İdeal kiloya ulaşmak ve o kiloyu korumak bazen ulaşılmaz bir hedef halini alabiliyor. Bireyleri hem psikolojik hem de fiziksel olarak strese sokan “ideal kiloda olamama” durumu, bakış açısını ve alışkanlıkları değiştirerek kolaylıkla kontrol edilebilir. Aşırıya kaçan kilo problemlerini, sağlığı ciddi boyutlarda tehdit etmeye başlamadan kontrol altına almak, kalıcı olabilecek ve hatta hayatı tehdit edebilecek sağlık sorunlarını da ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Peki ideal kilomuza ulaşmak ve onu korumak için neler yapmalıyız? İşte kilo kontrolünü kolaylaştıran içerikler!

Başarısız olan diyetlerin nedenleri

Başarısız olan diyet girişimleri hakkında yapılan sosyal araştırmalarda, kişilerin istedikleri sonuçlara ulaşamamalarının başlıca nedenleri bakış açısı, alışkanlıklar ve farkında bile olmadan tüketilen ekstra kaloriler olarak saptanmış.

Kilo vermeyi sağlayan ve kilo kontrolünü kolaylaştıran içerikler aramadan önce, hayatımızı gözden geçirmemiz ve temel davranış kalıplarının farkına varmamız gerekiyor. Alışkanlıklarımız gözümüze ne kadar küçük görünse de sürekli olarak tekrarlandıkları zaman, kümülatif bir etki yaratarak ulaşmak istediğimiz hedeflerimizden uzaklaşmamıza neden olabiliyorlar.

Dolayısıyla alışkanlıklarımızın farkına varmak ve onları sağlıklı olanlarla değiştirmek, hedeflerimizi ulaşılabilir kılmaya yardım ediyor. Benzer şekilde “sağlık” ve “kilo kontrolü” kavramları hakkında realistik ve holistik bakış açıları edinmek de bu süreçteki kararlılığımızı ve istikrarımızı sürdürmemiz açısından bize destek oluyor.

Sürekli diyet yapmamak için ne yapılabilir?

Kilo vermek konusunda yapılabilecek en anlaşılır ve kolay tanım “alınan kalorinin tüketilen kaloriden az olması” şeklindedir. Ufak atıştırmalıklar, lokmalık ikramlar ve kalorili içecekler derken zaman zaman farkında olmadan ihtiyacımız olan kaloriyi aşabiliyoruz. Bu kalori miktarı; daha aktif bir hayat tarzı benimseyerek örneğin gideceğimiz yere yürüyerek gitmek, asansör yerine merdiven kullanmak ve hayatımıza daha fazla aktivite eklemek gibi yani daha sağlıklı tercihler yaparak artırılabilir.

Yediğimiz ve içtiğimiz tüm kalorilerin farkında olmak, hatta mümkün oldukça ufak atıştırmalıklardan kaçınmak bu noktada önem teşkil ediyor. Bu noktada yapılması önerilen şey gereksiz kalorileri azaltmak ve kalori hesabı yapmak yerine, sağlıklı ve düşük kalorili besinlere yönelmek.

Konu kilo vermek olunca pek çok kişi mucize içerikler arasada sağlıklı olan kiloya erişmek ve korumak tamamen tercihler ve istikrar ile mümkün oluyor. İşte bu süreçte yardımcı olabilecek öneriler!

Sıvı kalorileri yeşil çay ile değiştirin

Mucize bir içerik yok diyor olsak da kilo verme sürecini destekleyen en sağlıklı içeceklerden bir tanesi günde 1 kupa yeşil çay!

Kilo alınca vücudumuzda artış gösteren ve görsel anlamda bizi rahatsız eden beyaz yağ hücrelerinin azalması konusunda; kilo almakla artmayan kahverengi yağ hücrelerinin artması destekleyici bir etki yaratıyor. Kısaca kahverengi yağ hücrelerinin artması kilo vermemizi ve sağlıklı bir birey olmamızı destekliyor! Yapılan bir araştırmaya göre bedenimizde bulunan, sağlıklı olarak sınıflandırılan ve harcanan kalori miktarını yükselten kahverengi yağ hücrelerinin miktarı yeşil çay ile artırılabiliyor! Buna ek olarak yeşil çay, beyaz yağ hücrelerinin ufalmasına ve daha sıkı bir görünüme kavuşmamıza da yardımcı oluyor.

Ödem ve toksin atma etkisine de sahip olan yeşil çay, karaciğerde detoks yaparak zararlı maddelerin bedenden uzaklaştırılmasını sağlıyor. Böylelikle cilt sağlığından bağışıklık sistemine kadar pek çok konuda olumlu etki yaratıyor.

Ayrıca yeşil çay, kan şekerini dengeliyor, karın bölgesindeki yağların yakılmasında görev alıyor, içeriğindeki kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırıyor, yapılan egzersizlerin yağ yakma etkisini arttırıyor ve egzersiz ile desteklenen yağ yakım sürecini uzatıyor.

Yeşil çayın enerji verirken, sağlığı ve yağ yakımını da destekleyen mucizevi içeriği, gün içinde ihtiyacımız olan enerjiyi sağlıklı yollarla, ekstra kalori almadan karşılamamıza yardımcı oluyor. Sabah kalkınca, spor yapmadan hemen önce, gün içinde molaya ihtiyacınız olduğunda, yani kısaca her an tüketebileceğiniz bu sağlıklı içecek, sağlıklı kalmanıza yardımcı oluyor. Güne bir fincan Doğadan Yeşil Çay ekleyerek sağlığınızı ve kilonuzu korumanız kolaylaşıyor!

Gelecekteki kendiniz için yemek yiyin

İnsan beyni gelecekteki halini hayal ederken, sanki farklı bir insanmış gibi düşünüyor. Doğası gereği haz ve ödül peşinde olan beyin, gelecekteki kendisi ile bağ kuramadığı zaman, o anda alabileceği ödüllere odaklanıyor. Dolayısıyla besleyici gıdalar tüketmenin sonucunda, daha sağlıklı olmanın getireceği ödül (sağlık ve mutluluk) yerine, mutluluk hissini anında tetikleyen rahatlatıcı ve genellikle şeker ve basit karbonhidrat yüklü gıdaları tüketmeyi tercih ediyor.

Bu durumun önüne geçmek ve bakış açısını değiştirmek içinse, sürekli olarak farkında kalmak ve gelecekle bağ kurmayı destekleyen meditatif aktiviteler yapmak öneriliyor. Gelecekteki kendinizle bağ kurduktan sonra yapmanız gereken şey, size kilo aldıracak olan sağlıksız içerikleri yeşil çay gibi kalorisiz, enerji veren, antioksidan dolu, besleyici ve yağ yakımını destekleyen içeriklerle değiştirmek!

İlginizi çekebilir: Yemek Terapisti Öneriyor: Gelecekteki “Sen” İçin Ye!

Alışkanlıkları geliştirmek

İnsan beyni her zaman boşlukları doldurma eylemindedir. Konu alışkanlıklar olunca da kilo almamıza neden olan alışkanlıkları kestirip atmak bir boşluk yaratacağı için beynimizi huzursuz ediyor. Daha etkili ve sürdürülebilir sonuçlar için, sağlığımızı tehdit eden yeme-içme alışkanlıklarımızı ortadan kaldırmak yerine değiştirmemiz gerekiyor.

Örneğin; öğleden sonra saatlerinde kremalı, şekerli bir kahve ile kurabiye tüketme alışkanlığınız varsa bunu, bir kupa yeşil çay ve sağlıklı yağ içeren birkaç ceviz ile değiştirebilirsiniz. Bu şekilde hem sağlıklı ve besleyici içerikler tüketmiş hem de bedeninizin kilo verme sürecine destek olmuş olursunuz!

İlginizi çekebilir: 21 Gün Alışkanlıkları Değiştirme Rehberi + Şekeri Bırakma Planım

BLOOM SHOP