YAZAN: İREM LAL AKDOĞAN

Yıllardan beri kültürümüzün bir parçası olan balkonların önemi pandemi ile birlikte daha çok arttı. Balkonu çok işlevli bir hale getirmek ve maksimum verimi sağlamak adına düzenlemeler yapsak da balkonlarımızın nasıl bir enerjiye sahip olduğunu hiç düşünüyor muyuz? Eski Çin öğretisi Feng Shui‘yi uzun zamandır duyuyor olsak da birçoğumuz hala bu öğretiyi hayata katmanın oldukça zahmetli olduğu düşünüyor. Birkaç küçük adımda bile odaların enerjisini yükseltebilen bu öğreti, balkonlarımızı yaz günlerine yakışır birer mabede çevirebilir. İşte Feng Shui ile balkon düzenleme rehberiniz!


Feng Shui nedir?

Feng Shui, rüzgar ve su anlamına gelir. Doğada bulunan yaşam enerjisini evin içine taşımayı amaçlayan Feng Shui aslında bir dekorasyon stili değildir. Buna rağmen dekorasyon stili ile uyum sağlayan bir disiplin olduğu için kolaylıkla yaşam alanlarına katılabilir. Bireyin varoluş özelliklerine uygun yaşam biçimleri ile daha sağlıklı olacağına, ilişkilerinin iyileşeceğine ve kazancının artacağına dayanır. En klasik Feng Shui öğretisi olan Bagua, pusulanın gösterdiği yönlere göre mekanı 9 bölüme ayırır.

Balkonu Feng Shui’ye uygun düzenleme

1. Balkonda bitki seçimi

Balkon denilince akla gelen bitkiler ve çiçekler, hoş görüntüsünün yanı sıra Feng Shui için oldukça önemlidir. Feng Shui danışmanı olan Marianne Gordon; bitkilerin doğuştan pozitif chi‘ye sahip olduğunu ve havayı alerjenlerden temizlediğini belirtir. Gordon’a göre yapılan en büyük hatalardan biri ortamı çok fazla bitki ile doldurmaktır. Çok fazla ağaç elementi, düşünme sürecini geciktirir. Evinizin bagua haritasını anlayıp evinizin güneydoğu köşesine veya ön kapıya baktığınızda sol arkanızda kalan bölgeye bitkilerinizi yerleştirebilirsiniz. Bu bölgeler, zenginlik köşesi olarak bilinir. Bazı Feng Shui uzmanları kaktüs gibi dikenli bitkilerden kaçınılması gerektiğini söyler. Bu sebeple kaktüs gibi bitkiler yerine; 

  • Şakayık
  • Limon ağacı
  • Orkide
  • Eğreltiotu
  • Para Ağacı 

gibi bitkileri tercih edebilirsiniz.Bitkilerin yanı sıra Feng Shui’de bulunan beş temel unsurun kendi bölgelerinde balkonunuzda veya bahçenizde bulunmasına önem vermelisiniz.

2. Kullandığınız renklerin anlamlarına bakın

Çiçeklerinizi dikerken zenginlik köşesine mor ve mavi; romantizm ve evlilik köşesine beyaz, pembe ve kırmızı renkte çiçekleri tercih edebilirsiniz.

3. Duyularınıza hitap edin

Balkonunuzu düzenlerken kokulu otlardan, rüzgar çanlarından veya minik bir çeşmeden yardım alabilir ve balkonunuza sakinliği katabilirsiniz.

4. Balkonunuzun manzarasına müdahale edin

Balkondan bakarken orman veya deniz manzarası görmek istesek de bu çoğu zaman mümkün olmaz. Öte yandan apartmanlar, elektrik direkleri, borular gibi kötü manzaraların yarattığı enerjilerden korunmak için bitkilerden faydalanabiliriz.

Yaşam alanımızı temelden değiştirmek mümkün olmasa da birkaç basit adımda balkonunuzu Feng Shui’ye en uygun hale gelebilir. Evinizin Bagua haritasını çıkardıktan sonra, onun rehberliği doğrultusunda sadece balkonunuzu değil, her bir alanı Feng Shui enerjisine uygun düzenleyebilirsiniz. İrem Lal Akdoğan

1998 yılında İstanbul’da doğan Lal, Galatasaray Üniversitesi Felsefe bölümünde lisans eğitimine ve Sorbonne Üniversitesi'nde çift diploma programına başladı. Wesleyan Üniversitesi ve İstanbul İşletme Enstitüsü'nden yaratıcı yazarlık eğitimleri aldı. Felsefenin yanı sıra psikolojiye büyük ilgi duyması sebebiyle çeşitli araştırmalar yapıyor ve yazılar hazırlıyor. Yaşamının her alanına bilinçli farkındalığı davet etmeye çalışan...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP