayıf, zaman zaman sabit fikirli

Motivasyonu: Detaylı görevler, bilgi edinme, problem çözme

Detaylarda kaybolmaktan çekinmeyen “analitik kişilik tipi” doğruluğundan emin olana kadar bir işin peşini bırakmaz. Saatlerce ve günlerce araştırma yapabilir. Bilgi ve mantık en önemli silahıdır. Son derece disiplinli, kuralcı, iş odaklı ve ciddi bir kişilik tipidir. Sosyal ortamlardan, layakıt davranışlardan pek hoşlanmaz. Bu nedenle çalıştığı iş ortamında tam konsanstrasyon ve ciddiyet arar. İlişkilerinde de mesafeli, duygusallıktan uzak ve mantıksaldır. 

Kaynak: DISC Profile, DISC Insights, DISC Akademi Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP