YAZAN: MELTEM FAKABASMAZ

25 Eylül 2020’de 20 kadın, Şaylan Yılmaz’ın önderliğinde Troya kültür rotasını izleyerek Çanakkale Troya müzesinden 120 km uzaklıktaki Assos Athenalar tapınağına yürüdü. 1 haftalık yürüyüş dağlardan deniz kenarına, köylerden tapınağa kadar uzanan bir yol üzerinde gerçekleşti. İçsel bilgeliği uyandırmaya davet eden Tanrıça Athena bilgeliğinde, 1 hafta boyunca yürüyen kadınlar kimseye karşı bir duruş sergilemeden içlerinden geleni yapabilme niyeti ile özgürleşmeye doğru yol aldılar. Athenalar Yürüyor oluşumunun kurucusu Şaylan’ın ilham veren hikayesini, yürüyüşün asıl amacını ve yeni rotalarını öğrenmek için okumaya devam edin!


Şaylan’ın yolculuğu

20 yıla yakın zamandır yoga ve farkındalık üzerine çalışan, eğitimler ve dersler veren Şaylan, pandeminin etkisi ile değişimi kucaklayarak Mayıs 2020’de 20 senedir yaşadığı İstanbul’daki evini kapatarak çiftçi olan ailesinin yanına Kepekler köyüne döner. Susurluk ve Bandırma arasındaki bu köyde doğan Şaylan için doğa; hayatının her daim ayrılmaz bir parçası olur. Doğa ve döngüselliği de yoga pratiğini etkileyen ana faktörlerden biri haline gelir.

Pandeminin yeniden tanımladığı iş hayatı normları ile artık çalışmaya devam etmek için İstanbul’da kalmak zorunda olmadığını, hatta sabit bir yerde bulunmak zorunda olmadığını fark ederek, doğa ile bütünleşme niyeti ile hayalini kurduğu yürüyüşü planlamaya başlar. Marmara’dan yola çıkarak 3 aylık süre sonunda doğum günü olan 11 Eylül’de Nemrut’a varmak niyeti ile köyünden ayrılır.

Arabasını mini yaşam alanına dönüştürerek, mutfak malzemelerinden uyku tulumuna, çadırdan günlük ihtiyaçlarına kadar her şeyini yanına alarak yola çıkar. 2 saatlik Bandırma – Çanakkale yolu 1 hafta sürer. Doğa ile beraber tarih de onun ilgisini çektiğinden kamp kura kura ilerlemeye başlar. Tarihe olan merakı onu Troya müzesine getirir. Müzede Troya kültür rotasını gösteren bir harita bulur. Bu yolu yürümeye karar verdiğinde hayatının akışının da değişeceğinden habersizdir. 

Şaylan yolculuğun 3. gününde bir tepenin oradan geçerken dört genç çocuk laf atarak yanına yaklaşırlar. Etrafta kimse yoktur ve sadece koyun ağıllarının olduğu bu alan içinde yoluna devam etmeye çalışsa da gençler onu takip etmeye devam eder. Artan kadın cinayetleri ve o dönem basında uzun zamandır yer alan Pınar Gültekin cinayeti etkisi ile hayatında ilk defa kavga etmek veya sindirip yola devam etmek yerine korku hissine yenik düşer. Bu his onu evine döndükten sonra da peşini bırakmaz. 

Kadın ile doğa arasına bir duvar gibi giren cinsiyet tabanlı güvenlik endişesinin tüm yurduma ve tüm kadınların kalbine nasıl da yayılmış olduğunu fark ettim üzülerek. Öyle, böyle derken yürüyüş gerçekten durmuştu… Ve çok kızgındım. Sadece kadın olduğum için keşfetmek istediğim bir doğa yolculuğundan mahrum kalıyordum. Sonrasında aklıma bu proje geldi. ‘Athenalar Yürüyor’ diyerek, ben tek başıma yürüyemiyorum, sen tek başına yürüyemiyorsun. Haydi gelin hep birlikte yürüyelim dediğim duyuruyu yayınladım.

Şaylan Yılmaz

Doğaya doğmuş bir kadın; rüzgarla nefes alan, yağmurla yıkanan, toprakla huzur bulan bir kadın…Sadece kadın olduğu için doğada yalnız kalmaması gerektiği öğütlense bile yasaklar, limitler onun bu özgür ruhunu engelleyemez. Evde sinirinden, yapmak istediği şeyi yapamamanın yarattığı kızgınlıkla Athenalar Yürüyor ortaya çıkar. “Ne sen yalnız yürüyorsun ne de biz evde kalıyoruz!” diyerek 1 ay içinde kendisi ile beraber yürüyecek dünyanın çeşitli yerlerinden 20 kadın ile buluşur. Sonunda 120 km’lik Athenalar Yürüyor turunun ilki başlamış olur. 

Kadın; özgürlüğünden fedakârlık ederek köşeye sıkıştırılmış bir can değildir.

Şaylan Yılmaz

Athenalar Yürüyor’u oluşturabilmek için Şaylan, yalnız olmamak kaydı ile 3 kez aynı yolu yürür. Nerede konaklamak gerekir, nerede yemek yenebilir, nerede araç transferi yapılacak gibi tüm ana noktaları belirlemek 360 km yürümesini gerektirir. Süreç boyunca kendi içinde de yaşadığı dönüşüm Athenalar Yürüyor oluşumuna direkt yansır. Şaylan kendi içindeki dönüşümü; yol almanın, hayat yolcusu olmanın ve birlik halinde yürümenin gereksinimi gözlemledikçe, yürüyüşe gelecek olan kadınlar içinde benzer alanı açmaya niyet eder. 

Athenalar Yürüyor yolculuğuna katılmış olan her bir kadın; öz farkındalığını uyandırmaya niyet etmiş, özgürlüğüne yürüme cesareti ile aksiyon almış kadınlardır. 

Şaylan Yılmaz

Athenalar Yürüyüşü nedir?

Athenalar Yürüyor sadece bir oluşum veya bir yürüyüş grubu değil. Athenalar Yürüyor bir isyan yapılanması veya kadın çemberi de değil. Athenalar Yürüyor kadının kendi iç yolculuğu ile bütünleştiği, hikayesinin yansımasını yaşadığı bir yol. Nereye vardığın değil, o yolu nasıl kat ettiğin önemli diyerek Athenalar Yürüyor’u planlarken her kadının kendi içine dönebilmesini, katman katman kabuklarını soyarak özdeki ışığını parlatabilmesi için bir araca dönüşmesine uğraşır. 

Açılış kadın çemberi ile başlar. 

Çemberler; Athenaların olmazsa olmazı, kadınların birbirini ve kendilerini görüp duyduğu kutsal alanlardır. Birbirlerine yakınlaşırken onun sen, senin o, herkesin bir olduğu dönüşüm anlarıdır. 

“Kiloluyum, çocuklarım var, etraf ve eşim ne der?” gibi kalıplaşmış düşünceler ile yüzleşen kadınlar dönüşümlerine başlar. Yaşamın zorladığı her durum ile oluşmuş kalıpların, katmanların, koşullandırmaların zincirlerini kırarak gerçek özleri ile bağlantıya geçerler. Yürüyüş kadınların tüm o kimliklerinden, sıfatlarından, toplumun beklentilerinden sıyrılarak eşsiz varlıklar olduklarını fark etmelerine araç olur. 

Bir başka deyişle, trekking’den çok daha fazlası Athenalar Yolculuğu; kendine yürüyen kadınların bir hikayesidir. Asıl yürüyüşü sadece bir araç olarak kullanan, kendini bilme yolunda bir uyanış ve birlik yolculuğudur aslında.

Yeni rota: Kapadokya

Bu senenin Mayıs ayında ikincisi tekrarlanan yürüyüş Şaylan’ın çağrısını duyan “Athena” kadınlar bir araya gelir ve rahim içinde yeniden doğuş gerçekleşir. Yol ise bir sonraki çağrı için kendisini yenilemeye başlar. Sıra Kapadokya’ya gelir. 18-25 Eylül Kapadokya sonra 9-16 Ekim Çanakkale’de iki Athenalar Yürüyor gerçekleşecek. Daha detaylı bilgi almak isterseniz @athenalaryuruyor Instagram hesabına yazabilirsiniz.Meltem Fakabasmaz

İstanbul’da doğan Meltem, FMV Işık Lisesi'ni ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü bitirdi. 2015 yılından bugüne kadar 1500 saatten fazla yoga, meditasyon, mindfulness gibi eğitimlerle insanın iyi olma haline yardımcı olmak üzere yol alarak devam ediyor. Halen severek yapmaya devam ederken; öğretmek kadar öğrenci ruhunu da korumayı ve keyfini...BLOOM SHOP