Şubat ayının hepimizde uyandırmış olduğu tek bir his var o da pırıl pırıl bir sevgi. Sevgililer gününün yaklaşması ile birlikte artan hediye kaygısı, insanları hem ilişkilerini hem de ilişkilerindeki beklentileri sorgulamaya itmektedir. Peki ilişkilerimizi irdelerken flört şiddeti ile karşı karşıya kalıp kalmadığımızı yeterince sorguluyor muyuz?

Flört şiddeti kişiler arası şiddet türlerinden birisi olup cinsel, duygusal ve fiziksel şiddet gibi unsurları içermektedir. Bir başka tanımda da flört şiddeti ile partnerlerin birbirine cinsel, fiziksel, sözel ve duygusal istismar uygulaması üzerinde durulmaktadır.

Evli olmayan çiftler arasında yaşanan romantik ilişki ya da karşı cinsiyetle planlanmış sosyal aktivitelerde bulunma “flört ilişkisi” olarak tanımlanır. Dolayısıyla flört şiddetinde kişi karşısındaki partnerine kötü davranarak kendi güç ve kontrolünü devam ettirir. Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’ne göre, flört şiddeti incelendiğinde karşımıza 8 farklı şiddet türü çıkıyor.

Psikolojik, duygusal ve sözel şiddet

Partnerin korkmasına, kendine olan güveninin azalmasına, suçlu hissetmesine neden olan, duygu ve davranışlarını kontrol altına alan söz ve eylemlerin tümünü kapsar. Fiziksel şiddet daha kolay fark edilebilen bir özelliğe sahipken duygusal şiddeti fark etmek ve tanımlamak zordur. Bu nedenle uzun vadede daha zarar verici olabilir.

Aşağılama ve suçlu hissettirme

İsim takmak, eleştirmek, başkalarının yanında küçük düşürmek, hakaret ve küfür etmek, özgüven ve benlik değerini zedeleyecek söz, davranış ve imalarda bulunmak, değersiz ve yetersiz hissettirmek, manipüle ederek kendinden şüpheye düşürmek, şiddetin sebebi olarak suçu hissettirmek, kıyaslamak.

Yalnızlaştırma ve mahrum bırakma

Kiminle görüştüğünü, nerede olduğunu, ne yaptığını kontrol etmek; sınırlandırmak, arkadaşlarıyla görüşmesini engellemek, kısıtlayıcı davranışlara sebep olarak sevgisini ve kıskançlığını öne sürmek, giyim ve davranışlarına müdahale etmek.

Tehdit ve korkutma

Hareketleri ve tavırlarıyla korkutmak, bağırmak, kendine ya da sevdiği insanlara, hayvanlara, eşyalara zarar vermekle tehdit etmek, duvarlara masalara vurmak, kendine zarar vermek veya intihar etmekle tehdit etmek, hızlı ve kontrolsüz araba kullanma gibi hayatını tehlikeye atan davranışlar sergilemek, yasal olmayan eylemlere zorlamak, sırlarını ele vermekle tehdit etmek.

Sanal şiddet

Baskı ve kontrolün, teknoloji araçları ve sosyal medya ağlarının kullanılarak gerçekleştirildiği durumlardır.

Örneğin; sık sık aramak, mesaj göndermek, konum istemek, tehdit etmek, istenmeyen özel bilgi ve fotoğraflarını yayınlamak, paylaşım ve fotoğraflarının altına hakaret ve aşağılama içeren yorumlar yazmak, sosyal medya hesaplarının şifrelerini istemek, telefonunu izinli/izinsiz karıştırmak, cinsel içerikli mesaj göndermek (sexting), cinsel içerikli fotoğraf paylaşmaya zorlamak, kimlerle arkadaş olabileceğine karar vermek, video göndermek için partneri zorlamak sanal/dijital şiddet örnekleri arasında sunulmaktadır.

Israrlı takip (Stalking/Musallat olma)

Fiziksel olarak ya da sanal yollarla takip etmek, özel alanına ve sınırlarına saldırmak, “hayır” kabul etmeyerek tehdit ve korku uyandıracak şekilde ısrarlı ve sistematik şiddet uygulamak.

Örneğin; gittiği yerleri ve görüştüğü kişileri takibe almak, eylemleriyle ilgili hesap sormak, ısrarlı mesaj ve aramalarla rahatsız etmek, evinin/okulunun önünde beklemek, sık gittiği mekanları tespit edip buralarda karşısına çıkmak.

Fiziksel şiddet

Fiziksel güç ve zorlamaya dayalı istenmeyen temas içeren davranışlarda bulunmak. Örneğin; kasıtlı olarak itmek, sarsmak, çekiştirmek, sıkıştırmak, tokat atmak, saçını çekmek, ısırmak, tekme atmak, bedenine zarar vermek, alkol ve madde kullanmaya zorlamak.

Cinsel şiddet

Kişiyi bir cinsel davranış için zorlamak, ‘hayır’ı kabul etmemek ve ‘evet’ cevabını almak için ikna araçları kullanarak partnerin onayını inşa etmek. Örneğin; taciz, tecavüz, doğum kontrol yöntemlerine erişimi engellemek, utandırmak, cinselliğini başka insanlarla kıyaslamak. Cinsel ilişkinin korunmasız olması için zorlamak.

Hiçbir şiddet türüne maruz kalmadığınız, partnerinizin özel alanına saygı duyduğunuz, ‘hayır’ ın bir tercih olduğunu ve bunu kullanma hakkımızın olduğunu bildiğiniz, kendinizi güvende hissettiğiniz bir 14 Şubat olsun. Sevgiyle kalın.

İlginizi çekebilir!

Ezgi Akkaya Kimdir?

Ezgi Akkaya, Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji ve Psikoloji son sınıf öğrencisi. Birçok farklı yerde klinik stajı deneyiminde bulundu, Flört Şiddeti tezi ve Şema Terapi eğitimine devam etmekte olup Levent’te bir nöropsikiyatri kliniği ve özel bir okulda stajyer psikolog olarak çalışmakta. Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP