Biz kadınlar paramızın ve enerjimizin büyük bir kısmını saç ve cilt bakımlarına harcıyoruz. Özellikle sorunlu bir cilde veya uzatmak için uğraştığınız saçlara sahipseniz!

Bu tür sorunları yaşadığımız dönemlerde, normalden daha fazla para harcamaya hazır oluyoruz. Ancak gerçekten çok sayıda ürün almaya ve bu pahalı ürünlerle banyo dolaplarımızı doldurmaya gerek var mı?

Böyle büyük zahmetlere girmek yerine marketten uygun fiyatlara alıp, bakım rutininize dahil edebileceğiniz yüksek fayda sağlayan 3 bitkisel yağı sizin için araştırdım. İşte o yağlar, faydaları ve uygulama alanları:

Avokado yağı

Tüm cilt tipleri kullanabilir.

Avokado yağı, antioksidan ve A, D ve E vitaminleri içerdiğinden dolayı, cilt için önemli bir besin kaynağıdır. Kuru ciltlerin nemlendirici olarak kullanabileceği, hassas ciltlerin yatıştırıcı özelliğinden faydalanabileceği güzel bir kaynaktır.

2001 yılında yapılan bir deneye, kronik sedef hastalığına sahip on erkek üç kadın katıldı. Deneklerin bir koluna B12 vitamini ile karıştırılmış avokado yağı, diğer koluna ise D vitamini içeren ilaçlı bir krem 12 hafta boyunca uygulandı. Deneyin sonunda avokado yağı ile tedavi edilen kolun daha hızlı iyileştiği gözlemlendi.

Nemlendirme özelliğinin yanı sıra besleyici ve yenileyici özelliğe sahip bir yağ olduğu belli bir grubun üzerinde yapılan deney sonucu kanıtlanmış oldu.

Ancak belirtmek isterim ki, cildimize sürdüklerimizin en fazla yüzde 15’i emilmekte, bu yüzden sağladığımız fayda daha sınırlı miktarlarda olduğu unutulmamalı. Dıştan uygulamanın yanı sıra öğünlerimizde de avokado ve avokado yağı tüketmek, daha hızlı ve güzel sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Hindistancevizi yağı

Kuru ciltler kullanabilir.

Yağlı ve karma ciltlerde ekstra yağlanma, uzun süre kullanım sonucunda ise akne problemi oluşturabilir. Özellikle saç ve vücut kuruluklarında, cilt için de makyaj temizleme de kullanılabilecek çok güzel bir yağdır. Saçlar için dipten uca beslerken saç uçlarına da şekillendirici krem olarak uygulanabilir.

Vücut için ise bir miktar deniz tuzu ile karıştırarak peeling olarak uygulayabilirsiniz. Duştan sonra tüm vücuda içine 1-2 damla kokusunu sevdiğiniz bir uçucu yağ ekleyerek nemlendirici olarak kullanılabilirsiniz.

2014 yılında egzaması olan pediatrik hastalar üzerinde gerçekleştirilen bir deneye 117 katılımcı dahil oldu. Hindistancevizi yağının egzama ve sedef hastalıklarında yatıştırıcı bir tedavi yöntemi olduğu, kızarıklığı ve kaşıntıyı önemli düzeyde azalttığı deney sonucunda gözlendi.

Zeytinyağı

Tüm cilt tipleri kullanabilir.

Zeytinyağı içeriğindeki antioksidan, A, D, E ve K vitaminleri dolayısıyla zengin ve besleyici bitkisel yağların başında gelmektedir. Özellikle kuru ve yıpranmış saçlar için güzel bir maske alternatifidir. Çekilmiş kahve çekirdekleri ile karıştırarak yüz ve vücut için arındırıcı ve nemlendirici peeling olarak kullanabilirsiniz.

Özellikle cildinize zeytinyağı uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise organik olmasıdır. Mümkün olduğunca marketlerden seri üretim ile çıkan içerisine yabancı maddelerin katıldığı yağları almaktan kaçınıp, doğal ürün bulmaya yönelmeniz hem güzelliğiniz hem de sağlığınız açısından çok daha yararlı olacaktır. Güzel günler dilerim:)

Kaynak: Organic Authority, Pub MedSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP