Egzersiz yapmak devam ettirmek bizler için çok zor olabiliyor. Özellikle çalışan insanlar için… Yapmamız gereken çok fazla iş, planlamak zorunda olduğumuz etkinlikler, aile ve sosyal yaşam derken egzersize zaman ayıramıyoruz.

Neden egzersiz yapmalıyız ve neden egzersiz yapmıyoruz? Egzersizi bütünsel sağlık için yapmalıyız. Peki bütünsel sağlık nedir ve burada egzersiz kendine nasıl bir yer bulur?

İlgili yazı: Sağlıklı Bir Ömür İçin Basit Bir Reçete: Spora Başlamak!

Bütünsel sağlık nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre sağlık, “sadece hastalık veya sakatlık olmayışı değil; bedenen, ruhen ve sosyal olarak tam bir iyilik hali”dir. Tanımdaki kavramlara baktığımızda aslında birbirini etkileyen üç tane farklı kavram görüyoruz.

Fiziksel iyi oluşumuz, zihinsel dayanıklılığımız ve toplumsal varlığımız birbirleri ile etkileşimli olarak gelişen ve değişen yapılardır. Bu yapılar kendi içlerinde ve birlikte bir bütün oluşturduklarında biz “sağlıklı” olabiliyoruz.

İlgili yazı: Wellness Nedir?

Bu karmaşık bütünlükte egzersizin yeri neresi?

Birbirleri ile etkileşimli ve zaman zaman karmaşık olabilen bu bütünlük içerisinde egzersize katılımı devamlı hale getirebilmek büyük önem taşımakta. Ancak bu yoğunluk ve karmaşada egzersizin devamlılığını nasıl sağlarız?

Aslında çok basit.

Egzersizi kendimiz için anlamlı bir hale getirmemiz gerekiyor. Bizim için öznel bir değeri olmalı. Yalnızca yaz ayları yaklaşırken kilo vermek, dönemin popüler derslerine katılmak veya başkaları yaptığı için değil… Egzersizi kendimiz için yapmalıyız. Zihinsel ve fiziksel yararlarının farkında olarak ve kişisel gelişime odaklanarak.

Egzersiz bizim için bir zorunluluk olduğunda devamını getiremiyoruz. Çünkü kendimiz için değil başkaları için yapıyoruz. Zorunlu hissettiğimiz için gidiyoruz spor salonuna, arkadaşımız istediği için yürüyoruz, kilo vermek için koşuyor, popüler olduğu için grup derslerine giriyor ve fitness eğitmeni söylediği için ağırlık antrenmanı yapıyoruz. Zihnimizde bazı sınırlar çiziyoruz ve istemediğimiz şekillere sokuyoruz egzersizi.

Egzersiz bizim için bir zorunluluk olmamalı. İsteyerek gitmeli, severek yapmalıyız. Kendimize verdiğimiz bir hediye olmalı egzersiz yapmak. Fiziksel olarak güçlü olmak, kolay yorulmamak, zihinsel olarak daha sağlam olmak, vücudumuzu tanımak bizler için bir ödül olmalı. Egzersiz bizim için içsel olmalı.

Odağımız; egzersiz sayesinde vücudumuzu keşfetmek, zihnimizin ve bedenimizin sınırların öğrenmek, yeni hareketler denemek, eski halimize göre daha iyi olmak ve bundan haz almak olmalı.

Bu açıdan baktığımızda, egzersiz, bütünsel sağlık dediğimiz kavramın tam merkezinde. Zihinsel, fiziksel ve sosyal olarak bizi iyi hissettirebilecek birçok şeye sahip egzersiz (ve egzersiz ortamı). Sağlık için egzersiz ise bahsettiğimiz; temelde fiziksel olarak aktif olmak önemli.

Kimimiz sadece yürüyüş yapıyor, kimimiz ise kuvvet antrenmanı. Bazılarımız yoga yaparken bazılarımız spinning yapıyor. 

Egzersize bir anlam yüklediğimizde ve egzersizi kendimiz için yaptığımızda katılımdan maksimum yarar sağlarız. Egzersize ve egzersizin sonuçlarına yüklediğimiz değer benliğimizle ve hedeflerimizle örtüştükçe bütünleşiriz.

Bu yüzden kendinizi sınırlamayın. Fiziksel olarak aktif olduğunuzda, egzersize düzenli olarak katılım sağladığınızda zaten hedefinize ulaşırsınız. Egzersize düzenli katıldığınızda, egzersizin olumlu ve çok yönlü (zihinsel, fiziksel ve toplumsal) kronik etkilerini kendiniz de gözlemlersiniz. Bu tip değişken süreçlerde herkes aynı yoldan yürümek zorunda değil, unutmayın.Selen Kelecek

1988 yılında doğan Selen, Başkent Üniversitesi Spor Bilimleri Bölümünde okudu. 2013 yılında, Başkent Üniversitesi Spor Bilimleri Egzersiz ve Sportif Performans Lisans'ı üzerine yüksek lisansını tamamladı. Yarışmacı olarak yer aldığı aktif spor hayatının ardından, farklı spor kulüplerinde yardımcı antrenör, baş antrenör, kondisyoner ve istatistik sorumlusu gibi farklı pozisyonlarda görev aldı. Bunların...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP