YAZAN: MİRAY AKIN

Yeni başlangıçların ayı Eylül geldi, çattı! Yeni ufuklara yelken açarken zihin dünyamızı genişletecek, farkındalığımızı artıracak ve dönüşümü tetikleyecek 7 kitap önerisini sizler için derledik. İşte eylül ayı bitmeden okumanız gerekenler!


The Past Life Perspective – Ann Barham

Sertifikalı geçmiş yaşam regresyon terapisti Ann Barham tarafından kaleme alınan The Past Life Perspective, manevi gerçeklere bağlı kalarak varlığımızın amacını geçmişi ve bugünü bir araya getirerek çözümlemeye çalışıyor. Şu anda yaşadığımız problemlerin ve fobilerinin altında geçmiş yaşam anılarımızın ve travmalarımızın yattığını söyleyen Barham, terapiye katılan hastalarının çarpıcı hikayelerini de gözler önüne seriyor. Ruhsal büyüme ve olgunlaşma adına önemli ipuçları içeren bu başucu eserine, Amazon üzerinden ulaşabilirsiniz.

“İnancım daha iyi bir hayat yaşamama, daha iyi bir insan olmama, daha anlamlı yaşamama neden oluyorsa, bunun doğru olup olmaması önemli değil.”


Çikolata Bitince – Lama Yeshe

Tibet Budizminin ruhani liderlerinden biri olan Lama Yeshe’nin metaforlarla dolu eseri Çikolata Bitince, didaktik bir tutumun aksine eğlenceli bir şekilde mutluluğu nasıl arayacağımıza dair ipuçları veriyor. Çikolatayı mutluluk, bir nevi de bağlılık metaforu olarak kullandığı eserinde, çikolata bitince nasıl mutlu olacağımıza dair sorulara yanıtlar verirken bağlılıklarımızdan kurtulmanın bizleri gerçek mutluluğa ulaştıracağını da belirtiyor. Bir solukta okuyacağınız bu eğlenceli esere Omega Yayınları üzerinden ulaşabilirsiniz.

“Belirli zamanlarda sessiz bir zihin çok önemlidir, ancak ‘sessiz’ kapalı anlamına gelmez. Sessiz zihin, uyanık, uyanmış bir zihindir; gerçekliğin doğasını arayan bir zihin.”


Four Thousand Weeks: Time Management For Mortals – Oliver Burkeman

Zaman zaman o kadar küçük detaylara takılıyoruz ki asıl görmemiz gerekeni en önemlisi de hızlı geçip giden hayatı kaçırıyoruz. Gazeteci yazar Oliver Burkeman, Time Management for Morals adlı kitabında, ortalama insan ömrünün dört bin haftadan biraz daha fazla olduğunu vurguluyor ve bize hatırlatıyor: Hayat çok kısa. O kadar kaotik bir düzende yaşıyoruz ki hayatımızı optimize etmek için ajandamızı bitmek tükenmeyen hayat tüyoları ile dolduruyoruz diyor Burkeman. Her şeyi halletme saplantısından çıkmamızı ve bu dört bin haftamızı nasıl daha eğlenceli, kişisel ve keyifli bir hale getirmemiz gerektiğini anlatan bu esere, Amazon üzerinden ulaşabilirsiniz.

“Psikolojik özgürlüğe giden tek yol, limiti inkar eden her şeyi halletmek fantezisini bırakmak ve bunun yerine önemli olan birkaç şeyi yapmaya odaklanmaktır.”


Sırlar Kitabı – Deepak Chopra

Alternatif tıp uzmanı Deepak Chopra tarafından kaleme alınan Sırlar Kitabı, inancın ve hakikatin sırlarına yanıtlar arıyor. Her birimizin bizi dönüştürecek ve hayatımıza anlam katacak bir dönüm noktasını belki de bir nevi vahiyi beklediğimizi belirten Chopra, dönüşümü ancak yaşamın gizli sırlarını keşfederek hissedebileceğimizi söylüyor. Her hayatın açılmaya hazır bir sırlar kitabı olduğunu vurgulayan eser, kendimizi, kendi derinliklerimizi keşfetmenin önemini vurguluyor. Sırlar Kitabı’na Omega Yayınları üzerinden ulaşabilirsiniz.

“Şu ya da bu boyutta, hayattaki her olay iki şeyden sadece birine neden olabilir; ya sizin için iyidir ya da sizin için iyi olanı yaratmak için neye bakmanız gerektiğini ortaya çıkarır.”


Untamed – Glennon Doyle

Aktivist yazar Glennon Doyle’un New York Times’ın en çok satanlar arasına giren eseri Untamed, her kadının başucunda bulunması gereken eserlerden. Kadın olmak nedir sorusu üzerine kurgulanan Untamed, hepimizin dayatılan toplumsal roller ve kültürel koşullandırmalar sebebiyle iyi bir eş, anne, çalışan veya arkadaş olmasının beklendiğini ancak bunların bizi zaman zaman bunalttığını ve yorduğunu söylüyor. Peki, biz hayattan gerçekten ne istiyoruz? Kendimize güvenmenin, bedenimizle barışmanın ve en gizli içgüdülerimizi bastırmak yerine ortaya çıkarmanın yani cesur olmanın hikayesi olan bu esere, Amazon üzerinden ulaşabilirsiniz.

“Bir kadın nihayet dünyayı memnun etmenin imkansız olduğunu öğrendiğinde, kendini nasıl memnun edeceğini öğrenmekte özgür olur.”


Atomik Alışkanlıklar – James Clear

New York Times çok satanlar listesinde yer alan James Clear imzalı Atomik Alışkanlıklar, her gün yapacağımız bir kum tanesi kadar küçük bir değişimin bile alışkanlıklarımızı değiştirme üzerindeki potansiyelini inceliyor. Kötü alışkanlıkları değiştirememenin özünde yanlış bir sisteme sahip olmanın yattığını söyleyen Clear, kitabında ilham veren hikayelerle birlikte kötü alışkanlıkları pozitife çevirme noktasında bizlere bir kılavuz sunuyor. Amazon üzerinden satın alabileceğiniz eser, motivasyon eksikliğinin üstesinden nasıl gelebileceğimizi adım adım aktarırken böylelikle hayatımızın her alanında iyileşmeyi kucaklamamızın mümkün olduğundan bahsediyor.

“Yaptığınız her eylem, olmak istediğiniz insan tipi için bir oydur. Tek bir örnek inançlarınızı değiştiremez, ancak oylar arttıkça yeni kimliğinizin kanıtları da artar.”


Sezgi-Mantığın Ötesini Bilmek – Osho

Zihnin gerçekliği nasıl bildiği mantıktır, ruhun gerçekliği nasıl deneyimlediği ise sezgidir diyor tüm zamanların en önemli spiritüel yol göstericilerinden Osho, Sezgi-Mantığın Ötesini Bilmek adlı kitabında. Her birimizin doğal bir sezgi yeteneği ile doğduğunu ancak zamanla bu yeteneğimizin köreldiğini belirten Osho, sezgilerimizi görmezden gelmememiz gerektiğini, sezgisel içgüdülerimiz üzerine yoğunlaşmamız gerektiğini belirtiyor. Koşullandırmalardan ve ön yargılardan kurtularak, sezgilerimizle daha yakın bir bağ kurabileceğimizi belirten esere, Amazon üzerinden ulaşabilir ve bizleri yanlış seçimlere yönelten arzu dolu düşüncelerimizle mücadele etmeyi öğrenebiliriz.

“Beden doğal bir tepki verdiği zaman, buna içgüdü denir. Ruh doğal bir tepki verdiği zaman, buna sezgi denir.”
Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP