Kategoriler: İyi HissetMeditasyon

Hafızayı Güçlendiren 6 Bilimsel Metod

İsimleri, tanıştığımız insanların yüzlerini ya da gittiğimiz yerleri hatırlamakta zorluk çektiğimiz zamanlar olur. Bütün bu zorluklar aslında bize beynimizle ilgili oldukça fazla ipucu vermektedir. Hafıza, pek çok farklı beyinsel aktiviteyle bağlantılı olan karmaşık bir işlem sürecidir. Bu süreci geliştirmeye yarayan ve hafızayı güçlendiren 6 bilimsel metodu sizler için araştırdık!

Anı yaratma

Beynimiz yaşadığımız olaylar ve deneyimlerle ilgili olarak bazı sinyaller yaratır ve sinaps adı verilen nöronlar arası bağlantılar oluşturur. Bu süreç, anı yaratma sürecidir.

Anıları bileştirme

Eğer bir anı başka bir anıyla birleştirilmezse tek başına cılız bir anı olarak kalarak çabuk unutulur. Bir anının başka bir anıyla birleştirilmesi uzun süreli hafızaya sebebiyet vermektedir. Anıların birbirine bağlanması durumu genellikle uyku esnasında gerçekleşir.

Anıları hatırlama

Zamana bağlı olarak anıların unutulması ya da eskisi kadar net hatırlamaması olağan bir durumdur. Yaşlanmanın doğal bir süreci olan anı kaybını önlemek için bazı metotlar bulunmaktadır.

1. Çalışan hafızanızı güçlendirmek için meditasyon yapın

Bir bilgi ilk duyumda öncelik olarak geçici hafızaya alınır. Bu bilgi kullanılana kadar unutulmaya müsait konumdadır. Ancak bir konu veya durum içerisinde işlevli hale geldiğinde kalıcı olarak yer edinir. Çoğu yetişkine göre daimi çalışan hafızada tutulabilen maksimum 7 unsur vardır. Daimi çalışan hafızanızı güçlendirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz.

Meditasyon sayesinde konsantrasyon gücünüz artar, yalnızca iki haftada bile pek çok konuyu hatırlama ile ilgili gelişme kaydettiğinizi fark edebilirsiniz. Bir bilgi sol beyinde ikincil derecede önemli sırada konumlanabilir ancak meditasyon sayesinde bu bilgiyi ilk sıraya almanız mümkündür.

2. Anı birleşimini sağlamak için kahve için

Yapılan bir araştırmaya göre(*) kahve içmek, öğrenilen bir bilginin 24 saat sonra bile hala taze olabilmesine olanak sağlar. Kahvenin etkileri öğrenilmiş bilginin veya edinilmiş bir anının sürekliliğini korur. Yapılan araştırmalarda kahve tüketildiğinde hafızanın “daha derin bir muhafaza” seviyesine ulaştığı ortaya konmuştur.

3. Kiraz ve çilek gibi meyveler tüketin

Başka bir araştırma(**), her hafta düzenli olarak çilek, kiraz ya da yabanmersini yemenin hafızayı keskinleştirdiğini bildirmektedir. Bu meyvelerin içerdiği flavonoid içeriği sayesinde beyindeki nöron bağları kuvvetlenir ve uzun süreli hafıza edinimine katkı sağlanır.

4. Düzenli olarak egzersiz yapın

Spor yapmak yalnızca vücudu değil aynı zamanda organlarınızı da korur ve geliştirir. Düzenli olarak egzersiz yapmak hafıza kaybıyla ilgili sorunların azalmasına yardımcı olur. Hiç hareket etmeden sessizce oturan bir insanın beyniyle, 20 dakika yürüyüş yapmış olan insanın beyni hızlı düşünme ve hatırlama fonksiyonları açısından birbiriyle aynı değildir.

5. Sakız çiğneyin

Yeni bir şeyler öğrenirken sakız çiğnemenin odaklanma ve olayları hatırlama konularında önemli etkiler yarattığı gözlemlendi. Yapılan bir araştırmaya göre(***), sakız çiğneyen katılımcılar, sakız çiğnemeyen katılımcılara göre hatırlamaları gereken sorulara çok daha hızlı reaksiyon gösterdi.

Sakız çiğnemenin beynin hipokampüs bölgesindeki aktiviteyi arttırdığı bu nedenle hafızayı güçlendirdiği düşünülmektedir.

6. Kaliteli uykuya özen gösterin

Düzenli uyku beynin yenilenmesini ve beyindeki gerekli bilgi ya da anıların gereksizlerden arınarak taze kalmasını sağlar. Yapılan bir araştırmada(****), bir grup katılımcıya bazı hafıza kartları gösterilmiştir. 20 dakikalık kısa bir şekerlemenin ardından katılımcıların bu kartları şekerleme yapmayanlara göre çok daha başarılı bir şekilde hatırlayabildikleri ispatlanmıştır.

Kaynaklar:

* https://www.nature.com/articles/nn.3623

** https://news.harvard.edu/gazette/story/2012/04/berries-keep-your-brain-sharp/

*** https://www.scientificamerican.com/podcast/episode/gum-chewing-may-improve-concentrati-13-03-26/

**** https://gawker.com/5741490/want-to-memorize-something-take-a-nap

Paylaş
Yazar
Live To Bloom @livetobloomm

Güncel yazılar

Serinletici Yaz Çorbası: Ayran Aşı

Yaz aylarının favorilerinden biri olan ayran aşı çorbasını hala denemediyseniz haydi mutfağa! Sıcak havalarda buz gibi serinletici bir lezzet arayanlara… Daha fazla

10 Temmuz 2020

Pozitif Bakış Açısı Oluşturabilmenin 6 Püf Noktası

Zihindeki düşünceleri pozitif yöne çekebilmek her zaman için kolay değildir. Çoğu insanın can sıkıcı bir durumla karşı karşıya kaldığında aklına… Daha fazla

10 Temmuz 2020

Feng Shui Uzmanı Öneriyor: Mutfaktaki Enerjiyi Artıran İpuçları

Bir evi yuva haline getiren mis yemek kokularının yükseldiği mutfak genellikle evin en kutsal bölümü olarak adlandırılır. Kültürlerde birleştirici görev… Daha fazla

9 Temmuz 2020

Flört Şiddeti Nedir? Şiddetin 5 Türü

Flört şiddeti, partnerinizin size karşı psikolojik, sosyal, fiziksel, cinsel ve dijital şiddet içeren davranışlarıdır. Birçok kişi şiddet, fiziksel veya cinsel… Daha fazla

9 Temmuz 2020

Tırnaklardaki Değişim Sağlığınızla İlgili Ne Anlatıyor?

Yiyeceklerden aldığımız vitamin ve mineraller, takviye besinler, vitamin kokteylleri, öncelikle vücudun yaşamsal fonksiyonlarını sürdürmesi için organlarımıza gidiyor. Ardından cilt, saç… Daha fazla

8 Temmuz 2020

Dr. Banu Taşcı Fresko ile Fibromiyalji Üzerine

Farklı nedenlerle ortaya çıkan fakat genellikle benzer semptomlarla kendini gösteren fibromiyalji “6 aydan uzun süren vücut ağrısı hastalığı” şeklinde tanımlanıyor.… Daha fazla

8 Temmuz 2020

This website uses cookies.