Son zamanlarda hayatımıza sağlık, beslenme, güzellik gibi pek çok konuda dahil olmaya başlayan holistik kavramı evlerimize de konuk oluyor.

Yalnızca göze hitap etmekle kalmayarak enerji temizliği, Feng Shui akımı, Konmari düzenleme tekniği gibi konuları da ele alan holistik ev uygulamalarını sizin için araştırdık.

İşte 5 maddede evinizi nasıl daha holistik bir hale getirebileceğinizin sırları!

Öncelikle holistik ev nedir?

Holistik ev; Laura Benko’nun “Holistik Ev” kitabında anlatılanlara göre; dengeli, sağlıklı, huzurlu ve mutlu yaşamanın hem bedensel hem zihinsel hem de ruhsal olarak yaşadığınız evle bütünleşmesidir.

Evlerimiz, kendimize özel vakit ayırdığımız, dünyanın kaosundan uzaklaşarak durup dinlendiğimiz, tazelendiğimiz mahrem alanlarımızdır. Bu nedenle bu alanları huzurlu, uyumlu ve dengeli bir ruh haline yakışır şekilde düzenlemek doğal olarak iç dünyamıza etki edecektir.

5 maddede holistik ev konsepti ile tanışın

1. Fazlalıklardan kurtulun

Konmari methodunda da olduğu gibi “Elinizdeki eşya gerçekten sizin için gerekli mi? Sizi mutlu ediyor mu? Günlük hayatta işinize yarıyor mu? Sizin için bir anlamı var mı yoksa bir gün nasılsa lazım olur diye mi onu el altında tutuyorsunuz?” sorularını sormak holistik ev konsepti için oldukça önemli.

Evinizde işinize yarayan, size güzel anılar hatırlatan, evinizi bir ardiyeden ziyade işlevsel bir mekana dönüştüren eşyalar bulundurmanız evin bütün atmosferini değiştirecektir.

2. Doğayı ve doğal olanı evinize taşıyın

Apartmanlar arasında doğaya duyduğumuz özlem günden güne artıyor. Çocuklarımız, yeşille bütünleşemeden, doğanın dinginliğiyle yeterince tanışamadan büyüyor. Bu nedenle, yaşadığımız mekanlara olabildiğince doğal öğeler yerleştirmek doğaya olan özlemimizi bir nebze olsun rahatlatmaya yardımcı oluyor.

Çeşitli ev bitkileri, ağaç görünümlü detaylar, doğal manzaraları esas alan tablo veya fotoğraflar, pencere önü çiçekleri ve daha pek çok doğal detay evinizi daha holistik ve mutlu bir havaya büründürebilir.

3. Mobilyalarınızı Feng Shui’ye göre yerleştirin

Evi Feng Shui felsefesine göre düzenlemek hem evimizde hem de psikolojimizde daha dengeli bir enerji akışı yaratmamıza yardımcı olur. Örneğin, Feng Shui’ye göre; salondaki oturma koltuklarını sırt kısımları kapıya bakacak şekilde yerleştirmemeniz, pencere veya kiriş civarlarında oturma gruplarını konumlandırmamanız, yatağınızı odaya giriş kapısını göremeyeceğiniz bir yere koymamanız tavsiye edilmektedir.

4. Temiz, sade, özgün bir imajı esas alın

Hiçbir işinize yaramayan pek çok detayla salonunuzu, yatak odanızı, antrenizi dekore etmeye çalışmak yerine daha minimal, işlevsel ve ferah bir görüntü sunan öğelerle evinizin ruhunu sadeleştirebilirsiniz.

Kullandığınız duvar kağıtları veya tercih ettiğiniz duvar boyasının renk veya desenleri çok karışık olduğunda, aynı şekilde mobilyalar, masa örtüleri, orta sehpa süsleri bu karışıklığı kendi desenli motifleriyle desteklediğinde ortaya içinde bulunduğunuzda huzur dolduğunuz bir ortam değil, gözünüzün ve zihninizin yorulduğu bir görüntü çıkabilir.

5. Mum, tütsü, doğal taş, palo santo, kişisel gelişim kitapları gibi öğelere yer verin

Evinizin havasını tamamen değiştirmenize yardımcı olan unsurlar arasında renkli ve güzel kokulu mumlar, hoş ve sade mumluklar, doğal taşlardan yapılmış dekoratif öğeler veya direkt olarak doğal taşlar, kütüphanenizde yer verebileceğiniz beden, ruh ve zihin mutluluğunu esas alan kitaplar ve tütsüler yer alır.

Doğal taşlar ve şifalı kokular, bedeniniz ve ruhunuzda enerji temizliği yaparak daha sakin, stressiz, kaygısız bir ruh haline erişmenize yardımcı olurlar.

Hoş bir akşamüstü, yaktığınız mumlar veya bir Palo Santo eşliğinde en sevdiğiniz minderin üzerinde yayılıp mis gibi kokan bitki çayınızı içerken holistik ev kavramının hayatınızı ne kadar güzelleştiriyor olduğunu siz de fark edebilirsiniz!

BLOOM SHOP