RÖPORTAJ: BURCU ERBAŞ

Fashion Week İstanbul 2021 kapsamında yeni koleksiyonlarını gösteren, sürdürülebilir moda anlayışları ile öne çıkan 5 tasarımcı ile bir araya geldik. İstanbul moda sahnesinin etkili isimleri ile atılan sürdürülebilirlik adımlarını konuştuk. Serimizin ilk ismi Tuvanam markasının tasarımcısı ve kreatif direktörü, uluslararası bir üne kavuşmuş Tuvana Büyükçınar.


Geleneksel olarak yeniliğin ve sürekli üretimin ön planda tutulduğu, bir sene içinde birçok farklı koleksiyonun gösterildiği moda haftalarında, sürdürülebilir modaya verilen ilginin giderek artması ve koleksiyon sayılarının azaltılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yüksek moda panoramasında alınan bu karar günlük hayatta modayı algılayış biçimimizi değiştirebilir mi? 

Son yüzyılda artan tüketim ve gezegenin sömürülmesi iklim krizi, su krizi, küresel açlık gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Dünya üzerinde yaratılan tahribatın farkına varılması ve bu yönde aksiyon alınması için geç bile kalındı. Tüketim materyallerinden biri olan tekstil sektörü ve biz moda yaratıcıları da krizlere karşı sorumluyuz. Bu nedenle tüket yenisine geç odaklı hızlı modadansa, sürdürülebilir materyaller, çevre dostu üretim sistemleri ve zamansız moda algısıyla tüketim odaklı moda algısını değiştirmeyi umuyoruz. 

Koleksiyonunuza sürdürülebilirlik kavramını ve kendi çevresel hassasiyetinizi ne şekilde taşıdınız? 

Yeni dünya düzeniyle uyumlanmış, günün her saatinde kullanılabilecek fonksiyonel parçalara yer verdiğimiz koleksiyonda sürdürülebilirliği tabii ki ön planda tuttuk. Son 2 koleksiyonumuzda özellikle bu konuda hassasiyetli davranarak ipek, pamuk, dönüştürülmüş polyester gibi doğaya duyarlı malzeme tercihlerimizle tasarımlarımızı şekillendirdik.

Sürdürülebilir moda yaklaşımınızda ilhamınızı ve motivasyonunuzu nereden alıyorsunuz?

Bütün ilhamımı ve motivasyonumu doğadan alıyorum. Doğaya karşı sorumluluğumuz ile bilinçli tüketme algısı benliğimizin derinliklerine işledi. Artık tüketen taraf olarak da üreten taraf olarak da daha seçici ve bilinçliyiz.

Sürdürülebilir moda anlayışında çevre dostu materyal seçiminden başka nelerin yapılması gerekiyor? Tüketiciye sürdürülebilirlik algısı nasıl daha iyi aktarılabilir? 

Kullan-at tarzında üretilen endüstriyel ürünler, fast-fashion diye tabir edilen ve popülerliği bir sezon dahi sürmeyen tasarımlar, kalitesiz malzemeler konusunda kesinlikle tüketici bilinçlendirilmeli. Uzun vadede daha farkında bir tüketim alışkanlığı için zamansız tasarımlar, kaliteli üretilmiş ürünler, kişinin bedenini ve tarzını tanıyarak yaptığı seçimler, hatta belki kapsül gardırop denemeleri sürdürülebilirlik yolunda atılabilecek basit ama etkili adımlar olabilir. Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP