Derin bir nefes alıp en son ne zaman her şeyi akışına bıraktığınızı hatırlamaya çalışın. Bu farkındalık anı belki de çok uzaklarda. Sürekli olarak bir şeyler düşünüyor, olay ve eylemleri hatırlamakta zorlanıyor, detayları birbirine mi karıştırıyorsunuz? Bunun sebebi muhtemelen her şeyi fazla düşünme özelliğinizden kaynaklanıyor.

En ince ayrıntısına kadar her durum veya olayı defalarca düşünme özelliğinden kurtulmanın yollarını arayanlara, zihni rahatlatmaya yardımcı olacak 3 yöntemi sıraladık!

2020’nin dünya üzerindeki son yıl olduğunu düşünün

Önünüzde yapmak istediklerinizi gerçekleştirmek için yalnızca birkaç ay kaldığını bilseydiniz ne yapardınız? Kimimiz ailesiyle daha çok vakit geçirmek isterdi, kimimiz ise daha önce gitmediği bir kıtaya seyahat etmek… Oysa tüm bu hayal ettiklerimizi yapabilecek ne kadar vaktimiz olduğunu gerçekten bilmiyoruz. Ufak detaylara takılmak yerine ne yapmak istediğinize dair düşünmeye vakit ayırın. Hep istediğiniz ancak ertelediğiniz şeyleri gözden geçirin. Bu düşünce tarzı tükenmişlik hissiyle baş etmenize yardımcı olup fazla düşünme döngüsünden kurtulmanıza fırsat sağlayabilir.

İlginizi çekebilir: Hayatı Dolu Dolu Yaşamanın Sırları

Rutininize yenilik katın

Sürekli olarak aynı şeyleri yapmak, aynı konular üzerine düşünmek, sabitlikten şaşmamak obsesif düşüncelere yönelimi pekiştirebilir. Rutini kırıp hayatınıza farklı bir renk getirdiğinizde, yeni bir risk çemberi altında olacağınız için düşünceleriniz ve heyecanlarınız da değişecektir. Yeniliklere açık olmak iyi hissetmeyi sağlar. Kırabildiğiniz ölçüde rutininizi kırmaya çalışın.

Kendinizi mükemmeliyetçi yaklaşımlardan arındırın

Fazla düşünmenin en yakın dostu mükemmeliyetçiliktir. Mükemmeliyetçi insanlar, her konuda kusursuz olmak istedikleri için tüm detayları ince ince düşünüp olası senaryolar üretmeye ve paranoya yapmaya kadar ileri gidebilirler. Kusursuz olan hiçbir şey yoktur çünkü iyilik, güzellik, başarı kavramları görecelidir.

Bu nedenle zihninizi mükemmel bir hayat beklentisinden arındırmaya ve varolanın mutluluğunu hissetmeye çalışın. Mükemmeliyetçilikten uzaklaştıkça zihninizde tekrar eden düşüncelerin yerini daha olumlu düşüncelere bıraktığını fark edebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Mükemmeliyetçilik Bizi “Mükemmele” Götürür Mü?Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP