Hafızayı Güçlendiren 6 Bilimsel Metod

İsimleri, tanıştığımız insanların yüzlerini ya da gittiğimiz yerleri hatırlamakta zorluk çektiğimiz zamanlar olur. Bütün bu zorluklar aslında bize beynimizle ilgili oldukça fazla ipucu vermektedir. Hafıza, pek çok farklı beyinsel aktiviteyle bağlantılı olan karmaşık bir işlem sürecidir. Bu süreci geliştirmeye yarayan ve hafızayı güçlendiren 6 bilimsel metodu sizler için araştırdık!

Anı yaratma

Beynimiz yaşadığımız olaylar ve deneyimlerle ilgili olarak bazı sinyaller yaratır ve sinaps adı verilen nöronlar arası bağlantılar oluşturur. Bu süreç, anı yaratma sürecidir.

Anıları bileştirme

Eğer bir anı başka bir anıyla birleştirilmezse tek başına cılız bir anı olarak kalarak çabuk unutulur. Bir anının başka bir anıyla birleştirilmesi uzun süreli hafızaya sebebiyet vermektedir. Anıların birbirine bağlanması durumu genellikle uyku esnasında gerçekleşir.

Anıları hatırlama

Zamana bağlı olarak anıların unutulması ya da eskisi kadar net hatırlamaması olağan bir durumdur. Yaşlanmanın doğal bir süreci olan anı kaybını önlemek için bazı metotlar bulunmaktadır.

1. Çalışan hafızanızı güçlendirmek için meditasyon yapın

Bir bilgi ilk duyumda öncelik olarak geçici hafızaya alınır. Bu bilgi kullanılana kadar unutulmaya müsait konumdadır. Ancak bir konu veya durum içerisinde işlevli hale geldiğinde kalıcı olarak yer edinir. Çoğu yetişkine göre daimi çalışan hafızada tutulabilen maksimum 7 unsur vardır. Daimi çalışan hafızanızı güçlendirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz.

Meditasyon sayesinde konsantrasyon gücünüz artar, yalnızca iki haftada bile pek çok konuyu hatırlama ile ilgili gelişme kaydettiğinizi fark edebilirsiniz. Bir bilgi sol beyinde ikincil derecede önemli sırada konumlanabilir ancak meditasyon sayesinde bu bilgiyi ilk sıraya almanız mümkündür.

2. Anı birleşimini sağlamak için kahve için

Yapılan bir araştırmaya göre(*) kahve içmek, öğrenilen bir bilginin 24 saat sonra bile hala taze olabilmesine olanak sağlar. Kahvenin etkileri öğrenilmiş bilginin veya edinilmiş bir anının sürekliliğini korur. Yapılan araştırmalarda kahve tüketildiğinde hafızanın “daha derin bir muhafaza” seviyesine ulaştığı ortaya konmuştur.

3. Kiraz ve çilek gibi meyveler tüketin

Başka bir araştırma(**), her hafta düzenli olarak çilek, kiraz ya da yabanmersini yemenin hafızayı keskinleştirdiğini bildirmektedir. Bu meyvelerin içerdiği flavonoid içeriği sayesinde beyindeki nöron bağları kuvvetlenir ve uzun süreli hafıza edinimine katkı sağlanır.

4. Düzenli olarak egzersiz yapın

Spor yapmak yalnızca vücudu değil aynı zamanda organlarınızı da korur ve geliştirir. Düzenli olarak egzersiz yapmak hafıza kaybıyla ilgili sorunların azalmasına yardımcı olur. Hiç hareket etmeden sessizce oturan bir insanın beyniyle, 20 dakika yürüyüş yapmış olan insanın beyni hızlı düşünme ve hatırlama fonksiyonları açısından birbiriyle aynı değildir.

5. Sakız çiğneyin

Yeni bir şeyler öğrenirken sakız çiğnemenin odaklanma ve olayları hatırlama konularında önemli etkiler yarattığı gözlemlendi. Yapılan bir araştırmaya göre(***), sakız çiğneyen katılımcılar, sakız çiğnemeyen katılımcılara göre hatırlamaları gereken sorulara çok daha hızlı reaksiyon gösterdi.

Sakız çiğnemenin beynin hipokampüs bölgesindeki aktiviteyi arttırdığı bu nedenle hafızayı güçlendirdiği düşünülmektedir.

6. Kaliteli uykuya özen gösterin

Düzenli uyku beynin yenilenmesini ve beyindeki gerekli bilgi ya da anıların gereksizlerden arınarak taze kalmasını sağlar. Yapılan bir araştırmada(****), bir grup katılımcıya bazı hafıza kartları gösterilmiştir. 20 dakikalık kısa bir şekerlemenin ardından katılımcıların bu kartları şekerleme yapmayanlara göre çok daha başarılı bir şekilde hatırlayabildikleri ispatlanmıştır.

Kaynaklar:

* https://www.nature.com/articles/nn.3623

** https://news.harvard.edu/gazette/story/2012/04/berries-keep-your-brain-sharp/

*** https://www.scientificamerican.com/podcast/episode/gum-chewing-may-improve-concentrati-13-03-26/

**** https://gawker.com/5741490/want-to-memorize-something-take-a-nap

Paylaş
Yazar
Live To Bloom @livetobloomm

Güncel yazılar

Diyabet Tedavisine Ayurvedik Yaklaşım

Instagram @goop Ayurveda, zihinsel, fiziksel ve ruhsal sağlığımızın dengede olması için bize, Dosha’mıza (beden tipi) uygun yaşam ve beslenme döngüsünü… Daha fazla

20 Kasım 2019 08:52

Sabah Tutukluğunu Rahatlatmak için Yoga Terapi

Havalar serinledikçe sabahları bedenimiz kaskatı olmuş bir şekilde uyanabiliyoruz ve bütün gece hareketsiz kalan beden, sabahları da pek hareket etmek… Daha fazla

19 Kasım 2019 09:22

Başarılı Olmanın 8 Kuralı

Yakın zaman önce Instagram üzerinden takipçilerimden kendilerine göre başarıyı tanımlamalarını rica ettim. Birçok paylaşım oldu; başkalarının hayatında olumlu yönde fark… Daha fazla

19 Kasım 2019 09:01

Haftalık Burç Yorumları (18 Kasım – 24 Kasım 2019)

Gezegenlerin burcunuza olan etkilerini merak ediyorsanız Haftalık Burç Yorumları (18 Kasım – 24 Kasım 2019) Live To Bloom'da yayında! Koç… Daha fazla

18 Kasım 2019 11:30

Hayatı Dolu Dolu Yaşamanın Sırları

Hepimiz zaman zaman yılların hızla geçtiğinden ve yapmak istediklerimizi hayata geçirememekten yakınırız. Yaşadığımız anların tadını çıkarmak yerine de geçmişin pişmanlıklarında… Daha fazla

18 Kasım 2019 08:30

Mehmet Ali Yıldırım ile Bedensel Dayanıklılığı Arttırma Yolları

Geçen haftalarda Urban Riders’ın eğitmenlerinden Mehmet Ali Yıldırım ile buluşup fitness üzerine çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Mali’nin kürek geçmişinden… Daha fazla

18 Kasım 2019 08:00