YAZAN: BURCU ERBAŞ
FOTOĞRAF: KATE MOSS

Kendinizi hiç Hollywood ünlülerinin uçaktan yeni inmişken çekilen fotoğraflarına bakarken bulup içinizden: “Nasıl bu kadar güzel görünüyorlar?” diye geçirdiniz mi? Biz, evet! Başlı başına bir moda dünyası yaratabilmiş havalimanı stili; şıklığın konfor ile buluştuğu, bir yandan minimalizme bir yandan athleisure trendlerine göz kırpan modanın en eğlenceli konseptlerinden biri olabilir. Sadece 5 adımda tüm seyahatlerde rahat ve şık olmanın formülünü çıkaran bu cool havalimanı stili tabii ki sadece yolculuklarla sınırlı değil!


Kat kat giyinin

Havalimanında ve uçakta yaşadığımız ortak problem içerideki havanın ne kadar sıcak olacağını asla tahmin edemeyişimiz olabilir! Gündelik yaşamda giyimimiz ne kadar hava durumu ile koordine ilerlese de konu uçak olunca nasıl bir havanın bizi beklediğini öngörmek imkansız hale gelebiliyor. Bu da havalimanı için giyinmeyi epey zorlu kılıyor. İlk olarak mevsim ne olursa olsun havalimanlarının dış dünyadan farklı bir iklime sahip olduğunu kabul etmeli daha sonra her sıcaklığa uyum sağlayacak kadar kat kıyafeti üzerimize almalıyız! Hem konforlu olmak hem de bağışıklık sistemi üzerinde ekstra bir yük olan seyahatleri hastalık nedenine çevirmemek için kat kat giyinmek sadece bir stil tercihi değil, gereklilik olabiliyor. Fonksiyonelliğin içine modayı da taşımak için tercihinizi bu sezonun öne çıkan parçaları; hırkalar, kaşmir süveterler, kalın örgülü kazaklar, yelekler ve “athleisure” spor giyiminden yana kullanabilirsiniz.


Üzerinize oturan değil, bol kesimleri tercih edin

Dolaşım rahatsızlıklarının ve şişkinliğin alevlenebildiği uçak yolculukları sırasında hiçbir kıyafetin dar, sert ve hareket kabiliyetinizi önleyici olmaması gerekiyor. Kaçınılamaz şekilde çok yürüyeceğiniz, ayakta bekleyeceğiniz, uzun süreler oturacağınız hatta belki uyuyacağınız yolculuklarda tercihinizi içinde rahat hissedeceğiniz geniş, bol kesimli kıyafetlerden yana kullanın. Bu, tabii ki kıyafetlerinizin içinde kaybolacağınız veya özensiz görüneceğiniz anlamına gelmiyor! Bol dökümlü parçaların aynı zamanda şık görünmesi için temiz bir kesime, klasik çizgilere ve iyi bir terziliğe sahip olmasına dikkat edebilirsiniz. Şu sıralar bolca gündemde olan kaşmir, kaşkorse veya keten alt-üst takımlar aradığınız stil sahibi çözüm olabilir.


Kumaş seçiminize özen gösterin

En az kıyafetin kesimi gibi kumaşı da rahatlık seviyesini etkiliyor. Yolculuk esnasında size dünyayı dar edecek; kaşınma, alerjik reaksiyonlar, terletme, iç gösterme gibi talihsiz durumlar ile uğraşmamak için kıyafetlerinizin kumaşlarına ekstra dikkat edin. Yüzde yüz pamuk, keten, kot güvenilir seçeneklerken kaşmir ve ipek konforu kadar stilini de yükseltmek isteyenlerin tercihi olacaktır. Havalimanına giderken üzerinizde değil, bavulunuzda tutmanız gereken kumaşlar ise deri, yün, sentetik ve polyester karışımlı kıyafetleriniz!


Ayaklarınız rahat etsin

Havalimanı stilinin konforlu-şık formülü sadece giysileri kapsamıyor. Bedeninizin belki de en çok hırpalanacak bölgesi olan ayaklarınızı da rahat, sıcak ve mutlu tutmak şart! Bunun için herkesin bildiği gibi topuklu ayakkabılardan uzak durmanızı, havalimanı güvenliğinde çıkarıp giymek için saatler harcayacağınız teşekküllü ayakkabılarınızı ise yanınıza almanızı öneriyoruz. Tercihinizi her daim güvenebileceğiniz, athleisure modası ile yeniden gündeme gelmiş spor ayakkabılarından, şu sıralar yeniden popülerleşen Birkenstock gibi terliklerden, loafer’lardan ve sizi sıcacık tutacak kaşmir çoraplardan yana yapabilirsiniz.


İlhamınızı 90’lardan alın

Havalimanı stilinin oluşma nedeninin 90’ların ünlü oyuncu ve modellerinin uçaktan inerken paparaziler tarafından çekilen fotoğrafları olduğunu biliyor musunuz? Dönemin ünlü modelleri Kate Moss ve Naomi Campbell’ın öncülük yaptığı, Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow, Brad Pitt gibi oyuncuların stilleri ile akıllarda kalan havalimanı stili 90’lar minimalizminin en güzel örneklerinden biri olarak anılıyor. Tenis ayakkabıları, siyah ince güneş gözlükleri, kargo pantolonlar, jean’ler, siyah boğazlı kazaklar gibi basit ama ikonik parçaların bolca fotoğraflandığı bu dönem bir sonraki seyahatinizde size de ilham olabilir!


Aksesuarlarınızı ve bakım ürünlerinizi yanınıza koyun

Stil konuşurken “aksesuar kullanmayın” tavsiyesinin mantıklı olabileceği tek zaman havalimanında olabilir! Sayısız metal dedektöründen geçilen havalimanlarında gereksiz yere zorluk yaşamamak için her türlü aksesuarınızı yanınıza alabilir, uçak inmeden evvel takabilirsiniz. Hazır çantanızı hazırlarken yanınıza bakım ürünlerinizi de almayı unutmayın! Uçak yolculuklarında aynı havanın sürekli sirküle edilmesi, yüksek basınç ve düşük nem seviyeleri nedeniyle cildimizi yorabiliyor. Tam da bu nedenle uçuş sırasında cildi nemlendirmeye ekstra özen göstermek; bir nemlendirici mist, leave-in maske, dudak balsamı ve vücut kremini aklımıza geldikçe uygulamak taze ve dinlenmiş görünen bir cilt ile uçaktan inmemizi sağlıyor.
Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP