YAZAN: ASTROLOG MERAL ERDURAN

Geçen ayki Ay tutulmasının ardından bu ayki Yeniay’la birlikte Güneş Tutulması gerçekleşecek. İletişim gezegeni Merkür ayın büyük kısmını İkizler burcunda ters hareketinde geçirirken bizler de geriye dönük düşünebilir, daha içsel bir iletişim tarzını benimseyebilir, gecikme ve ertelemelere karşı daha sabırsız davranabiliriz. İkincisi gerçekleşecek Satürn/Uranüs etkileşimi ise eski olanı değiştirme zorunluluğu getiriyor! Beklenmedik gelişmeler, bazı kalıpların kırılmasına vesile olabilir. Yeni gelen ayda sizleri nelerin beklediğini tüm detaylarıyla öğrenmek için, Haziran 2021 astroloji yorumlarını okumaya devam edin! 


2 Haziran saat 16:19’da

Venüs Yengeç burcuna geçiyor.

Bu dönemde romantik sevgi ön plana çıkıyor. Venüs’ün su elementi bir burç olan Yengeç burcuna geçmesiyle ilişkilerde hassas bir alana giriyoruz. Ruhsal uyum isteğimiz güçlenebilir. Koruma ve korunma ihtiyacımız artabilir. Dönem boyunca sıcak bir yuva özlemi içinde olacağımız için bunu sağlama potansiyeli olan ilişkilere yönelebiliriz. Dolayısıyla gelip geçici ilişkiler ilgimizi çekmeyebilir. İlişkilerde sadakat önem kazanırken tutku ancak güvenli bir ortam bulduğu zaman ortaya çıkabilir.  

27 Haziran’a kadar devam edecek bu dönemde ortaya çıkan diğer bir tema ise aileyle olan ilişkilerimiz olacaktır. Aile, geçmiş ve çocukluk dönemine ait konularda uyum, huzur ve denge arayışı içine girebiliriz. Ailede uyum sağlamak kolaylaşırken köklerimizle kurduğumuz bağ da güçlenebilir. Milliyetçi duygularımız kabarabilir.

Bu dönemden en çok Yengeç burçları ve yükselen burcu Yengeç olan kişiler etkileniyor. Venüs Yengeçlere iyimserlik, huzur ve mutluluk getirecek; ilişkiler konusunda başarı sağlayacaktır. Yükselen burcu Yengeç olan kişiler ise, bu dönem boyunca ilişkilerinde daha uyumlu olabilir ve aile içi ilişkilerinde denge ve uyumu sağlayabilirler. Kalplerini açarak sevgilerini daha rahat ifade edebilirler. Yengeçlerin yaratıcılıkları da bu dönemde artacaktır. 

Akrep ve Balık burçları bu dönemden olumlu olarak etkilenecek ikinci grup oluyor. Akrep ve Balıklar tüm ikili ilişkilerinde denge, uyum ve huzur sağlayabilirler. Sevdikleriyle güçlü bağlar kurarken, geçmiş kırgınlıklarını bu dönemde iyileştirebilirler. Aynı zamanda Venüs, Akrep ve Balıkların çekiciliklerini arttırıcaktır. 

10 Haziran saat 13:53’te

19⁰ İkizler burcunda Yeniay fazında Güneş Tutulması gerçekleşiyor.

19⁰ İkizler burcunda 5 Kuzey Saros döngüsünde gerçekleşecek Güneş Tutulması Kuzey Ay Düğümüyle birleşiyor. Bu da tutulmanın olumlu yüzünü gösteriyor. Tutulma aynı zamanda İkizlerin yöneticisi Merkür ile de birleşiyor. Bu dönemde sanki her türlü bilgi, iyi ya da kötü, açılıp önümüze serilecek. Pek çok eksik parça açığa çıkabilir. Bir yapbozun kayıp parçasını yerine oturtarak resmin tamamını görebilme fırsatını elde edeceğiz.  Pek çok bilgi açığa çıkarken yanılgılar da etkisini gösterecektir. Tutulma derecesi, Merkür ile birlikte Neptün’e kare açı yapıyor.

Yanılgılar, yanlış anlamalar, yanlış bilgi akışı ya da sandığımız şeyin gerçekte öyle olmadığının uyanışı bizi hayal kırıklığına uğratabilir. 

Tutulma haritasının İstanbul’a göre konumuna baktığımızda ise, aynı zamanda ilişkilerle ilgili konular da dikkat çekiyor. Özellikle geçmişe ait ilişki sorunları, ailevi konular, travmalar, yüzleşemediğimiz ya da yüzleşmediğimiz konular gündeme gelebilir. Yeni gelen bilgiler ışığında bu alanlara bakmamız gerekecektir. 

Aynı tutulma derecesi en son Haziran 2002 senesinde gerçekleşmişti. O dönemki konulara bakarak bugünkü olayları daha anlamlı bir şekilde yorumlamamız mümkün olabilecek. 

Bu tutulma 19⁰ İkizler Burcunda olacağı için İkizler, Başak , Yay, Balık burçlarının 18 – 20⁰ arasında kişisel gezegenleri olan kişiler; 10 – 12 Eylül doğumlu Başak burçları, 10 – 12 Aralık doğumlu Yay burçları, 9 – 11 Mart doğumlu Balık burçları, 9 – 11 Haziran doğumlu İkizler burçları bu tutulmadan direkt olarak etkilenecektir. 

11 Haziran saat 16:34’te

Mars Aslan burcuna giriyor. 

Savaş ve mücadele gezegeni Mars Aslan burcuna girdiğinde kendini ortaya koymak ve güçlü bir şekilde ifade etmek ister. Bu dönemde gücümüzü göstermek ve var olduğumuzu hissetmek bizim için önemli olacaktır. Ve bu sebeple her türlü mücadele ve savaşa girmekten de çekinmeyebiliriz. Dolayısıyla kişisel hedeflerimize daha güçlü sarılabiliriz. Başkalarından daha az etkilenebilir ve kendi yolumuzda rahatlıkla ilerleyebiliriz. 

Mars, Aslan burcundaki hareketinde, 30 Haziran- 6 Temmuz arasındaki dönem Satürn/Uranüs karesini tetikleyeceği için bu dönemde hem bazı kırılmalar hem de cesur girişimler söz konusu olabilir. Konfor alanımızda kalıp elimizdeki eski parçalara tutunmak bizi en çok zorlayacak konu olacaktır. Benzer şekilde egoya hizmet eden konular, kibir, sahiplenme, tutunma ve haklı çıkma isteği bizi aşağı çekecektir. Konfor alanımızdan çıkmaya niyet edersek büyük bir sıçrama yaşayabiliriz. Bu konula ilgili daha detaylı okumak için 15 Haziran yorumlarına göz atabilirsiniz. 

Mars 29 Temmuz’a kadar Aslan burcunda hareketine devam edecek ve bu süreçte başta Aslan burçları ve yükselen burcu Aslan olan kişiler etkilenecektir. Aslanlar bu dönemde fiziksel olarak güçlenerek kendilerini ortaya koyabilir ve cesur adımlar atabilirler. Uzun zamandır ertelenen işler varsa şimdi başlamak için iyi bir dönem olabilir. Merkür’ün ters hareketinde olduğunu da unutmamalı ve yeni girişimler için satır aralarını okumalıyız.  

Bu dönemden ikincil olarak etkilenecek grup ise diğer ateş elementi burçlar; Koç ve Yaylar olacaktır. Bu süreçte Koç ve Yaylar güçlenerek cesur adımlar atabilirler. Enerjileri yükselirken rekabet arayışları artabilir. Aynı zamanda başkalarından destek alarak yollarına devam edebilirler. 

Bu dönemi zorlanarak geçirecek grup ise, Kova, Boğa ve Akrepler olacaktır. Özellikle Kova burçları ve yükselen burcu Kova olan kişiler bu süreçte kendileriyle rekabete girmek isteyen kişiler nedeniyle zorlanabilir. Olumlu tarafından bakacak olursak Kovalar bu enerjiyi kullanarak kendilerini bir adım öteye taşıyacak motivasyonu sağlayabilirler. Özellikle burcun orta derecelerinde doğan kişiler bu etkiyi daha çok hissedebilir.

Boğa ve Akrep burçları da onları zorlayacak şartlar nedeniyle daha fazla enerji sarf etmek zorunda kalabilirler. Aile bireyleri ya da iş ortamındaki kişiler ve patronları tarafından mücadele vermek zorunda kalabilirler. Diğer taraftan bu etki, Boğa ve Akreplerin güvendikleri konfor alanlarından çıkıp dış dünyaya adım atmaları için motivasyon sağlayabilir.  Özellikle burcun orta derecelerinde doğan kişiler bu etkileri daha çok hissedebilirler. 

15 Haziran saat 00:00’da

Kova burcundaki Satürn’le Boğa burcundaki Uranüs kare açı yapıyor.

İlki 17 Şubat’ta gerçekleşmiş olan Satürn/Uranüs karesi Satürn’ün ters hareketi nedeniyle ikinci karşılaşmasını sabit burçların 13 derecesinde gerçekleştiriyor. Bu karşılaşma son olarak 24 Aralık’ta gerçekleşecek. 

Bu dönem pek çok bakımdan aynı anda hem gaza hem de frene basmak gibi algılanabilir. Bir taraftan kalıplarımızdan özgürleşmek, zincirlerimizi kırmak ve köprüleri yakarak gitmek isterken, diğer taraftan kurulu düzeni korumak ve tutunmak isteyebiliriz.

Bu dönemde otoritelere güvenmek kolay olmayacaktır; çünkü tüm sistemler eleştirilip yargılanabilir. Asıl istek, işlemeyen sistemi işleyenle yer değiştirmektir. Bu sebeple pek çok konuda işe yarar olanla olmayanı elemek isteyebiliriz.

Kendi özel hayatlarımızda da, son kullanma tarihi geçmiş konuları çöpe atmaktan çekinmeyeceğiz. İşe yaramayan, çalışmayan ama bir türlü vazgeçemediğimiz eski bir eşyayı artık daha fazla tutamayabiliriz. Bu süreçte değişime direnmezsek geçişimiz kolay olacaktır. 

20 Haziran saat 18:05’te

Jüpiter 2⁰ Balık burcunda ters hareketine başlıyor.

Jüpiter 14 Mayıs’ta yöneticisi olduğu Balık burcuna girmişti. Şimdi ise 2⁰ Balık burcunda ters hareketine başlıyor. Jüpiter’in ters hareketi, evrilmesi gereken konular için iyi bir dönemi gösteriyor. Retrolar içe dönüşü sembolize eder. Dolayısıyla bu süreçte içsel gelişim hızlanacaktır. Jüpiter gelişim ve genişleme üzerine bir etki yarattığı için, ters hareketinde de olsa gelişim ve büyüme devam eder. Jüpiter ters hareketindeyken 28 Temmuz’da tekrar Kova burcuna geri dönüyor ve 18 Ekim’de 22⁰ Kova burcunda düz hareketine başlıyor. Jüpiter düz hareketine başladığı zaman, 4 ay boyunca içsel olarak kat ettiğimiz yolda kendi içimizde kazandığımız deneyimi dış dünyaya açmaya hazır hale geleceğiz. Böylece iç dünyadaki açılımlar dış dünyaya yayılmaya başlayabilir. 

21 Haziran saat 6:32’de

Güneş Yengeç burcuna giriyor.

Güneş ışınları Yengeç Dönencesine dik gelmeye başladığında Kuzey Yarım Kürede yaz mevsimine girmiş oluruz. Güneş İkizler burcundayken fazlaca hareketli, çeşitlilikten hoşlanan ve akılcı olmaya çalışan bir tutum içindeyken, Güneş’in Yengeç burcuna girmesiyle daha içe dönük, ailemize ve köklerimize ilgi duyan, sübjektif bir tutum içine gireceğiz. Ailemiz, dostlarımız, sevdiklerimiz ve evimiz daha çok önem kazanmaya başlıyor.

Olayları duygularımızla algılamaya başlıyoruz. Önümüzdeki bir ay boyunca sevgi, duygusal bağlar ve aile gibi kavramlar ön planda kalıyor. Aynı zamanda aile kurmak ve güvenliğimizi sağlayacağımız bir temel oluşturmak ön plana çıkıyor. Duyguların ön plana çıkması, bilinçaltımızın derinliklerine bakmak ve bilinçaltını anlamak için kaçırılmaz bir fırsat olabilir. Yengeç döneminde şefkat ve merhamet duygusu biraz daha ön plana çıkarken, sübjektif eğilimler artabilir.  

Bu dönemden en çok Yengeç burçları ve yükselen burcu Yengeç olan kişiler etkileniyor. Yengeçler fiziksel olarak daha güçlü ve aktif hissederken duygularını da daha rahat ifade edebildiklerini fark edebilirler. Ev ve aileleriyle olan konularla daha rahat ilgilenirken, kendi ihtiyaçlarına da vakit ayırabilecekler. 

Yengeçlerin yanı sıra Akrep ve Balıklar da bu dönemden olumlu olarak etkilenecektir. Akrep ve Balıklar duygusal olarak güçlendiklerini ve kişisel ifadelerinin arttığını fark edebilirler. İlişkilerini düzenleyebilir ve sevdiklerinden destek alabilirler. 

23 Haziran saat 1:00’de

Merkür 16⁰ İkizler burcunda düz hareketine başlıyor. 

İletişim gezegeni Merkür 4 Mayıs’ta ilk defa İkizler burcuna girmişti. Merkür 30 Mayıs’ta İkizler burcunda ters hareketine başladı ve şimdi de 3 haftalık ters hareketini tamamlayarak düz hareketine başlıyor. Merkür’ün ters hareketinde bulunduğu süre boyunca iletişim, eğitim, ticaret ve seyahatle ilgili konularda yeni düzenlemeler söz konusu olmuş olabilir. Bizler de elimizdeki işlerle ilgilenerek içsel konuşmalarımızı yapmış olabiliriz. Belki işler istediğimiz hızda ilerlemedi; fakat pek çok konunun üstünden geçerken, daha önce fark etmediğimiz bazı bilgilere rastlamış olabiliriz. Şimdi ise tüm bu sürecin dışarıya ifade edilme süreci başlıyor. 

24 Haziran saat 21:39’da

3⁰ Oğlak burcunda Dolunay fazı gerçekleşiyor.

Her Dolunay bir hasat dönemidir. Olayların tırmandığı, enerjinin yükseldiği dönemlerdir. Yengeç/Oğlak aksındaki Dolunay kişisel olandan geleneksel olana geçişi sembolize eder. Bu dönemde özel hayatımızla, toplumsal alandaki sorumluluklarımız arasında gidip gelebiliriz. Ailemiz ve özel hayatımızla, toplumdaki sorumluluklarımız ve işimiz arasındaki dengeyi kurmak önem kazanabilir.

Duygusal tarafımızı beslerken aynı zamanda yetişkin hayatın gerekliliklerini yerine getirme konusunda bazı zorluklar su üstüne çıkabilir. Bu dönemde asıl isteğimiz güvenlik sağlamak ve ne olursa olsun sevgi ve koruma almaktır.

Bunun için de kariyer ve disipline fazlaca dalabiliriz. Böylece nerede durduğumuzu bilerek sınırlarımızı çizmiş oluruz. Bu da bize istediğimiz güvenceyi sağlar. Aynı zamanda ihtiyaçlarımızı kendimiz sağlayabilecek hale gelebiliriz. Fakat işlere fazlaca dalmak ve disiplinli olmak diğer taraftan bizi soğuk ve mesafeli yapar. İnsanlarla aramıza farkında olmadan çok yüksek duvarlar örerek gerçek sevgi ve paylaşımdan uzaklaşabiliriz. Oysaki, Yengeç duygusal ihtiyaçlarını karşılamak için kendini beslemek ve kendine sevgi, şefkat vermeyi öğrenmelidir. Çünkü ancak o zaman bağımlı olmadan sevebilir ve sevgi alışverişine girebilir. Bu da bu Dolunay’da Oğlak’ın bize öğretisi olacaktır. 

27 Haziran saat 7:27’de

Venüs Aslan burcuna giriyor. 

Aşk tanrıçası Afrodit, Aslan burcuna girince kendini çok beğenen ve herkesin kendine aşık olmasını isteyen bir tavra girer. Çünkü Güneş’in parıltısını yüzünde hisseder ve ondan cesaret alır. Kendini bütün ihtişamıyla ortaya koyarken kendini hayranlarının beğenisine sunar. Kalbini herkese açarak, başkalarının sevgisi ve ilgisiyle beslenir. Çevresinde hayranlar ister ve etrafını saran kalabalıkla birlikte eğlenmekten hoşlanır. Bu sebeple, gösteri ve şov dünyası, sahnede veya herkesin gözünün önünde olabileceği bir konum tam Venüs Aslana göredir.

Venüs’ün Aslan burcunda hareketine devam edeceği 22 Temmuz tarihine kadar yaratıcılık, sanat, hayattan zevk almak ve lüksle bağlantılı temalar ön planda olacaktır. 

Venüs’ün bu konumundan en çok Aslan burçları ve yükselen burcu Aslan olanlar etkileniyor. Aslanlar cazibelerinin arttığına ve çevrelerinde hayranlarının belirdiğine şahit olabilirler. Kendilerini çok daha rahat ifade edebilir ve hak ettiklerini düşündükleri ilgi ve sevgiyle yıkanabilirler. Venüs Aslan etkisi ikincil olarak Koç ve Yayları etkiliyor. Venüs onlara cazibe, uyum ve pozitif bir bakış açısı verecektir. İlişkilerinde çok daha uyumlu ve mutlu olabilecekler. Daha önceden çözemedikleri ilişki sorunları varsa, bu dönem bunlara odaklanmak için iyi bir zaman olabilir.Astrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP