YAZAN: MİRAY AKIN

Ev temizliğinde doğanın gücünden yararlanmak, bitkisel ve doğal özler ile daha yeşil evler yaratmak için okumaya devam edin. İşte kimyasalsız doğal ev temizliği hakkında bilmeniz gerekenler!


Çevre dostu ev temizliği rehberi

Ekolojik ve sürdürülebilir ev temizliğinin ilk kuralı aşırı tüketimden kaçınmak! Örneğin banyonuzdaki kireci geçirmek için kullandığınız bir temizlik ürünü mutfaktaki kireç problemiyle mücadele ederken de kullanılabiliyor. Özellikle karbonat, sirke ve doğal sabun gibi sıradan ürünler çoğu temizlik ürününün yerini almakta oldukça başarılı sonuçlar gösteriyor.

Lokal ve etik üreticilerden alışveriş yapmak ise sürdürülebilirlik adına atabileceğiniz en önemli adımlardan. Lojistikten kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını en aza indirmek için alışveriş sepetinize attığınız ürünün yolculuğunu takip edin. Daha sonra ise biyolojik olarak çözünebilen/geri dönüştürülebilir ambalajlı ürünleri tercih edin. Tekrar doldurabilir ambalajları değerlendirerek atıksız temizliği benimseyebilirsiniz.

Mutfak temizliği

Mutfak temizliğinde de tercih edebileceğiniz kimyasalsız birçok doğal ürün bulunuyor. Örneğin sirkeyi buzdolabını temizlemek için kullanabileceğiniz gibi lavabolar ve inatçı lekeler için ovma sütlerini tercih edebilirsiniz. Alışveriş sepetinizi yoğun tüketim davranışına yönelten, aynı işlevi gören birçok mutfak ürünüyle doldurmak yerine etiket okuyarak bitkisel kaynaklı biyoçözünür içeriklerden oluşan bulaşık sabunlarını değerlendirebilirsiniz. Karbonat ve portakal kabuklarından elde edilen yağ çözücü özler içeren ovma kremleri ile paslanmaz çelik, emaye ve camları temizleyebilir, parlatabilir, inatçı kir ve hafif kireç tortularıyla mücadele edebilirsiniz.

LINDOS
Bulaşık Sabunu Lavanta Refill 1200 ML
KEŞFET
THE ELITE HOME
Organik Sertifikalı Ovma Kremi
KEŞFET
LINDOS
Bulaşık Sabunu Portakal & Bergamot 600 ML
KEŞFET

Banyo temizliği

Daha yeşil banyolar için mutfak temizliğinde kullandığınız ovma kremlerini lavabolar, klozetler ve inatçı lekeler için kullanabilirsiniz. Tekrar kullanılabilir temizlik bezlerini edinmeyi ise ihmal etmeyin. Banyonuzu temizlemenin en çevreci ve basit yollarından biri ise karbonat ve sirke karışımları. Klozetinizi bakterilerden arındırmak için toksik bileşenler içeren ürünler yerine karbonat ve sirke karışımlarını kullanabilirsiniz. Küvet ve lavabolarınızın parlaklığını arttırmak içinse bir miktar Arap sabununu süngerin üzerine aldıktan sonra nazikçe yüzeyi ovalamayı deneyin! Duşu ve duş başlığını temizlemek içinse limon ve sirke yardımınıza koşacaktır. Çamaşır makinenizde ise güzel kokusu ile lavantalı temizlik sirkesini kullanabilir ve çamaşırlarınızın yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

HOMEMADE AROMATERAPİ
Lavantalı Temizlik Sirkesi
KEŞFET
HOMEMADE AROMATERAPİ
Karbonat
KEŞFET
HOMEMADE AROMATERAPİ
Limonlu & Okaliptüslü Arap Sabunu
KEŞFET

Yaşam alanlarının temizliği

Yaşam alanlarınızın temizliğinde de tıpkı banyo ve mutfak temizliğinde olduğu gibi çok amaçlı temizleyicileri kullanın. Eski giysilerinizi ve havlularınızı temizlik bezi olarak değerlendirebilir ve yüzeylerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tamamen bitkisel kaynaklı biyoçözünür içeriklerden oluşan yer sabunları ile ahşap, mermer ve doğal taş gibi hassas yüzeylerin temizliğini yapabilirsiniz. Mobilya gibi silinebilir yüzeylerde ise bitkisel formüllü konsantre yüzey temizleyicileri ve temizlik sirkelerini kullanabilirsiniz.

LINDOS
Ahşap ve Yer Temizleyici Sabun Portakal & Bergamot
KEŞFET
LINDOS
Konsantre Yüzey Temizleyici Lavanta
KEŞFET

HOMEMADE AROMATERAPİ
Kekik Sulu Temizlik Sirkesi
KEŞFET


Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP