Cinsellik, hayatımızda önemli ölçüde yer kaplayan doğal gereksinimlerimizden bir tanesi. Ancak günlük yaşamın bu kadar içinde olmasına rağmen, zaman zaman ona gereken önemin verilmediğini ve cinsellik hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığımızı fark edebiliyoruz.

Bu ihmallerin sonucunda da ne yazık ki istenmeyen hamilelikler, mutsuz ilişki veya evlilikler ve sevgi eksikliğiyle büyüyen çocuklar meydana geliyor. Tüm bu olumsuz etkenlerin hiç yaşanmaması için önceden önlem alarak istenmeyen hamileliklerden korunmak için cinsellikte daha bilinçli ve dikkatli olmak çok önemli.

Cinsel farkındalığı arttırmak için en yaygın korunma yöntemlerini araştırdık.

Prezervatif

En yaygın korunma yöntemlerinden biri olan prezervatif; pratik, güvenli ve kolay erişilebilir bir seçenektir. Spermin lateks malzemeden üretilmiş bir koruyucu içerisinde kalmasını sağlar. Yalnızca istenmeyen gebelikten değil aynı zamanda HIV gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da korur.

Normal prezervatiflerin yanı sıra gitgide popülerliği artan kadın prezervatifleri, lateks yerine poliüretandan üretilen seçenekleriyle latekse alerjisi olan kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Isı tutucu özelliği sayesinde vajina duvarlarına yapışarak prezervatif hissini en aza indirmektedir. Doğru kullanıldığında koruma oranı yüzde 99’dur.

Doğum kontrol hapları

Günlük olarak oral yolla alınan doğum kontrol hapları, servikal mukusu daha kalın bir hale getirerek spermin yumurtaya ulaşmasını engeller. İçerdiği östrojen ve progestin hormonları sayesinde adet döngüsünü düzenlemeye, hormonları dengelemeye, enflamasyonu önlemeye yardımcı olur. 28 günlük paketler halinde, 21 gün hormon takviyesi yapmayı 7 gün ise dinlendirme yöntemiyle placebo etkisini sürdürmeyi hedefler. Düzenli cinsel ilişkisi olan kadınların sıklıkla tercih ettiği bir korunma yöntemidir.

Ertesi gün hapı

Ertesi gün hapı, acil durum hapı olarak da bilinir. Risk taşıyan ve herhangi bir korunma gerçekleştirilmeden meydana gelen cinsel birleşme sonrası olası hamilelik ihtimalini engellemek için kullanılır.

Hapın içerisindeki etken madde, sperm yumurtaya ulaşmadan önce yumurtaya gider ve döllenmeyi engeller. Risk taşıyan ilişkiden hemen sonra ya da kısa süre içerisinde alınması şartıyla güvenli ve etkili bir yöntemdir. Ancak adet döngüsünü bozma, ruh hali değişiklikleri, beklenmeyen kanamalar, kusma gibi yan etkileri vardır.

Spiral (IUD)

2-3 santim civarlarında T şeklindeki küçük spiral araç, vajina içerisine yerleştirilir ve spermin yumurtayı döllemesinin önüne geçerek hamileliği engeller. Bir uzman tarafından doğru yerleştirildiğinde hamilelik ihtimalini yüzde 99 oranında engellediği tespit edilmiştir. Yaklaşık olarak 5-10 yıllık bir ömre sahiptir. 10 yıl içerisinde belirli aralıklarla kontrole giderek spiralin koruma durumunun kontrol ettirilmesi sağlıklıdır. Yan etkileri arasında düzensiz adet döngüsü ve menstrüel kramplar görülebilir.

Doğum kontrol implantı

Doğum kontrol implantı deri içerisine yerleştirilir ve 3 yıllığına olası hamilelik riskini ortadan kaldırır. Doğum kontrol hapında olduğu gibi servikal mukusu kalınlaştırma tekniğiyle spermin yumurtayı döllemesini engeller. Güvenli ve basit bir yöntem olmasına rağmen baş dönmesi, vajinit, deri problemleri ve ruh hali değişikliği gibi yan etkilere sahiptir. Ancak bu etkiler kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

Tüp ligasyonu

Tüp ligasyonu kalıcı bir doğum kontrol yöntemidir. Bu yöntemi uygulamaya karar vermeden önce çocuk sahibi olmak istemediğinize dair yüzde yüz emin olmanız gerekmektedir. Tüp ligasyonu, dölyatağı borularının bağlanması ile gerçekleşir. Yöntem, cinsel istek veya adet döngüsünde herhangi bir yan etki göstermemektedir. Ancak bu işlemi geri almak mümkün değildir ve işlem sonrası gebe kalma ihtimali neredeyse sıfırdır.

Vasektomi

Vasektomi, tüp ligasyonunda olduğu gibi, erkeklere özel, kalıcı bir doğum kontrol yöntemidir. Cerrahi işlemle gerçekleştirilen vasektomi ile erkeğin sperm taşıyan kanalları bağlanır. Bu işlemden sonra erkeğin bir kadını hamile bırakma olasılığı yok denecek kadar azdır. Hormonları, cinsel isteği ve ereksiyonu engellememektedir. Yüzde yüz emin olmadan vasektomi işleminin uygulanmaması gerekmektedir.

Yukarıdaki yöntemlerin haricinde sıklıkla tercih edilen takvim yöntemi ve geri çekilme yöntemi de doğum kontrol seçenekleri arasında yerini almaktadır. Ancak, ufak bir dikkatsizlik, takvim yönteminde yanlış hesaplama, spermin yumurtalarda canlı kalış süresi, geri çekilme yönteminde düşük ihtimalle de olsa yumurtaya sperm gitme ihtimali gibi durumlar nedeniyle, takvim yöntemi ve geri çekilme yöntemi riskli tercihler arasında yerini alabilmektedir.

İlginizi çekebilir!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP