Fotoğraf: Pinterest

İçinden geçtiğimiz pandemi süreci hepimizde bambaşka farkındalıklar yarattı. Kimimiz hiç bilmediğimiz yönlerimizi keşfettik, kimimiz yepyeni hobiler edindik, kimimiz ise hayat tarzımızı ve bakış açımızı kökünden değiştirdik. Nasıl olursa olsun hayatımıza gelen bu yenilikler beraberinde mutluluk getirdi diyorsanız, sizlere yepyeni dünyaların kapısını aralayacağınız kitap önerileri hazırladık.

İşte mutfak fikirlerinden beslenmeye, hobilerden iletişim becerilerine kadar kendinizi geliştirmek isteyebileceğiniz konulara iyi bir başlangıç olacağını düşündüğümüz haziran ayı kitap önerileri!

İlginizi çekebilir: Live To Bloom Yazarlarından Sosyal İzolasyon Günlerinde Okuyabileceğiniz 15 Kitap Önerisi

Thank You For Arguing- Jay Heinrichs

Aklımızdaki fikirleri doğru şekilde ifade etmek zaman zaman zordur fakat bunu yaparken karşıdaki kişiyi ikna edebilmek gerçek bir sanattır. Günümüzün önde gelen dil uzmanlarından Jay Heinrichs, bu kitapta politikacılardan, popüler sanat figürlerine ve reklam diline kadar en etkili ikna yöntemlerini ortaya koyuyor. Günlük hayata adapte edilebilecek pek çok teknik bulabileceğiniz kitapta Cicero’nun kitleleri yönlendirme şeklinden etkileyici TED Talk konuşmalarının sırlarına kadar pek çok örnek mevcut.

Satın almak için buradan inceleyebilirsiniz!

Dijital Minimalizm- Cal Newport

Marie Kondo’nun hayatımıza soktuğu minimalizm akımını fiziksel dünyadan dijitale uyarlamaya ve ekran zamanlarınızı sınırlandırmaya hazır mısınız?

Bulunduğunuz an ve ortamdan kopmanıza ve endişe, yorgunluk ve tükenmişlik gibi istenmeyen duygular hissetmenize neden olan teknolojiyi sınırlandırarak daha iyi bir hayata sahip olmak için mutlaka bu kitabı okumalısınız. Sosyal medyayla olan ilişkinizi baştan düşünmenize, önemli konuşmalarla “önemsiz mesaj zincirleri”ni ayırt etmenize ve çevrim dışı hayatın büyüsünü keşfetmenize yardımcı olacak olan bu kitap size teknolojiye rağmen mutluluğu vadediyor.

Brain Food- Dr. Lisa Mosconi

“Ne yersen osundur.” sözünün ne derecede doğru olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu kitaba mutlaka göz atmanızı öneriyoruz!

Tüm vücudu etkilediği gibi beyni de etkileyen beslenme düzeninin, bağırsak-beyin ilişkisi, nöroloji, hafıza kaybı, stres ve daha pek çok beyinsel fonksiyonla olan bağlantısını gözler önüne seren ve bilimle destekleyen Dr. Mosconi, beyin sağlığını desteklemek için yapılması gerekenleri anlatıyor. Beyin sağlığını arttıracak pek çok tarifle dolu olan bu kitap okurlarına yiyecekleri doğru kullanabilmenin anahtarını sunuyor.

Satın almak için buradan inceleyebilirsiniz!

The Everyday Ayurveda Guide to Self-Care- Kate O’Donnell

Son zamanlarda yeniden gündeme gelen Antik Hint Tıbbı Ayurveda’yla tanışmak isteyen herkes için rehber niteliğinde bir kitap!

Temel pratikleri adım adım anlatan, kişisel bakım rutinine nasıl ekleneceği hakkında fikir veren kitapta, masaj uygulamalarından oil pulling’e ve nefes egzersizlerine kadar sağlığınızı arttıracak tüm ayurvedik uygulamaları bulabileceksiniz. Metabolizma eğilimlerinizi yani doshanızı anlamak, mevsimlere göre değişen ihtiyaçları öğrenmek ve gıdaları ilaç olarak kullanabilmek hakkında bilgiler sunan bu kitap Ayurveda öğretisini hayatına sokmak isteyen herkese hitap ediyor.

Sesli olarak dinlemek için buradan inceleyebilirsiniz!

Kulaktan Dolma Tarifler- Şemsa Denizsel

Yemek yapmak konusunda size bildiğiniz her şeyi unutturacak ve ruhunuzla pişirmeyi öğretecek bir kitap!

Ölçülerden ve kalıplardan uzak duran bu yemek kitabı gerçekten tutkuyla yemek yapan bir kadına ait. Mutfakta özgürce davranan, alıştığımız lezzetlere müthiş aromalar ve tatlarla yeniden hayat veren ve her zaman kullandığı malzemeyi tanıyan Şemsa Denizsel, bu kitapta tarif vermekten çok daha fazlasını yapıyor. Mutfakta yemeklerle kendinizi ifade etmenin yollarını arıyorsanız bu kitaba mutlaka bir göz atın deriz!

How to Give Up Plastic- Will McCallum

Denizlere her yıl milyon tonlarca plastik giriyor ve bu durum denizlerin kendine has ve eşsiz olan ekosistemini yok ediyor. Deniz memelilerinden, balıklara ve deniz kuşlarına kadar pek çok hayvanın telef olmasına yol açan plastiklerden hepimiz sorumluyuz!

En başta deniz ekosistemini ve sonra karaları da tehdit eden plastik sorununa karşı neler yapılabileceğini merak ediyorsanız ve doğru olanı yapmaya hazırsanız bu kitaba başucunuzda yer açın! Hayatın her noktasında kullanmaya çok alıştığımız plastikleri çevreye saygılı malzemelerle değiştirmenin, farklı amaçlarla kullanılan çevreye zararlı kimyasalları azaltmanın ve plastiksiz bir hayat yaşamanın sırrını veren bu kitap plastik bağımlılığını bitiriyor.

Satın almak için buradan inceleyebilirsiniz!

Saksı Bitkileri El Kitabı

Şehrin göbeğinde doğayla bağ kurmanızı, aynı zamanda ruhunuzu ve bedeninizi beslemenizi sağlayan bitki yetiştiriciliği hakkında bilinmesi gereken püf noktaları içeren bir kitap!

Bitkilerinizin sağlığı, verimi ve bakımı konusunda bilinçlenmenizi sağlayacak olan bu kitap merak edenlere bitkilerin dilini öğretecek. Kendinize küçük bir ekosistem yaratmak ve bitkileri hayatınızın bir parçası haline getirmek için rahatlıkla kullanabileceğiniz bir kılavuz niteliği taşıyan bu kitap, güzel bir hobi edinmek için de ideal bir başlangıç.

İlginizi çekebilir:

BLOOM SHOP