Gergin ofis ortamlarında çalışan kişilerin ortak bir deyişi vardır: “İş zor değil, insanlarla çalışmak zor!”. Ofis ortamının gerginliği bu tek sözle bile açıklanabilir.

Yoğun iş temposu, yapılacaklar listesi ve yetiştirilmesi gereken projeler sizi yorsa da, proje bitimlerinde, tatillerde ve dinlenme dönemlerinde bu yorgunluğu üzerinizden kolayca atabilirsiniz. Ancak daimi olarak gergin bir ofiste çalışıyorsanız, kendinizi bir süre sonra tamamen tükenmiş olarak hissedebilirsiniz.

Toksik insanlar, çalışanlar arasındaki rekabet, mobbing ve saygısız tavırlar gergin bir iş ortamını ifade eden işaretlerdir. Böyle bir ortamda çalışmak enerjinizi düşürmekle başlayarak önce zihinsel sağlığınızı tehdit eder ardından stres kaynaklı fiziksel rahatsızlıkların oluşumuna neden olur.

Çalıştığınız ortamın genel durumu bu şekilde ise ve maddi gücünüz yeterliyse farklı bir iş bakmanızı öneririz. Ancak birçok insanın bu kadar şanslı olmadığını biliyoruz. İş bulmanın zor olduğu bir dönemde, böyle radikal bir karar almak çok kolay değil. Bu durumda, bazı kişisel değişiklikler yaparak ofisinizdeki gerginlikle daha kolay bir şekilde baş etmeyi deneyebilirsiniz.

Bakış açısı sizinle aynı olan iş arkadaşlarınızla bağ kurun

İşini en iyi biçimde yapmaya odaklanan, negatif kişilerden uzak duran, ofis dedikodularına kesinlikle karışmayan iş arkadaşlarınızla iyi bir ilişki kurun. Bu kişilerle olan ilişkilerinizde pozitif bakış açınızı koruyun. Bir araya geldiğinizde işyerinizdeki negatifliklerden söz etmek yerine, işinizin pozitif yönlerine odaklanın. Birbirinize yardım edin ve ortak ilgi alanlarınızı paylaşın. Ofisinizin içindeki gerginliğin sizi yiyip bitirmesine izin vermek yerine, kendinize pozitif insanlarla farklı bir alan yaratın.

Sağlıklı kalın

Aşırı stresli ve toksik bir iş ortamında çalışmak bir süre sonra kendinizi gerçekten berbat hissetmenize yol açar. Akşam eve geldiğinizde işin gerginliğini üzerinizde taşır, rahat uyuyamazsınız. Sabah yataktan kalkmak istemezsiniz, ofis yolunda ayaklarınız geri geri gider. Tüm bunlar bir süre sonra enerjinizin tamamen tükenmesine yol açarak kötü beslenmenize, kötü uyumanıza ve egzersize artık zaman ayırmamanıza yol açar.

Ofisinizde durum ne olursa olsun, bunun sizin günlük hayatınızı etkilemesine izin vermemeyi öğrenmelisiniz. Siz, ofisteki gerginlikten daha önemlisiniz. Her ne olursa olsun sağlıklı yaşam alışkanlıklarınızı sürdürebilmek için gayret gösterin. Bitki temelli beslenin, öğle arasında yürümekle sınırlı kalsa bile egzersiz yapın, her ne olursa olsun günde 8 saat uyuma prensibinizi sürdürün.

Yaptığınız her şeyi kayıt altına alın

Ofisiniz aşırı derecede gerginse, büyük ihtimalle toksik bir patronla ya da yöneticiyle çalışıyorsunuz demektir. Eğer birebir çalıştığınız kişiler gerginlik yaratmaya meyilliyse, bu durum eninde sonunda sizin de önünüze çıkabilir. Bu nedenle her ne yaparsanız yapın, yaptığınız her işi kayıt altına alın.

Kestiğiniz faturalar, yaptığınız aramalar, yazdığınız yazılar fark etmeksizin yaptığınız her işi bir iş defterine fiziki olarak kaydedin. Bilgisayarlar bozulabilir, sistemler çökebilir. Yazı asla kaybolmaz. Sadece birkaç dakikanızı ayırıp yaptığınız işleri kayıt altına alarak ileride sizi günlerce uğraştıracak büyük problemlerden kaçınabilirsiniz.

Dedikodudan ve negatif konuşmalardan uzak durun

Gergin ofislerin başlıca ortak noktası, orada bol bol dedikodu yapılmasıdır. Çalışanlar birbirlerine güvenmez, herkes bir diğerinin arkasından konuşur. Birbirine güvenmeyen insanlardan ekip çalışması beklemekse boş bir hayaldir.

Konu her ne olursa olsun ofis dedikodusundan uzak durun. O konuda çok hassas bilgilere sahipseniz ve paylaşmak için yanıp tutuşuyorsanız bile asla bildiklerinizi anlatmayın. O an dedikodu yaparak gerginliğinizi atmak uğruna, işyerinizdeki itibarınızın düşmesine izin vermeyin.

Tartışmaya girmeyin ama gerektiği zaman kendinizi savunun

Gergin iş ortamları sizi sık sık iş arkadaşlarınızla ya da yöneticinizle tartışmaya itebilir. Böyle durumlarda hangi konuda tartışacağınıza iyi karar verin. Eğer her durumda tartışmaya girerseniz, bir noktadan sonra söyleyeceklerinizi kimse dikkate almayacaktır. Bu yüzden konuları derinlemesine değerlendirin ve söyleyeceklerinizi dikkatli seçin. Gerektiğinde kendinizi savunmaktan asla kaçınmayın.

Uzun vadeli kaçış planınızı hazırlayın

Sürekli gergin bir ofis ortamında çalışmak size tünelin ucunda hiç ışık yokmuş gibi hissettirebilir. Ancak bu doğru değil. Hiçbir iş vazgeçilmez, hiçbir çalışan yeri doldurulmaz değildir. Maddi durumunuzu göz önünde bulundurarak işten ayrılmadan önce farklı bir iş arayışına girin. Unutmayın, hayat çok kısa ve her günümüz çok değerli!

İlginizi çekebilir!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP