YAZAN: MİRAY AKIN

Psikanalizin kurucusu Sigmund Freud’un “bilinçaltına giden en hızlı yol” olarak tanımladığı hipnoterapi ile yaşam enerjisinin akışını etkileyen Reiki’yi bir araya getiren hipno-reiki tekniği, iç huzuru bulma ve şifalanmaya destek olan bir yöntem. İki eski şifa terapisinin gücünü birleştiren hipno-reiki tekniğini araştırdık.


Hipnoterapi ile zihninizle iletişim kurun

Hipnoterapist Andrea Fagenholz, hipnozun bir farkındalık uygulaması olduğunu ancak onu zihni sakinleştiren meditasyon pratiğinden ve diğer farkındalık uygulamalarından ayıran noktanın “zihnin resimler, renkler, semboller, duygular ve çok daha fazlası aracılığıyla bizimle oynamasına ve iletişim kurmasına” olanak sağlaması olduğunu belirtiyor.

Zihinle bilinçli bir şekilde iletişim kurma tekniği olarak kullanılan hipnoz, yüksek konsantrasyon ve dikkat gerektiriyor. Bu sayede ise yoğun dış etkenler sebebiyle ulaşmakta zorlanılan bilinçaltı ile bağ kurulabiliyor ve çözmekte zorlanılan konulara odaklanılabiliyor.

Reiki ile bedeninizi “akort edin”

Köklerini Doğu tıbbından alan Reiki’yi, Reiki masteri Jessica Stone; “Japonya’da başlayan bir enerji iyileştirme yöntemi” olarak tanımlıyor. Stone, bedenimizi bir gitar gibi düşünmemizi ve tıpkı bir gitar gibi akort edilmeye ihtiyaç duyan zihnimizi, bedenimizi ve ruhumuzu reiki ile birlikte uyum içinde çalıştırabileceğimizden ve daha bilinçli bir varoluş yaratabileceğimizden bahsediyor.

Zihinsel, bedensel ve ruhsal esenliğe ulaşmak ve enerji dengesini bulabilmek için önerilen bu teknik, özellikle fiziksel rahatsızlıkların tedavisinde önemli bir rol oynuyor. Yapılan birçok araştırma, hastalıkların altında vücudun savunma mekanizmasına zarar veren duygusal sıkıntıların ve bastırılmış duyguların olduğunu belirtiyor.

Enerji titreşimlerini harekete geçirmek ve vücudumuzdaki yaşam enerjisinin akışını etkilemek için çakralar üzerine odaklanarak uygulanan reiki sayesinde kendimize duyduğumuz sevgi ve şefkat artarken, ferahlık ve zindelik hissi de artıyor.

Bir enerji şifa terapisi olarak hipno-reiki

Bu iki kadim tekniği bir araya getiren hipno-reiki için güçlü bir enerji şifa terapisi olarak bahseden Stone, bu birleşimin daha uzun ömürlü ve daha etkili olduğunu söylüyor.

Zihin hipnoz halindeyken, bilinçaltı şifa enerjisini direnç göstermeden daha kolay alır.

Hipno-reikiyi, kişiyi “süper şarj edebilen” bir kişisel bakım tedavisi olarak yorumlayan Stone, böylelikle bedenine enerji yüklediğinden, rahatladığından ve kaygılarını giderdiğinden bahsediyor. Enerjisel tıkanıklıkları çözmeye, stres ile mücadele etmeye ve içgörü edinmeye yardımcı olan hipno-reiki pratiğinin içsel sakinliğe ulaşma ve farkındalık kazanmaya yardımcı olduğunu dile getiriyor.

Olumlu sonuçlar için açık bir zihinle seansa başlayın

Kişilerin ihtiyaçlarına göre uyarlanabilen bu güçlü tedavi yöntemine başlarken istenilen sonucu elde etmek için açık bir zihinle seansa başlanması öneriliyor. Tedaviden ne elde etmek istediğinizi iyi bilmek, kendinize ve uygulayıcınıza karşı dürüst ve açık olmak da tedavinin olumlu faydalarından yararlanabilmek adına oldukça önemli.

Nasıl bir seans sizi bekliyor?

Seans öncesinde ve sırasında kendinizi rahat hissetmelisiniz, bu sebeple arka fonda rahatlatıcı bir müziğe kulak verebilir, içinde kendinizi konforlu hissettiğiniz kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Ellerinizi başınızın üzerine yerleştirdikten sonra hipnoz durumuna geçmeden önce derin nefes alabilir ve gevşeme egzersizleri yapabilirsiniz. Hipnoz durumuna geçtikten sonra ise uygulayıcınız yaşam enerjisini harekete geçirmek adına ellerini, başınızdan ayak parmaklarınıza kadar çakra noktalarınızın üzerinde hareket ettirmeye başlayabilir.

Çi yani yaşam enerjisi herkeste farklı hissedildiğinden dolayı, bunu sıcaklık, karıncalanma, duygusal rahatlama ve hafiflik hissi olarak tanımlayabilirsiniz. Vücuttaki enerji dengelendikten sonra görselleştirme çalışmalarının da yapılması muhtemel olabilir. Daha sonra hipnozdan yavaşça çıkabilir, ardından kendinizi rahatlamış, gevşemiş ve daha zinde hissedebilirsiniz.Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP