Küresel ısınmaya paralel olarak, kış mevsimi olması gerekenin üzerinde bir sıcaklıkla biterken yaz aylarının kavurucu sıcaklara teslim olacağının işaretlerini de verdi. Bedenimizi zihinsel ve fiziksel olarak değişen iklim koşullarına hazırlamak için beslenme alışkanlıklarımızdan, uyku düzenimize, egzersiz rutinimizden, öz bakım uygulamalarımıza kadar geniş bir yelpazede düşünmek gerekir.

Bütün bedenimizi kaplayan derimiz ise güneş ışınlarına maruz kalan en büyük organımız olması sebebiyle ayrıcalıklı bir bakımı hak ediyor bence! Bu yüzden derimize kullanmamız gereken ürünler konusunda da daha titiz olmak gerektiğine inanıyorum.

Birçoğumuz sadece yaz aylarında güneşten korunmak için SPF’li nemlendiriciler ve güneş kremleri kullanıyorsak da, hava kirliliği, güneş ışınları gibi çeşitli nedenlerden dolayı her zaman kullanmamız gerektiğini dermatologlar da vurguluyor. Özellikle yüz bölgemizi doğru ve temiz içerikli ürünler ile korumamız gerekir.

Öncelikle hatırlatmak isterim ki, hiçbir güneş kremi yüzde 100 ve tüm gün koruma sağlamaz. Kremlerinizi SPF30 veya SPF50 seçmeniz yüzde 95’in üzerinde cilt yanıklarından koruma sağlıyor ve 2 saate yakın etkisini devam ettiriyor.

Bu nedenle en az 2 saatte bir kreminizi tazelemenizde fayda var. Aynı zamanda, birçoğumuzun D vitamini seviyesi olması gerekenin çok altında. Güneş kremleri ise D vitaminin cilt tarafından emilimine engel oluyor. Bu nedenle, günün erken saatlerinde yani güneşin yakıcı ve zarar verici olmadığı zamanlarda, yaklaşık yarım saat kremsiz ancak kendinizi koruma altına alarak güneşlenirseniz, biraz olsun D vitamini depolarınızı doldurabilirsiniz.

Bu ihtiyaçlara uygun olarak denediğim ve memnun kaldığım güneş kremlerini derledim.

Kiehl’s Ultra Light Daily UV Defense SPF50 PA+++

İnce yapılı, ciltte sivilce, yağlanma ve irritasyona neden olmayan yüksek koruma faktörü içeren güzel bir güneş kremi. Yaz ve kış aylarında rahatlıkla kullanılabilir. 

Bioderma PHOTODERM MAX Aquafluid Golden SPF 50+

Yüksek koruma faktörlü, renkli ve ince yapılı bir krem. Yaz aylarında özellikle makyaj yapmayı sevmeyenler için çok güzel bir alternatif. 

Bioderma PHOTODERM MAX SUN MIST SPF 50+

Gün içinde kullanımı çok rahat olan bir güneş koruyucu kremi. Saç dipleriniz dahil olmak üzere tüm vücudunuza uygulayabiliyorsunuz. Vücudunuza sıkarak elinizle yaymaya gerek kalmadan kullanabiliyorsunuz. 

Darphin Intral Environmental Lightweight Shield Spf 50 

Doğal içerikleri nedeniyle kullanmaktan keyif aldığımız markalardan biri olan Darphin’in, hem ten renginde hem de şeffaf olan güneş kremleri favorimiz. Günlük çok rahat kullanılan, yüksek koruma içeren ve tazelerken pullanma ve dökülme yapmayan çok güzel bir koruyucu krem.

Shiseido Waso Color Smart Day Moısturızer Spf30 Oil-Free

Özellikle bahar ve kış aylarında kullanılabilecek güzel bir koruyucu. İçindeki ışığı yansıtan partiküller sayesinde cilt tonunu eşitliyor ve canlandırıyor. Yağlı ciltlerin severek kullanabileceği, sivilce oluşumu yapmayan güzel bir nemlendirici krem.

Murad Anti Aging Etkili Mineralli Gündüz Bakımı – City Skin Age Defense SPF 50

Cilt tonunu eşitlemek, cildi parlatmak ve güneşten korumak için çok etkili bir nemlendirici. Günlük kullanmak için çok uygun. 

Cumlaude Lab 50+Sunlaude Infantil Güneş Koruyucu 200 ml

Bebeklerin dahi kullanabildiği ince yapılı ve yüksek koruyuculuğu olan çok güzel bir vücut kremi. İki saatte bir yenilemeyi, denizden ve havuzdan sonra tekrar uygulamayı unutmayın.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP