Ay’ın 28 günlük döngüsü, insanlarda da benzer şekillerde kendini gösterir. Spiritüel ve bedensel enerjiler üzerinde etki gösteren bu döngüler, aslında enerjimizi yönlendirebilmemiz ve kişisel gelişimimize katkıda bulunabilmemiz için muhteşem fırsatlardır. Ay döngülerini temel alarak, spiritüel enerjimizi yönlendirip daha az çaba ile daha etkili bir gelişim serüveni yaşayabiliriz. Bu doğal enerji değişimlerine göre farklı ritüeller uygulamak da kişisel gelişimimiz için atılmış etkili bir ilk adım olabilir. Dolunay ritüelleri de enerjinizi doğru yönlendirmenize yardımcı olur. Peki dolunay ritüeli nedir ve nasıl yapılır? İşte, sadece 4 adımda dolunay vakitlerinde enerjini yönetmek!


“Güneş bedenini görür. Ay ruhunu görür.”

Ay döngüsü

28 gün süren bu döngüyü basitçe; yeniay fazı, dolunay fazına doğru büyüme, dolunay fazı ve yeniay fazına doğru küçülme olarak açıklayabiliriz. Ay, büyüyerek dolunay formuna doğru ilerlerken, tıpkı fiziksel anlamda büyümesi gibi, enerji anlamında da büyür. Bolluk ve bereket enerjisi açığa çıkaran bu dönem; isteklerimizi kendimize çekmek için ideal enerjiler sunar. Benzer şekilde yeniay formuna ilerleyen Ay, açığa giderek azalan enerjiler çıkarır. Bu dönemin enerjileri ise temizlenmek, ağırlıklardan kurtulmak ve arınmak konularında destekleyici etkiler yaratır.

Dolunayın üzerimizdeki etkileri

Dolunay günü, öncesi ve sonrasındaki birkaç gün oldukça yüksek enerjilere sahiptir. Dolunay dönemleri, normal zamanlarda dikkatimizi çekmeyen veya fark etmekte zorlandığımız şeyleri görmek, bunları tartmak ve objektif bir bakış açısı edinmek için elverişli zamanlardır. Bünyeden bünyeye farklı etkiler yapan dolunay enerjileri; yorgunluk, coşku, odaklanamamak veya ilham şeklinde görünebilir. Durum her ne olursa olsun, açığa çıkan enerjilere uygun ritüeller izlemek köklenmemiz ve enerjimizi doğru alanlara kanalize etmemiz konusunda bize yardımcı olur ve iyiye olan dönüşümümüze katkıda bulunur.

Dolunay ritüeli nedir?

Bilinçaltı seviyesinde etkili olan dolunay ritüelleri, her zaman yapılabiliyor olsa da etkileri, dolunayın enerjisiyle en üst seviyeye ulaşır. Gelişim konusunda tohumlar atmak için kullanabileceğiniz bu ritüelleri yaparken temel amacınızın iyi zaman geçirmek olduğunu unutmayın. Enerjinizi en güzel şekilde yönlendirdiğiniz ve güçlendirmek istediğiniz noktalarda etkili adımlar attığınız bir dolunay dilerim!

4 adımda dolunay ritüeli

1. Mental ve fiziksel temiz yapmak

Dolunay, yüklerimizden, fazla eşyalarımızdan, yorucu ilişkilerimizden yani istenmeyen ve miladını doldurmuş her şeyden uzaklaşmamız ve kendimize yeni bir sayfa açmamız için elverişli enerjiler sunar.

Bedenimizde, yaşam alanımızda ve duygu dünyamızda köklü değişiklikler ve dengeleme pratikleri yapabileceğimiz bu süreçte, enerjimizi yenilemek için tuzlu banyo, alanımız için palo santo ve eşyalarımızı düzenlemek için Marie Kondo’nun kitabı etkili olabilir.

Bu düzenleme ve sadeleşme sonucunda hayatımızda beliren boşlukları doldurmak konusunda da evrenin enerjilerine güvenmemiz gerekir!

2. Kristalleri şarj etmek

Pek çok inanış, kristalleri temizlemek ve şarj etmek için dolunayın ışıklarından daha etkili bir kaynak olmadığını söyler! Dolayısıyla kristallerimizi, yeni ve isteklerimize hizmet etmeye hazır enerjilerle doldurmak, ayın kalan günlerinde bu muhteşem dolunay enerjisini yanımızda tutmamıza ve ondan destek almamıza yardımcı olur.

3. Meditasyon yapmak ve enerjimizi anlamak

Dolunay başlangıçları değil, bitişleri sembolize eder. Yani meditasyon alışkanlığı kazanmak için yeniay dönemini beklemek daha akıllıca olsa da dolunay, yansımalarla etkileşime geçmek konusunda verimli enerjilere sahiptir. Hayatımızda olup bitenleri gözden geçirmek, hislerimizi ve duygularımızı fark etmek ve onlarda derinleşmek için kullanabileceğimiz dolunay enerjisi, dinginliğimizi de arttırır.

4. Fazla enerjiyi atmak ve zihni sakinleştirmek

Zihnimizin odaklanmak konusunda zorlandığı, kontrolsüzce artan beklenmedik enerji yüzünden gerildiğimiz ve ne hissettiğimizi anlayamadığımız dolunay dönemlerinde yapmamız gereken en önemli şeylerden bir tanesi enerjimizi ve düşüncelerimizi yönlendirmektir.

Bedenimizde normalden fazla hissettiğimiz enerji, kendini gerginlik, tedirginlik veya aşırı heyecan şeklinde dışa vurulabilir. Bunu rahatlatmak içinse bedensel aktivitelerde bulunmak ve enerji akışını sağlamak gerekir. Dans etmek, spor yapmak veya esnemek bu konuda oldukça etkili yöntemlerdir. Bu bedensel rahatlamanın etkileri, zihinsel boyuta da ortaya çıkar.

Düşüncelerimizin sakinleştiğiniz ve zihnimizin berraklaştığını fark edebiliriz. Fakat düşünceleri ve hisleri yönlendirmenin, onlara netlik kazandırmanın en etkili yolu yazmaktır.

İlginizi çekebilir: Ay Tutulması ve Dolunay Zamanı Ay Ritüelleri Vakti

BLOOM SHOP