YAZAN: MİRAY AKIN

İçimizdeki sevgi, şefkat, nezaket, içgüdü ve öz saygının sesini güçlendirmek, bedenimizdeki temel enerji merkezleri çakralardaki enerji akışını hissetmekte gizli. 7 çakra ritüeli ile ilahi dişil gücümüzle nasıl bağlantı kurabileceğimizi ve duyguların bir yansıması olan dişil enerjimizi nasıl yükseltebileceğimizi mercek altına aldık!


Savaşlar, ekonomik düzensizlik, ekolojik travmalar gibi dünyanın yapma enerjisi olarak da bilinen eril enerji ile beslendiğine, sezgilerimizle olan bağın giderek azalırken, maddi boyuta olan ilgimiz ve bağımlığımızın da artarak çoğaldığına şahit oluyoruz.

Değişen, kaotikleşen ve eril-dişil dengesinin bozulduğu dünyamızda, olma enerjisi olarak da tanımlanan dişil enerjinin şefkat, empati ve sıcaklığına ihtiyaç duyuyoruz. İç dünyamızla bağ kurmak, onu tanımak, affedici olmak için ilahi dişil gücümüzle kuracağımız bağ; aşkı, sevgiyi, sezgileri ve duyguları bütünsel olarak hissedebilmemiz adına oldukça önemli.

Eril-dişil enerji dengesini 7 çakra ritüeli ile dengelemek

Biriktirdiğimiz hikayelerimizin, travmalarımızın, anılarımızın ve hatta atalarımızın travmalarının bilgileri ile şekillenen çakralarımız da eril enerjinin hakim olduğu dünyamızdaki bu duygusal, çevresel ve fiziksel kirliliğin sonucu dengesizleşebiliyor. Farklı yoğunluklarda ve renklerde saklanan bu izler ise 7 çakra ritüeli ile şifalandığında, dişil gücümüz ve besleyici yaşam enerjimiz artıyor.

Kök çakra ile dişil enerjiyi güçlendirmek

Spiritüel öğretmen Erin Rachel Doppelt, kök çakramızın temel ihtiyaçlarımız ile ilişkili olduğunu, güven duygusu, yaşama isteği ve istikrar ile de ilişkilendirildiğini belirtiyor. Kök çakrayı fark ederek içimizdeki yuvayı bulabileceğimizi ekliyor.

Kendimizi güvende hissederek dişil enerjiyi yükseltmek için farkındalık meditasyonunu öneriyor. İlk önce kendimizi rahat hissettiğimiz bir ortamda gözlerimiz kapalı bir şekilde omurgamızın alt kısmından yükselen örgülü kökleri hayal etmemizi söylüyor. Bu köklerin yüzeyde hareket ettiğini ve toprağa bağlandığını gözümüzde canlandırmamızı istiyor. Daha sonra yarattığımız bu görseli, köklenmek ve güvende hissetmek için kullanmamız gerekiyor.

Sakral çakra ile dişil enerjiyi yükseltmek

Öz sevgi ve öz şefkat ile ilişkilendirilen, pelvik ve kalça çevresinde bulunan turuncu renkli sakral çakra, dişil enerjinin yaratıcılığından besleniyor. Onun doğurganlığını destekliyor. Cinsel içgüdülerin ve arzuların mabedi olduğu kadar zihinsel olarak yaratıcılığı yöneten sakral çakra farkındalığı ile dişil enerjinizi yükseltmek için Doppelt yaratıcı tarafımıza dönmemizi tavsiye ediyor.

İster resim çizerek ister yazı yazarak veya şarkı söyleyip dans ederek yaratıcılığımızı ve sakral çakramızı besleyebiliyoruz. Cinsel benliğin farkına varmak ve ön sevişme ile partnerimizle temas kurmak gibi ritüeller de sakra çakra aracılığıyla dişil enerjiyi yükseltmeye yardımcı olabiliyor.

Solar plexus çakrası ile dişil enerjiyi artırmak

Ruhsal gelişimi destekleyen ve öz saygı ve öz güven gibi kavramlarla ilişkilendirilen solar plexus çakrası, gerçek gücümüzün merkezi olarak anılıyor. Eylemlerimizin değerlerimizle uyumlu olup olmadığı, solar plexus çakrasının denge mekanizmasının yön değiştirmesine neden oluyor.

Gerçekte kim olduğumuzu keşfetmek ve benliğimizin gücünü fark edebilmek için hayatımıza dahil edebileceğimiz ritüeli uygulamak için yaşam tarzımızı ve etik değerlerimizi günlüğümüze not etmemiz gerekiyor. Bunun yanı sıra günlük rutinlerimizde yapacağımız değişiklikler de solar plexus çakramızın farkındalığı için önem taşıyor.

Kalp çakrası ile dişil enerjiyi yükseltmek

Gövdenin ortasında bulunan kalp çakrası, sevgiyi hayatımıza nasıl çektiğimiz ile ilişkilendiriliyor. Doğal bir dişi güç olan sevginin merkezinde bulunan kalp çakrası, kendimizle ve çevremizle olan sevgi alışverişini de yönetiyor.

Bu ilahi gücü hayatımıza çekmek, sevgi dilimizi özümseyip, kendimizi sevmeyi ve çevremizi sevgi ile sarmak için ilk önce rahat bir ortama geçip gözümüzü kapatmamız gerekiyor. Daha sonra odaklı bir şekilde kalbimizden başlayan ve tüm vücudumuzu, ardından çevremizi saran altın bir ışık huzmesini hayal ediyoruz. Bu ışığı kendi içimize ve çevremize yaydığımızda dişil enerjimizi harekete geçirebiliyoruz.

Boğaz çakrası ile dişil enerjiyi artırmak

Yalanların tıkadığı, gerçeklerin ise beslediği boğaz çakrası, kendimizi nasıl ifade ettiğimiz, dinleme ve anlama yeteneklerimizin nasıl olduğu ile ilişkilendiriliyor.

Eşsiz sesimizi ortaya çıkarmak, pozitif iletişim becerilerimizi güçlendirmek ve bu bağlantıyı artırarak dişil enerjinin dışa dönük arketipine ulaşmak için Doppelt, öncelikle huzurlu hissettiğimiz bir ortama geçmemizi tavsiye ediyor. Daha sonra kendimize yönelik olumlamaları tekrar etmemizi öneriyor. Şarkı söyleyerek veya mırıldanarak bile iç sesimiz ile bağlantı kurabileceğimizden bahsediyor.

Üçüncü göz çakrası ile dişil enerjiyi güçlendirmek

Çivit mavi rengine sahip ve iki kaşın biraz daha yukarısında bulunan üçüncü göz çakrası, dişil enerjinin de yapı taşlarından biri olan sezgilerimizle kurduğumuz bağ, hayal gücümüzle ilişkilendiriliyor.

İçgüdülerle olan sohbeti derinleştirebilmek, farklı açılardan bakabilme yeteneğini geliştirip dişil enerjiyi üçüncü göz çakrası ile beslemek için gözlerimizi kaşlarımızın arasındaki yere doğru çeviriyoruz. Ardından görselleştirme çalışması ile üçüncü gözün merkezinden nefes alıp veriyormuş gibi hissederek, nefes egzersizleri yapıyoruz. Doppelt‘ göre bu nefes egzersizleri sayesinde sezgilerimizin sesini açabiliyor, gücümüzü fark edebiliyoruz.

Taç çakra ile dişil enerjiyi yükseltmek

Kozmik bilinci temsil eden ve başın tepesinde bulunan taç çakra, kendini gerçekleştirme kavramıyla ilişkilendiriliyor. Taç çakra farkındalığı kazanıp, başın tepesindeki kozmik enerjiyi hissettiğimizde, kendimizin en iyi versiyonu ile buluşmak için gereken kapıları da aralamış oluyoruz.

Daha yüksek bir frekansta titreşebilmek ve olmak istediğimiz kişiyle olan bağımızı güçlendirip, dişil enerjimizin gücünü ortaya çıkarabilmek için Doppelt, ilahi dişil enerjimizi gözümüzde canlandırmamızı öneriyor. Daha sonra kendimizi bu yüksek titreşimi, hayatımıza çekerken izlememizi tavsiye ediyor.Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP