Şüphesiz ki, bir bebek dünyaya getirmek zor ve hayatınızın değişmesine sebep… Birçok bebek kitabı okur, onlarca maddeyle dolu ihtiyaç listesi hazırlarsınız ve her ne kadar “tamam, hazırım” deseniz de hiçbir zaman gerçekten hazır olamazsınız! Bir eksik de mutlaka bulunur. O gün geldiğinde anlarsınız ki ne yaparsanız yapın bebek sahibi olmadan önce, yaşayacaklarınızı tam olarak kestiremezsiniz. “Annelik” anlatılmaz deneyimlenir ama denemeye değer…

İnsan vücudu ve zihni hamilelik sırasında önemli değişiklikler yaşar; bebek doğduktan sonra da dönüşüm devam eder. Doğum sonrasında, vücudunuzun maruz kalabileceği değişiklikleri  sizin için hazırladık!

Göğüslerinizin “halka arz” sürecine hazır olun!

Bebeğiniz doğduğunda emzirme danışmanları ve hemşireler göğüslerinizi bir o yana bir yana çekiştirebilirler. Bu durum size tuhaf gelse de onlar için son derece normal. Bu arada herkes bebeğinizi beslemenin en iyi yolunu size göstermeye çalışır, farklı yöntemleri dener. Siz bu takdire şayan yardımlara maruz kalırken bazıları da “doğruyu” öğretmek için göğüslerinize “el” yordamıyla müdahale edebilir. Şimdiden hazırlıklı olun.

O beden artık size ait değil

Bir süre sonra herkes size emzirip emzirmediğinizi sorar. Çünkü o beden artık sizin değil bebeğinizindir ve tabii biraz da meraklı eş dostun… Bu arada anne sütüyle formül mamanın savaşı da başlamıştır. Emzirmenin bebek için en sağlıklı beslenme yöntemi olduğuna ikna olursunuz. Ancak bir süre sonra herhangi bir nedenden ötürü formül mamayı devreye sokmak zorunda kalırsanız, bebeğinizi “sağlıksız yaşama” mahkûm ettiğinizi anlatan tecrübeli (!)  ya da siz sadece anne sütü vermeyi tercih ederken ısrarla “Bu bebek doymuyor, mama ver” diyen bilgili (!) insanlarla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Şaşırmayın!

Ah şu hormonlar…

Bebeğiniz doğduktan sonra adeta hormonlarınız kontrolden çıkar. Yeni doğan bebeğinize nasıl bakacağınızı öğrenmeye çalışırken kendinizi unutur, bedeninizle ruhunuzu birbirinden kopuk hissedersiniz. Bir an mutluluktan uçarken birdenbire kendinizi ağlama krizinde bulabilirsiniz. Bunun nedeni soğuk bir kahve, içli içli miyavlayan bir kedi veya izlediğiniz hüzünlü bir film olabilir. Bir lohusa için her şey gözyaşı sebebidir. Üzülmeyin, hepsi hormonlar yüzünden. Hayır hayır, başka bir canlıya dönüşmediniz. Tanıştıralım, siz bir annesiniz!

Kaynak: mindbodygreen.com, todaysparent.com

 Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP