YAZAN: BURCU ERBAŞ

Cilt bakımına ilgisi olan herkes mucizevi etken madde retinolü; yaşlanma belirtileri, akne, hiperpigmentasyon ve sayısız cilt problemine çözüm sunabilmesi gibi yan etkileri; artan güneş hassasiyeti, kusma dönemi, ilk zamanlarında görülen kızarıklık ve kuruluk ile bilir. Çok fazla kişinin bilmediği, tamamen bitki bazlı bakuchiol ise aynı mucizevi faydaları hiç bir yan etkiye sebep olmadan sunarak retinole doğal alternatif sunar. Hassas ciltlerin de rahatlıkla uygulayabileceği en trend doğal bileşenlerden bakuchiol nedir ve nasıl kullanılır sizin için araştırdık!


Bakuchiol nedir?

Bakuchiol, babchi bitkisinin yapraklarından elde edilen doğal bir bileşendir. Ayurveda ve Geleneksel Çin Tıbbı içerisinde sıklıkla kullanılan babchi bitkisinin iyileştirici ve sakinleştirici etkileri olduğu düşünülür. Günümüzde de anti-enflamatuar ve antibakteriyel olduğu kanıtlanmış babchi bitkisi aynı zamanda çok güçlü bir antioksidandır. Bu özellikleri sayesinde cilt üzerinde A vitamini türevi retinol ile aynı etkileri gösterir. Güçlü bir kimyasal olan retinolün doğru kullanılmadığı taktirde yol açtığı yan etkiler ise bakuchiolde görülmez.

Aynı zamanda hayvansal kaynaklardan elde edilebilen bazı retinoid türlerinin aksine bakuchiol tamamen bitki bazlı yani vegandır.

Bakuchiol’ün faydaları neler?

İnce çizgileri ve kırışıklıkları azaltır.

Bakuchiol, aynı retinol gibi, cilt hücrelerinin kendilerini onarabilme yetisini destekler, doğal kollajen üretimini arttırır. Aynı zamanda zengin antioksidan içeriği ile yaşlanma belirtilerine sebep olan serbest radikal hasarı ile savaşır. Cilt bariyerini çevresel stres faktörlerine karşı daha dayanıklı hale getirir. Bu sayede cilt dokusu da dolgunlaşır; yüzeydeki ince çizgiler ve kırışıklıklar azalarak daha genç bir görünüm elde edilir.

Lekeleri geçirir, cilt tonunun eşitlenmesine yardımcıdır.

Lekeler ve eşit olmayan bir cilt tonu, cildin kendini yeterince hızlı yenileyememesi sonucu oluşur. Bakuchiolün cilt hücrelerini onarması yeni bir cilt tabakasının oluşumunu da tetikler. Eski cildin yavaş yavaş kaybolması da lekelerin ve hiperpigmentasyonun giderilmesini sağlar. Araştırmalar, özellikle akne oluşumuna bağlı yaşanan lekelerin giderilmesinde ve gelecekteki akne formasyonlarının önüne geçilmesinde bakuchiolün oldukça etkili olduğunu gösterir.

Cildin elastikiyetini ve dolgunluğunu arttırır.

Yaşla beraber vücudun kendi doğal kollajenini üretebilme yetisi giderek düşer. Bu durum kendini sıkılığını, dolgunluğunu ve canlılığını kaybetmiş bir cilt dokusu ile gösterir. Bakuchiol ise cilt hücrelerinin doğal kollajen üretimini tetikleyecek genetik yolları uyarır. Böylelikle cilt dokusu dolgunluğunu, elastikiyetini ve sıkılığını yeniden kazanır.

Cilt üzerinde istenmeyen yan etkilere; kuruluk, tahriş, gerginliğe sebep olmaz.

Retinol çok güçlü bir etken maddedir. Zaman içinde cilt tarafından tolere edilebilir hale gelse de ilk kullanımda bazı yan etkilere; purging yani cildin kusması, kızarıklık, kuruluk, hassasiyet ve tahrişe yol açabilir. Bu nedenle cildin yavaş yavaş alıştırılması, sabırlı ve düzenli şekilde kullanımına devam edilmesi ve iyi nemlendiriciler ile desteklenmesi gerekir.

Retinolün aksine bakuchiol anti-eflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Cildin yatışmasına; tahrişin, kızarıklıklığın ve hassasiyetin dinmesine yardımcı olur.

Cildi güneş ışınlarına karşı daha korunaklı hale getirir.

Bukuchiol yüksek antioksidan içeriği sayesinde güneş ışınlarının cilt üzerinde sebep olduğu serbest radikaller ile savaşır. Bu da cildin fotohasara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Gündüzleri yüksek korumalı bir güneş kremi ile uygulanan bakuchiol, güneş maruziyetine bağlı oluşan ince çizgileri, lekeleri, hiperpigmentasyonu engellemeye yardımcı olur.

Bakuchiol nasıl kullanılır?

Bakuchio, retinolün aksine her cilt tipi tarafından tolere edilebilir bir yapıya sahiptir. Hassas ciltler tarafından da rahatlıkla kullanılabilir. Yaygın olarak serum veya diğer cilt bakımı ürünleri; nemlendirici, losyonlar içerisinde bulunur. Hafif bir etken madde olduğu için günde iki kere; gündüz ve gece, nemlendiriciden önce serum olarak veya direkt nemlendiricinin içerisinde kullanılabilir. Önerilen konsantrasyonu yüzde 0.5 ile yüzde 2 arasındadır.

Bakuchiol diğer hangi etken maddeler ile beraber kullanılabilir?

Retinolün yan etkilere yol açmasının en büyük sebebi diğer yaygın cilt bakımı içerikleri; C vitamini, AHA+BHA asitleri, bezoil peroksit ile tepkimeye girmesidir. Bakuchiol ise doğal olması sayesinde bilinen hiç bir etken madde ile etkileşime girmez. Bir başka deyişle diğer tüm cilt bakımı ürünleri ile rahatlıkla kullanılabilir.

Bitki bazlı retinol içeren cilt bakım ürünleri

ABTIRA GARDEN
Coral Sea Onarıcı Serum
KEŞFET
ABTIRA GARDEN
Melissa Lemonbalm kütikül + tırnak serumu
KEŞFET
ABTIRA GARDEN
White Rose yoğun nemlendirici krem
KEŞFET
ABTIRA GARDEN Prickly Pear gözaltı + kirpik + kaş serumu 
KEŞFETBurcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP