YAZAN: BURCU ERBAŞ

Güneş kremi yaşlanma belirtleri ile savaşması, oksidatif stresi ve serbest radikalleri azaltması, cilt kanserinden koruması ile her cilt bakım rutininin vazgeçilmez ürününü oluşturuyor. Her yaştan kişinin cildinden beklentileri fark etmeksizin kullanması gereken güneş kremleri içeriklerine ve cilt tiplerine göre farklılaşıyor. İşte, güneş kremi seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiği ve her cilt tipine göre güneş kremi önerileri!


Güneş kremi kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

1.UVA/UVB dengesi

Güneşin zararlı ışınları cildin üst ve alt katmanlarına farklı şekillerde etki ediyor. Güneşin görebildiğimiz ışınları ile verdiği zarar, UVB ile ölçülüyor. Bu ölçüm çoğu güneş kreminin üzerinde yazan SPF oranlarını etkiliyor. UVB ışınlarından korunmadığı zaman güneş yanıkları ve enflamasyon yaşanıyor. Güneşin cildin alt tabakalarında bıraktığı hasar ise UVA ile ölçülüyor. Bu zararlı ışınlardan korunmadığı zamanlarda ciltte oksidatif stres ile serbest radikaller artıyor, kolojen yapısını bozuluyor ve erken yaşlanma belirtileri ortaya çıkıyor. Seçiminizi yaparken güneş kreminizin UVB koruyucusu yani SPF’inin en az üçte biri kadar UVA korumasına sahip olduğuna dikkat edebilirsiniz.

2.SPF oranı

SPF oranı güneş koruyucu alırken en çok dikkat edilmesi gereken faktör olarak biliniyor. Fakat yapılan araştırmalar, SPF 50 ile SPF 100 arasında önemlisiz sayılabilecek kadar az bir koruma farkı olduğunu gözler önüne seriyor. Bu nedenle uzmanlar yüksek SPF oranlı bir güneş kremini sadece 1 kere sürmektense SPF 30 veya SPF 50 içeren güneş kremlerini gün içerisinde 2-3 saatte bir, tekrar tekrar sürmeyi tavsiye ediyor. Bir başka deyişle tekrar sayısı, SPF oranından daha büyük önem taşıyor.

3.İçerik listesi

Geleneksel güneş kremleri cildi oksibenzon isimli kimyasal bir madde ile koruyor. Bu etken madde zararlı güneş ışınlarını bloke etme konusunda oldukça başarılı olsa da cilt tarafından gereğinden fazla emiliyor ve ileri vadede endokrin problemlerini yol açabiliyor. Bu da hormon dengesini bozarken üreme seviyelerini düşürebiliyor. Bu nedenle güneş kremi alırken içerisinde oksibenzon olmayan, mineral güneş kremlerini seçebilirsiniz. Eğer, seçiminizi kimyasal güneş kremlerinden yapacaksanız oksibenzon seviyesinin %2.2’den fazla olmamasına dikkat edebilirsiniz.

4.Sprey başlıklar

Sprey veya pudra güneş kremleri uygulama sırasında büyük rahatlık verseler de havada minik partiküllere yayılmaları yoğunluklarını kaybetmelerine ve koruyuculuklarının azalmasına yol açıyor. Aynı zamanda içerdikleri birçok kimyasal veya mineral madde akciğerlerimize soluma yolu ile girebiliyor.

5.A vitamini türevleri ile güneş kremi kullanımı

Retinol, kuşburnu yağı ve retinoidler, A vitamini türevleri olup, cilde uygulandıkları zaman teni güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getiriyor. Bu nedenle cilt bakımında kullanılan her tür A vitamini türevini geceleri uygulamak ve sabahına da bolca güneş kremi sürmek gerekiyor.

6.C vitamini ile güneş kremi kullanımı

A vitamini türevlerinin aksine C vitamini güneş kremiyle kullanmak erken yaşlanmaya karşı en iyi birlikteliği oluşturuyor. Çok güçlü bir antioksidan olan C vitamini, güneş ışınlarınında sebep olduğu serbest radikal artışını dengeliyor ve oksidatif stresi azaltıyor. Sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra C vitamini serumunuzu nemlendiricinizin altına sürebilir, üzerine de güneş kreminizi uygulayabilirsiniz.

7. Güneş kremlerinin çevresel etkisi

Kimyasal güneş kremlerinin deniz ve okyanuslara zarar verdiği konusunda birçok araştırma yapılıyor. İnsan sağlığına da negatif etkisi olan oksibenzon Dünya’nın en zengin ekosistemleri ve akciğerleri olan mercan resiflerinin ölmesine yol açıyor. Bu nedenle içerisinde oksibenzon içeren güneş kremleri Avusturalya’da başta olmak üzere birçok kıyı ülkesinde yasaklanmaya başladı.

8. Güneş kremi uygulama sıklığı: Her gün, içeride veya dışarıda!

Güneşin zararlı ışınları yaz, kış, dışarısı veya içerisi fark etmeksizin bizleri etkiliyor. Bu nedenle güneş kremi sürmeyi yaz aylarından bağımsızlaştırıp, her gün hava ne olursa olsun, uygulanacak bir alışkanlık haline çevirmemiz gerekiyor. Güneş maruziyetine bağlı yaşanan cilt kanseri veya erken yaşlanma belirtileri bir günle değil, güneş korumasız geçen uzun senelerin birikmesi ile ortaya çıkıyor.

Her cilt tipine göre güneş kremi

Kuru ciltler

Kuru ciltlerde hem mineral hem de kimyasal güneş kremleri eşit derecede iyi performans gösteriyor. Krem, losyon hatta yağ bazlı güneş korumaları kuru ciltlerin nemlenmesine ve parlak görünmesine yardımcı oluyor.

Kuru ciltler için en iyi hayvan deneyi yapmayan güneş kremleri

Akneye meyilli ciltler

Akneye meyilli ciltlerin özellikle güneş kremi kullanmaları büyük önem taşıyor. Güneş kremi sivilceye bağlı yaşanan cilt lekelerinin önüne geçerken akne karşıtı cilt bakım ürünlerinin sebep olduğu güneş hassasiyetine karşı koruyor. Bununla beraber yağlı cilde sahip kişilerin gözenekleri tıkamayan, bir başka deyişle komedojenik olmayan güneş kremlerini tercih etmeleri gerekiyor. Yağ bazlı veya ağır dokulu kremler yerine daha akışkan, sıvı korumalar yağlanmaya yatkın ciltlerde olası parlamaları önlüyor ve uygulamayı daha keyifli hale getiriyor.

Akneli ciltler için en iyi hayvan deneyi yapmayan güneş kremleri

Hassas ciltler

Kimyasal içerikler hassas ciltlerde istenmeyen reaksiyonlara yol açabiliyor. Bu nedenle bu cilt tipine sahip kişilerin tercihlerini yüksek SPF’li, mineral güneş kremlerinden yana kullanmaları öneriliyor. Çinko oksit ile titanyum oksit mineral güneş kremlerinde en sık kullanılan içeriklerin başında geliyor.

Hassas ciltler için en iyi hayvan deneyi yapmayan güneş kremleriBurcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP