Evimizdeki havanın, dışarıdaki havadan daha kirli olduğunu duymuş muydunuz? Mobilyalarımız, aksesuarlarımız, halılarımız, ısıtma sistemlerimiz ve daha pek çok eşyamız sağlığımız için zararlı kimyasallar üretebilme potansiyeline sahip. Temizlik için kullandığımız ürünler bile zararlı kalıntılar bırakarak yarardan çok zarar saçıyorlar.

Evimize tam anlamıyla bir detoks yapmak istesek zararlı kimyasallar yerine neler kullanabiliriz? Evlerimizdeki havayı temizleyen ve zararlı kimyasallardan arındıran doğal yöntemleri derledik.

İç mekan bitkileri alın

NASA’da yapılan araştırmalar, her 100 metrekarelik bir alanda bir adet süs bitkisine yer vermenin havayı temizlediğini ortaya koydu. New York Devlet Üniversitesi’nde yapılan son araştırmalar ise ananasgillerin uçucu organik bileşikleri filtrelemede yüzde 80 oranında etkili olduğunu gösterdi. Bunların dışında, zambak, kurdela çiçeği, İngiliz sarmaşığı ve eğrelti otu gibi bitkiler de evdeki havanın temizlenmesine yardımcı olurlar.

Kimyasalları bırakın

Temizlik için tercih edilen birçok kimyasal, yüzeyleri bakteri, virüs ve mikroplardan arındırırken solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarına yol açabilir. Doğal temizleme yöntemi olarak, sirke ve karbonat gibi doğal temizlik ürünlerini tercih edebilirsiniz. Örneğin yer temizliği için zeytinyağı gibi doğal antiseptik malzemelerden üretilmiş sabunları rendeleyip içine sirke katarak kullanabilirsiniz. Kulağa yabancı gelse de, ekşimiş yoğurt ve bozulmuş sütleri doğrudan çöpe atmak yerine içinde oluşan bakteriler ile lavabolarınızı açabilir ve hatta lavabo giderlerini temizlemek için kullanabilirsiniz.

Küfe karşı önlem alın

Nemli ortamlar küf oluşumu için gereken koşulları hazırlar. Bu da sağlıksız yaşam alanları anlamına gelir. Küfler; alerji, sinüs tahrişleri, iltihaplar ve sinir sistemi hasarı gibi birçok hastalığa yol açabilir. Bu alanlarda küf oluşumunu engellemek için iyi bir havalandırma sistemine sahip olmak ve bu sistemleri yemek yaparken ya da banyo esnasında kullanmak gerekir. Ayrıca mümkünse pencereleri açık bırakarak buharın evinizin dışına daha kolay çıkmasını da sağlayabilirsiniz.

Toz üreten gizli noktalar

Kitap raflarının üstü, kapı kolları, pencere camlarının dipleri, kapıların üstleri, kalorifer kenarları gibi alanlar için bir-iki şişe sodanın içine biraz sirke, limon ve diş macunu koyarak kendi temizleyicinizi hazırlayıp bu alanları iyice temizleyebilirsiniz.

Filtreleri yenileyin

Eğer evinizde arıtmalı su sistemi varsa, filtresinin içme suyundan, baryum, bakır, kurşun, arsenik, florür ve krom-6 gibi maddeleri elimine edecek bir özellikte olduğundan emin olun. Bunun yanında eğer alerjik bir bünyeye sahipseniz elektrik süpürgenizde hayvan tüyü, toz, akar gibi unsurları tam anlamıyla süzecek HEPA filtrelerini kullanın. Klimalarınızın bakımını her yıl yaptırın ve filtrelerini temizletmeyi ihmal etmeyin.

Kişisel bakım ürünlerini temizleyin

Cildinizle temas eden her türlü kozmetiğin içeriğini iyice inceleyin. Paraben, SLES, SLS, fitalat gibi zararlı kimyasallar barındırıyorsa, kullanırken bir daha düşünün! Paraben endokrin sorunlarına, SLS ve SLES cilt tahrişlerine, fitalat ise böbrek yetmezliği, kanser, kısırlık gibi birçok soruna yol açabileceği için, “bio”, “organik” ya da “doğal” etikete sahip içerikte ürünler kullanmayı tercih edin.

Esansiyel yağların gücünden yararlanın

Ev temizliğinde esansiyel yağlar en iyi dostunuz olabilir. Tabii onları doğru kullanmayı bilirseniz… Antibakteriyel esansiyel yağları sıralayalım: Limon yağı, lavanta yağı, çay ağacı yağı. Unutmayın bu yağlar çok güçlüdür ve seyreltilmeden kullanılmamalıdır.

Bu yağlardan sadece birkaç damla kullanarak iyi bir yüzey temizleyici ve aynı zamanda oda spreyi hazırlayabilirsiniz. Zevkinize uygun olan yağı seçin, suyla karıştırarak bir sprey şişesine koyun ve yüzey temizliğinde kullanın. Hem yüzeyler temizlenecek hem de evinize harika bir koku yayılacak.

Evinizin kurallarını belirleyin

Daha temiz bir evde yaşamak istiyorsanız evinizin kurallarını değiştirin. Evinizi daha sık havalandırın. Koltukların üzerinde ya da oturma odasında yiyecek tüketmeyin. Evin içinde sigara içilmesine izin vermeyin.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: MindBodyGreenLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP