YAZAN: ALEYNA TEPE
FOTOĞRAF: VERSED

Birçok kişiden gözaltı morlukları hakkında şikayet duyabilir, kendiniz de gözaltınızdaki morluklardan rahatsız olabilirsiniz. Uykusuzluk, yorgunluk, stres gibi birçok farklı sebepten oluşabilen gözaltı morluklarına iyi gelen içerikleri ve ürün önerilerini sizin için derledik.


Gözaltı koyulukları, gözlerin altında beliren koyuluklar olarak tanımlanır. Ten rengine bağlı olarak mor, kırmızı veya kahverengi olabilirler; kronik olabilirler veya yaşam tarzı faktörlerine bağlı olarak zaman zaman belirginleşebilirler. Bu faktörlere bağlı olarak gözaltı bölgesinde bulunan ince deri altındaki kan damarları belirginleşerek ciltte renk bozulmasına sebep olabiliyor. Göz çevresinde bulunan kan damarları yoğunluk, uykusuzluk ya da stres gibi sebeplere bağlı olarak genişliyor ve zaten ince bir yapıya sahip deride koyu bir görüntüye sebep olabiliyor. Gözaltı morluklarının oluşmasında bir diğer etken ise yaş almak oluyor. Yaşlandıkça ciltteki yağ kaybı artarak tampon işlevi gören doku tabakasını ortadan kaldırarak damarlarını daha görünür hale getirebilir. Bu koyulukların sebebini doğru tespit etmek, doğru içeriği seçmeye ve etkili bir tedavi yöntemine olanak sağlar. Çevresel faktörlerin etkilerine müdahale etmek mümkün olsa da gözaltı koyuluklarının genetik altyapısına müdahale etmek mümkün olmuyor. Dolayısıyla önleminizi almak ve genleriniz el verdiği sürece gözaltı morluklarını önlemek ve tedavi etmek önemlidir.

Gözaltı morluklarını önlemeye yarayan içerikler neler?

Güzellik piyasasında gözaltı morluklarına iyi geldiğini, şişkinliği ya da kırışıklığı önlediğini iddia eden birçok ürün bulunuyor. Peki hangi ürünler gerçekten işe yarıyor, ürün seçerken hangi içerikleri kontrol etmek gerekiyor?

C Vitamini

C vitamini yüksek antioksidan içerdiğinden gözaltı morluklarına karşı oldukça etkili bir içerik olarak kabul edilir. Yüksek antioksidan, gözaltı morluklarının oluşmasına sebep olan çevresel faktörlere karşı cildin dayanıklılığını artırır. Aynı zamanda C vitamininin, cildinizin elastikiyetini artıran, kan damarlarını güçlendirmeye ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olan kolajen üretimini artırdığı da bilinmektedir. Bu da, özellikle yaşlanmaya bağlı oluşan koyu halkalardan kurtulmaya yardımcı olur.

BIOHEAL BOH
Aydınlatıcı Premium Vitamin Göz Kremi
KEŞFET

Niasinamid

Cilt bakım ürünlerinde bolca yer verilen niasinamid güçlü bir antioksidandır. Göz çevresindeki kırışıklığı, şişkinliği ve koyu halkaları önler. Niasinamid koyu halkalara ve lekelere sebep olan pigmentlerin cilt yüzeyine ulaşmasını engeller, hiperpigmentasyonu azaltır ve bu sayede gözaltı morluklarının oluşumunu önler.

Kafein

Kafein, kan damarlarının daralmasına yardımcı olan bir içeriktir. Gözaltı morluklarının en temel sebeplerinden bir tanesinin şişen ve genişleyen kan damarları olduğu düşünülürse, kafein oldukça etkili bir yöntem oluyor. Kan damarlarının tekrar küçülmesine katkı sağlayarak mor görünümün ve koyuluğun önlenmesine yardımcı oluyor. Şiş ve koyu halkalara sahip gözlerle uyandığınız günlerde soğuk çay poşetinin işe yaramasının bir sebebi de içerisinde bulunan kafein oluyor.

ABTIRA GARDEN
Coffee Bean | nemlendirici + tazeleyici kahveli gözaltı bakım iksiri
KEŞFET

E Vitamini

E Vitamini cildin nemlenmesini, dolgun bir görünüm kazanmasını sağlar. Yatıştırıcı, nemlendirici ve kırışıklık azaltıcı etkileri sayesinde cildin yaşlanmasını önler. Güçlü antioksidan özellikleri sayesinde E vitamini, serbest radikallerle savaşmada ve UV hasarını azaltmada etkilidir. Bu sayede gözaltı bölgesindeki hiperpigmentasyonu ve koyu halkaları azaltmaya yardımcı olur.

Hyaluronik asit

İçerisinde hyaluronik asit bulunduran göz çevresi nemlendiricileri, ciltteki suyu çekerek dolgun ve nemli bir görünüm sağlar. Bu sayede nemlendirir, koyu görüntünün azalmasını sağlar, çizgileri azaltır ve sağlıklı bir görünüm sunar.

MIZON
Hyalüronik Asit Göz Altı Maskesi
KEŞFET

Peptit

Bir çeşit aminoasit olan peptitler cildin sağlıklı görünmesini sağlayan proteinlerin oluşmasını sağlar. Cilt bariyerini güçlendirerek çevresel faktörlere bağlı bozulmaların oluşmasını önler. Gözaltı morluklarını direkt olarak tedavi edici bir özelliği bulunmuyor olsa da peptit cildin savunmasını artırarak yeni oluşabilecek morlukların önüne geçer.

Antioksidanlar

Birçok diğer içerik de güçlü antioksidan özelliklere sahip olsa da, göz çevresi bakım ürünlerinin içeriğinde antioksidanların olması oldukça önemlidir. Antioksidanlar morlukların azalmasına ve oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.

LONJEVITE
Yenileyici Antioksidan Serum 30 ml
KEŞFET

Retinol

Retinol, bir A vitamini türevidir, ciltte hücre yenilenmesini teşvik ederek ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Ek olarak, cilt dokusunu ve rengini iyileştirmeye yardımcı olarak gözaltında oluşabilecek koyulukların tedavi edilmesini sağlar. Düzenli retinol kullanımı cildin kolajen üretimini uyarabilir, cilt bariyerini güçlendirebilir ve yenilenen cilt bariyeri sayesinde koyu halkaların görünümünü azaltabilir.Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP