Erken menopoz belirtileri pek çok kadının zor zamanlar geçirmesine neden olabilir. Uykusuzluk, ateş basmaları, gece terlemeleri ve ruh hali değişimleri gibi bu belirtiler, hem özel hayatta hem de iş hayatında zorlayıcı duruma gelebilir.

Erken menopoz tedavisi bireyseldir ve doktorunuz tarafından size özel hormon tedavisi belirlenerek uygulanır. Öte yandan bazı doğal yöntemleri uygulayarak, erken menopoz semptomlarını hafifletmek ve yeniden kendinizi iyi hissetmenizi sağlamak da mümkündür. Erken menopozla baş etmek için derlediğimiz bu yöntemler, aynı zamanda erken menopozdan kaçınmak isteyenler için de elverişlidir.

İdeal kilonuzu bulun ve o kiloda kalın

İdeal ağırlığınızdan daha düşük bir kiloda olmak, östrojen seviyesini azaltarak hormonal dengesizlikleri tetikleyebilir. Araştırmalara göre düşük kilolu kadınların erken menopoz yaşama riski, ideal kilosunda olan kadınlara göre iki kat fazladır. Bununla birlikte, aşırı kilolu ve obez kadınlarda ise geç menopoz yaşama riski yüzde ellinin üzerindedir. Kan şekerini dengede tutarak kilo kontrolü sağlayan beslenme diyetleri erken menopozla mücadelede hayati önem taşır.

Rengarenk yiyecekler yiyin

Antioksidanlar serbest radikallere karşı koruma sağlayarak hastalıkları önler ve yaşlanma sürecini yavaşlatır. Erken menopoz, serbest radikalleri hızlandırarak yaşlanma sürecini çabuklaştırır. Bu süreci durdurmak için böğürtlen, çilek, yaban mersini, enginar, zerdeçal ve bitter çikolata gibi antioksidan bakımından zengin, serbest radikal kırıcı gıdalar tüketin.

Bir egzersiz planı oluşturun ve uygulayın

Yapılan araştırmalar, düzenli egzersiz yapmanın, erken menopozu önlemede önemli bir rol oynadığını göstermekte. Erken menopoza girmiş olan kadınlarda ise, her gün egzersiz yaparak aşırı sıcak basmalarını azaltmak mümkün. Kilo kontrolü sağlayacak egzersiz yöntemleri ile stres seviyesini dengeleyecek yoga gibi egzersizler bu dönem için ideal.

Yeterince besin alın

Erken menopozun semptomlarını hafifletmek için temel besinlerle başlamak gerekir. Araştırmalar; C,E ve B vitaminlerinin birçok menopoz belirtisini rahatlatabileceğini ortaya koymaktadır. D vitamini ve kalsiyum açısından zengin olan besinler ise erken menopoz riskini azaltmanın yanı sıra osteoporoz ve kemik kırıklarına karşı vücudu güçlendirmektedir.

Stresi yönetin

Kronik stres, stres hormonu olarak bilinen kortizolü artırır ve bu da menopoz sürecinin hızlanmasına neden olabilir. Diğer taraftan bakacak olursak, erken menopoz da sizin stres altına girmenize neden olan bir süreçtir. Nefes egzersizleri ve yoga yapmanın yanı sıra ashwagandha ve rhodiola gibi besin takviyeleri kullanmak, bu dönemde stres yönetimini daha rahat yapabilmenizi sağlayabilir.

Sigarayı bırakın

Sigara, doğurganlığın ömrünü hatırı sayılır ölçüde azaltır. Sigara içen kadınlar, içmeyenlere göre yüzde kırk oranında daha fazla erken menopoza girme riskine sahiptir.

Alkolü ve kafeini azaltın

Yapılan araştırmalar, çok fazla alkol alan kadınlarda sıcak basmalarının ve gece terlemelerinin daha fazla meydana geldiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte çok fazla kahve içmek de stres hormonu kortizolü tetikleyerek kendinizi endişeli ve gergin hissetmenize neden olabilir. Kahveyi yeşil çayla değiştirmek, alkol alımını ise haftada bir-iki kadehle sınırlandırmak bu dönem için oldukça işe yarar çözümlerdir.

Östrojen takviye eden besinler yiyin

Keten tohumu gibi fitoöstrojen açısından zengin besinler, menopoz semptomlarını büyük ölçüde azaltabilir. Sıcak basması ve vajinal kuruluk gibi semptomlar, keten tohumu ve benzeri fitoöstrojen açısından zengin besinler tüketerek hafifletilebilir.

Vajinal kuruluk için besin takviyesi alın

Vajinal kuruluk, cinsel ilişkiyi ıstırap dolu bir hale getirebilir. Bu dönemde vajinal kuruluğu önlemek için doktorunuza danışarak 400-IU vitamin E ve DHEA gibi besin takviyeleri alabilirsiniz.

Kimyasallardan uzak durun

Kırışıklık karşıtı kremlerin içinde bulunan sert kimyasallar, hormonal dengesizliğe neden olabilir. Birçok kozmetik ürününde bulunan fitalat ve paraben gibi maddeler, östrojen seviyelerinizde hasara yol açabilir. Makyaj malzemelerinizde ve yüz temizleyici gibi ürünlerinizde kimyasal içermeyen doğal seçeneklere yönelin. Aynı uygulamayı ev temizlik ürünleriniz için de yapabilirsiniz.

Bol su için

Su, diğer tüm faydalarının yanı sıra, vücudunuzun toksinlerden arınmasını sağlayarak cildinizi nemlendirir. Bu dönemde bol su içerek östrojen eksikliğinin cilt kuruluğuna neden olmasını önleyebilirsiniz.

Zihninizi aktif tutun

Yaşlandıkça beyin gücünüz yavaş yavaş azalır. Erken menopoz döneminde azalan östrojenin en önemli rollerinden biri de beynin daha aktif olması için çalışan sistemin bir parçası olmasıdır. Erken menopoz sırasında bazı kadınlar hafıza problemleri yaşadıklarını söyleyebilir. Bu dönemde zihninizi aktif tutmak için yeni bir yabancı dil öğrenebilirsiniz.

İlginizi çekebilir!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP