YAZAN: SEÇİL TOPÇU

Havalar günden güne güzelleşirken içimizi ılık bir heyecan kaplamaya başladı bile! Tatile giderken çantanızdan eksik etmek istemeyeceğiniz, yaz aylarının keyifli enerjisiyle birlikte kendinize mutlaka bir şeyler katacağınızı düşündüğümüz 5 kişisel gelişim kitap önerisi listesini sizler için derledik!


Son Konuşma – Randy Pausch

Randy Pausch, Son Konuşma kitabında pankreas kanserine yakalandıktan sonra geriye kalan üç aylık ömrünü nasıl değerlendirdiğini anlatıyor ve yaşları küçük olan üç çocuğuna son konuşmasını yapıyor.

Gerçek hayatı yansıtan ve oldukça etkileyici olan bu kitap, yaşamın tadını çıkarmak adına adeta bir ders niteliği taşıyor. Son günlerini dolu dolu geçirmeye çalışan Pausch, kitapta hayallerine ulaşmada geçtiğini yollardan bahsediyor ve yüzlerde buruk bir gülümseme bırakıyor. Çocuklarına adadığı bu son konuşmayı okuyucuya sunan Pausch, herkese kendi hayatını sorgulatmayı amaçlıyor.

İrade – Roy F. Baumeister, John Tierney

Psikolog Roy F. Baumeister ve gazeteci John Tierney’in çeşitli araştırmalar sonucu ortaya koyduğu İrade kitabında, başarıya giden iki yolun zeka ve irade olduğunun altı çiziliyor. Çalışmak, diyet yapmak, sakin kalabilmek gibi pek çok konu aslında irade gerektiriyor, başarılı olmak için belli bir doğrultuda ilerleyebilmek gerekiyor.

İrade bireyin kendisini geliştirmesiyle orantılı olarak ilerleyebileceği bir kavram olduğundan kitap, bu gelişimi başarıya giden yol olarak görüp gelişim ve değişim hakkında çeşitli tüyolar sunuyor.

Kendi Kutup Yıldızı’nı Bul – Nüvide Gültunca Tulgar

Herkes bazen kendisini çözümsüzmüş gibi hissettiği olayların içinde bulabilir ve sihirli bir değneğin onu bu olayın içinden çekip çıkarmasını bekler. Kendi Kutup Yıldızı’nı Bul kitabı ise, bu sihirli değneğin kişinin kendi elinde olduğunu oldukça yalın bir biçimde anlatarak kişiye hem özgüven veriyor hem motivasyon sağlıyor.

Kitap, dışarıdan bir gücün sizi problemli durumlardan kurtarmasını beklerken kapıldığınız umutsuzluklar ve yaşadığınız zaman kayıpları yerine verimli bir çözüm yolunu bulmak için atacağınız adımlar adına size yardımcı olmayı vaat ediyor.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır? (Hayatta Doğru Seçimler İçin Öneriler) – İlber Ortaylı

İlber Ortaylı “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” adlı kitabında mükemmel hayatın sırlarını vermek yerine kendi hayat görüşünden yola çıkarak bazı önerilerde bulunuyor. Bu öneriler arasında toplumsal olarak modern dönemde değişen, tek tipleşen beğenilerden, estetik yargılardan ve hobisizlikten dem vuruyor.

Ortaylı, her bireyin birbirinden ayrı ve bağımsız oldukları ön kabulüyle; yalnız kalmanın, tek başına ve kimsenin görmesi kaygısını taşımadan sosyal aktivitelerde bulunabilmenin, hobi edinmenin, sohbet etmenin öneminden bahsediyor.

Tongue Fu (Sözlü Dövüş Sanatı) – Sam Horn

Sam Horn, kitabın isminin de ipucu verdiği biçimiyle, eser boyunca sözcüklerin ve iletişimin öneminden bahsediyor. Kitap bir kelimenin farklı ortamlarda, farklı biçimlerde kullanılışının örneklerini vererek değişen anlamları okuyucuya göstermeyi amaçlıyor.

Empati kurmanın ve her zaman nazik kalmanın kişiyi iletişimde bir adım öne taşıyacağını anlatan Sam Horn, mükemmel iletişim kurduğunu düşünen kişilerin dahi kendini sorgulamasını ve hatalarını bulmasını öneriyor.Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP