YAZAN: ASTROLOG MERAL ERDURAN

Astrolog Meral Erduran, yıldızlara bakarak kariyer, ilişki ve gündelik yaşamınıza etki eden konuların burçlarınıza etkilerini yorumluyor. Yeni gelen ayda sizleri nelerin beklediğini öğrenmek için, Ekim 2021 astroloji yorumlarına mutlaka göz atın!


6 Ekim saat 14:05’te

13⁰ Terazi burcunda Yeniay Fazını oluşturuyor.

Yeniay yeni tohumlar atmamıza vesile olurken Terazi burcundaki Yeniay ilişkilerle ilgili yeni başlangıçların habercisi olur. Bu ne demek? Bu etki yeni ilişki potansiyellerini getirirken, mevcut ilişkilerde yeni bir alana geçmeyi sembolize eder. İlişkisi olmayanlar için de benzer şekilde ilişkilerle ilgili yepyeni enerjiler gündeme gelecektir. Hayatımızda mevcut bir ilişkimiz olsun ya da olmasın veya bir ilişki isteği içinde olalım ya da olmayalım, bu dönemki etkiler bizim ilişki kurmadaki tarzımızı yenilememizi sağlayacaktır

Yeni bir faza geçerek geçmiş ilişki kalıplarımızı fark edip, bunlardan özgürleşmek anlamına gelecektir. Buna vesile olacak pek çok etki var. Yeniay derecesinin Mars ile tam olarak birleşiyor oluşu bizi bu alanda atılıma ve harekete zorlayacaktır. Kendimizi ortaya koymamız gerekiyorsa ortaya koyacağız, yüzleşmemiz gerekiyorsa yüzleşeceğiz, elimizi çamura sokmamız gerekiyorsa çamurun içine sokacağız. Kısacası atıl kalmak mümkün olmayacak. Bu hareket ve mücadele hali aslında dengeyi yeniden kurmak için gereklidir.

İletişim gezegeni Merkür’ün Terazi burcunda ters hareketinde oluşu 27 Eylül’den beri bizi ilişkiler üzerinde geriye dönük düşünmeye sevkediyor. Uranüs’ün Yeniay ve Mars derecesine yaptığı zorlayıcı açı ise bazı huzursuzluk ve gerginliklere neden olabilir. Tam da ne olduğunu ve neden kaynaklandığını bilmediğimiz bu huzursuzluk hissi gündemle ilgili olmayacaktır. Ona ancak kendi bilinçaltımızla temasa geçtiğimizde ulaşabiliriz. Bu da diplomasiyi kenara bırakıp hareket etmemize sebep olacak çünkü Terazi’nin hayır diyememe ve herkesi mutlu etmeye çalışma huyu bizi kendimizden uzaklaştırır.

Burada zaten “Ben” değil “Sen” önemlidir. Bu sebeple “Sen” tarafını iyi tutmak için her şey yapılabilir. Fakat Uranüs Boğa’dayken temel ve esas olanla bizi bağlantıya geçirir. Temel ve bedensel ihtiyaçlar hatırlattığı için kendimize iyi geleni yapmak zorunda hisseder, buna uymayan şartlara da isyan etmek isteriz. Huzursuzluğun esas sebebi budur. 


Bu Yeniay’da ilişki dengelerini yeniden yapılandırabilmek için önce kendi gerçek isteklerimizi yeniden gözden geçirmemiz gerekir. Bilinçaltının derinliklerine ittiğimiz ve denge kurmak uğruna görmezden geldiğimiz konular şimdi bizi huzursuz etmeye başlayacaktır. Bu süreci olumlu yaşamak ve kendimize yenilik katmak istiyorsak bu huzursuzluk hissinin bir çağrı olduğunu fark ederek kendimize odaklanmalı ve buradaki keşfi ilişkilerimizi yeniden yapılandıracak bir hazine olarak görmeliyiz. 


7 Ekim saat 14:21’de

Venüs Yay burcuna giriyor.

Aşk, güzellik ve yaratıcılık gezegeni Venüs Yay burcuna girdiğinde daha hevesli ve cesur bir enerji getiriyor. Venüs burada hem iyimserlik, hem de esneklik kazanıyor. İlişkilerde maceracı bir döneme giriyoruz.  

5 Kasım’a kadar devam edecek dönem boyunca, hayatımızdaki monotonluğu kırmak için farklı aktivitelere katılabilir, spor yapabilir, doğada daha fazla vakit geçirmek isteyebiliriz. Venüs’ün Akrep burcunda olduğu sürede daha içe dönük bir tema varken şimdi daha dışa dönük bir eğilim olacaktır. Sosyalleşme isteği buna paralel olarak artabilir. Yeni ve farklı çevrelere girerek yeni arkadaşlar edinmek isteyebiliriz. İmkanlar elverirse pek çok kişi yurtdışı gezilerine bile başlayabilir. Yeni bilgiler öğrenmek, ilgi duyduğumuz konuları araştırmak daha çok zevk verecektir.  Dönem boyunca ilişkilerimizde birbirimizi daha fazla özgür bırakabilir veya eşimizle birlikte değişik aktivitelere katılabiliriz. 

Bu etki en çok Yay burcu ve yükselen burcu Yay olan kişiler olmak üzere tüm Ateş Elementi burçları; Koç ve Aslan’ı da etkileyecektir. Yaylar dönem boyunca iyimserleştiklerine ve yaratıcılıklarının artığına şahit olabilirler. Özellikle ikili ilişkilerini rayına oturtmak için çok güzel bir dönemdeler. Yay burçlarının cazibeleri artarken yeni ilişkiler başlayabilir. Fakat Merkür’ün 18’ine kadar ters hareketinde oluşu, ilişkilerin başlangıcında hızlı verilen kararların daha sonra bizleri düşündürmesine sebep olabilir. Ani heves ve coşku ile başlayan ilişkiler, o anda görmediğimiz sebeplerle ay sonuna doğru çıkmaza girebilir. 

Bu dönemde Koç ve Aslan burçları da olumlu olarak yararlanabilecekler. Koç ve Aslanların çekicilikleri artarken etraflarındaki hayranları artabilir. Sanatçılar için oldukça verimli geçecek bu dönem sosyal ilişkiler açısından da olumlu olacaktır.

18 Ekim saat 18:17’de

Merkür 10⁰ Terazi burcunda düz hareketine başlıyor.

27 Eylül’de 25⁰ Terazi burcunda ters hareketine başlayan Merkür şimdi 3 haftalık ters yolculuğunu tamamlayarak düz hareketine başlıyor. 6 Kasım’a kadar Terazi burcunda hareketine devam edecek olan Merkür tüm bu süreçte, çevremizle kurduğumuz iletişimde uyum, denge ve nezaketi ön plana çıkartıyor. Böylece iletişimde daha ılımlı ve politik davranabilir, olaylara objektif olarak yaklaşabiliriz.

Merkür ters hareketine döndüğü süreçte içselleşerek düşünceler, fikirler ve iletişimde içe dönmemize vesile oldu. Bu süreçte ikili ilişkiler alanında durup kendimize bakma şansımız olduysa şimdi pek çok şeyi fark etmiş ve belki de tamamen değiştirmiş olabiliriz. Şimdi Merkür’ün düz hareketi sırasında, geçtiğimiz 3 hafta boyunca yaşadığımız içe bakma sürecinin meyvelerini toplayabileceğiz. 

20 Ekim saat 17:58’de

Ay 27⁰ Koç burcunda Dolunay Fazı gerçekleşiyor.

6 Ekimde Terazi burcunda gerçekleşen Yeniay sonrası şimdi tam bir olgunlaşma ve hasat dönemine giriyoruz. Yeniay haritasında Yeniay’la birleşen Mars, şimdi Dolunay haritasında Ay’a karşıtlık yaparken Güneş’le birleşiyor. Yani sanki Yeniay döneminde gelişen olaylara şimdi de karşı taraftan bakıyormuşuz hissi olabilir. Ay’la zorlayıcı açı yapan Venüs ilişki temalarını tekrar vurgularken, Plüton dönüşümü gerekli kılıyor. Değişim dönüşüm gezegeni Plüton, Yeniay günü ters hareketinden düze dönerek enerjisini iyice dışa açılmış durumda. Dolayısıyla 2 hafta önce başlayan bilinçaltı değişim süreci şimdi günlük hayatımızda somut olaylar şeklinde ortaya çıkabilir. Her şeyi net olduğu fakat “Ben” ve “Sen” temalarının iki farklı uca çektiği bir yol ayrımına gelmiş olabiliriz.  


Burada görmemiz gereken hem ben, hem de sen temasının değişeceğidir. Bu Dolunay bireysel istek ve ihtiyaçlarımızı vurgularken aslında değişimin sadece kendimize odaklanarak olabileceğini, her çözümünün bizde olduğunu fark ettiriyor. Dışsal şartlar ve başkalarından ne kadar şikayet edersek edelim başka insan ve durumları değiştiremeyiz. Sadece kendimizi değiştirebiliriz. Dışarıda bizi rahatsız eden durum ve kişilerde bakmamız gereken tek nokta da kendi rahatsızlıklarımızı görmek olmalıdır.


23 Ekim saat 7:51’de

Güneş Akrep burcuna giriyor. 

Bu süreçte bilinmeyen gizemli; okült, ezoterik konular, psikanaliz, tabular ve cinsellik gibi konular ajandamızda ilk sıralara yükseliyor. Hayatı daha derin bir boyutta anlamak, yenilenmek, toksin atmak bu dönemin ana konusunu oluşturuyor. Bu süreçte aynı zamanda arzular ve tutkular en üst seviyeye yükselecektir. Her konuda derinleşmek isterken aşırılıklar artabilir. Bunun yanı sıra, günlük hayatımız içinde yaptığımız işlerle iz bırakmak isteyebiliriz çünkü sıradanlık istesek de mümkün olmayacaktır. Akrep burcun diğer bir teması da güçtür. “Nasıl güç elde edebiliriz ve gücümüzü nasıl kullanabiliriz?” önümüzdeki 1 ay boyunca gündemimizde olacak.

Bu dönemde başta Akrep burçları ve yükselen burcu Akrep olan kişiler güçlendiklerini hissedebilirler. Akrepler hayatlarının kontrolünü tekrar ellerine aldıklarını fark edecekler. Bu dönemi olumlu kullanabilirlerse kendilerini ortaya koyarak başarı elde edebilirler ve işlerini kolaylıkla yürütebilirler. Diğer tarafında, güç, hırs ve başarı isteği Akrepleri sınırlarını zorlamaya itebilir. İradelerini başkalarına baskı yapmak ve ezici bir güç için harcamamaya dikkat etmeleri gerekiyor!

Akreplerin yanı sıra Yengeç ve Balık burçları da bu dönemde güçlenerek rahatladıklarını hissedebilirler. Yengeç ve Balıkların yaşam enerjileri artarken kendilerini gösterebilecekleri ortamı bulabilecekler. İstedikleri derin atmosfere hakim olarak rahatlayabilir, güven duyarak yapmak istedikleri değişimleri rahatlıkla yapacak motivasyonu bulabilirler.

30 Ekim saat 17:21’de

Mars Akrep burcuna giriyor. 

Savaş, mücadele ve motivasyon gezegeni Mars, Akrep burcunda enerjisini kontrol edebilen, kararlı bir güç oluşturur. Mars aktiftir, hareket edendir. Akrep ise derindir, kararlıdır ve köklü değişimin iyi sonuç getireceğine inanır. Böylece Mars, Akrep burcunda kendini ve başkalarını tam olarak hesaba katarak, nerede büyük bir değişim gerçekleştirmesi gerektiğini arar ve bulur. Çünkü buradaki yoğun enerji dışa dönük bir şekilde değil, içsel bir güç olarak kendini gösterir. Diğer taraftan ise fazlasıyla tutucu, takıntılı ve ısrarcı olabilir. Bazen bırakması gerektiği zaman bile bırakmaz. Bu etkiyi olumlu kullandığımızda bize başarı getirebilir, fakat olumsuz yüzü gereksiz bir ısrarla bizi tüketebilir.

Mars 13 Aralık’a kadar Akrep burcunda hareketine devam ederken, başta Akrep burçları olmak üzere yükselen Akrepler bu süre boyunca güçlendiklerini ve fiziksel enerjilerinin arttığını fark edebilirler. Mars kendi burcunda Akreplere canlılık ve çekicilik verecektir. Akrepler bu dönemde koydukları hedeflere kolaylıkla ulaşabilirler. Rekabet ve mücadele gerektiren alanlarda rahatça ilerleyebilirler. 

Bu dönemde ikinci olarak etkilenecek burçlar ise; Yengeç ve Balık burçlarıdır. Yengeç ve Balıklar, Mars’tan destek alabilir ve girişim konusunda kolaylıkla yol alabilirler. Uzun zamandır erteledikleri projeleri varsa bu etki destek vererek atılım yapmayı kolaylaştıracaktır. 

Boğa burçları bu dönemi zorlayıcı bulabilir ve özellikle ikili ilişkiler konusunda sıkışık hissedebilirler. Bu dönemde Boğaların sabrı test edilecektir. Karşılarına onları sürekli olarak dürten, rekabete çağıran ya da karşı çıkan kişiler çıkabilir. Aslan ve Kova burçları ise, bu dönemde aile hayatı ve kariyer alanında zorlanabilir ya da bu alanlarda sürekli olarak mücadele vermeleri gereken durumlarla karşı karşıya kalabilirler. Fazla ısrarlı davranmak ve inat Aslan ve Kova burçlarını zorlayabilir, sağlık konusunda zora sokabilir.Astrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...BLOOM SHOP