Enflamasyon (iltihap), vücudun yaralara karşı verdiği tepkidir. Bedenin bir yaralanmadan sonra kendini iyileştirme çabasıdır. Vücut enflamasyon ile virüs ve bakteri gibi yabancı işgalcilere karşı kendini savunarak hasarlı dokuları onarır. Esasında vücudun kendini savunma sisteminin bir parçası olan enflamasyon, bazı durumlarda kronik hastalıkların oluşumuna yol açabilir.

Vücudumuzun bir bölümü iltihaplandığında kırmızı, şiş ve sıcak bir hal alır. Bununla birlikte enflamasyon vücudumuzda çok daha sessiz bir şekilde de gerçekleşebilir. Yorgunluk ve ağrı, vücudunuzda fark etmediğiniz çok fazla enflamasyon olduğunu gönderen işaretlerdir. Bu işaretler dikkate alınmadığında, bazı sağlık problemlerine neden olabilir.

Enflamasyon belirtileri

  • Kronik yaralar ve ağrılar
  • Sürekli yorgun hissetmek
  • Aşırı kilolu olmak
  • Kırmızı ve kaşınan bir deri
  • Teşhis edilmiş bir bağışıklık sistemi hastalığı
  • Alerji ve enfeksiyonlar

Enflamasyonu önlemek için tüketilmesi gereken gıdalar

Sağlıklı beslenmek, enflamasyonun önüne geçmenin en doğru yöntemlerinden biridir. Bazı gıdaları her gün tüketmek, enflamasyon riskini büyük ölçüde azaltabilmektedir.

Enflamasyonu önleyen yiyecekleri araştırdık ve bir liste hazırladık. Sağlıklı günler!

Çilek

Çilek; içinde C vitamini, antosiyanin ve glutatyon gibi antioksidanları içeren bir zengin bir besin bileşenine sahiptir. Yapılan çalışmalar, düzenli olarak çilek yemenin, enflamasyon belirtilerini azalttığını göstermektedir.

Sarımsak

Sarımsağın içinde bulunan organosülfür bileşenler, vücudun salgıladığı iltihaplı enzimleri engellemektedir.

Zerdeçal

Zerdeçalın içinde, bu bitkiye rengini veren Curcumin isminde bir madde vardır. Bu madde, vücuttaki serbest radikallerle savaşan güçlü bir antioksidandır ve aynı zamanda iltihaba neden olan enzimlerin seviyesini düşürmektedir.

Brokoli

Turpgiller familyasına dahil olan bu sebze, sülforafan isminde bir antioksidan içerir ve iltihaba yol açan bileşenleri azalttığı görülmüştür.

Tarçın

Tarçının içinde bulunan sinnamaldehit maddesi, vücutta iltihaplı bileşenleri engeller. Tarçın, iltihaba karşı oldukça güçlü bir baharattır.

İltihaba en çok yol açan 3 yiyecek

Bazı gıdaların iltihaba iyi geldiği bilinirken, bazılarının da direkt olarak iltihaba yol açtığını gösteren araştırmalar mevcut. İltihaptan kaçınmak için aşağıdaki yiyecekleri tüketmemek gerekiyor:

Kızartmalar

Yiyecekler kızartıldığında, ileri glikasyon son ürünleri adı verilen AGE bileşenleri ortaya çıkar. Yapılan araştırmalar, AGE oranı düşük olan beslenme biçimine sahip insanların daha az iltihap belirtisi gösterdiğini ortaya koymaktadır.

Şekerli gıdalar

Yapılan araştırmalar şekerli yiyecek ve içeceklerin, kandaki enflamasyonun yüksek olduğunu gösteren belirtileri artırdığını ortaya koymaktadır.

Konserve gıdalar

Konserve gıdalar genellikle aşırı tuzlu ve çok kaynatılmıştır. Çok fazla sodyum almak, tansiyonu yükseltir. Yapılan araştırmalar; yüksek sodyum oranı, yüksek tansiyon ve enflamasyon arasında sıkı bir bağlantı olduğunu ortaya koymuştur.

İlginizi çekebilir!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP