YAZAN: ARZU ÖZEV

Belki romantik bir ilişkinin daha başlangıcındasınız, belki ortalarında, belki de sonlarına yaklaşıyorsunuz. Belki sonsuza kadar sürmesini umduğunuz ve bunda karar kıldığınız için evlendiniz, belki bir arada yaşamaya karar verdiğiniz bir evredesiniz ya da boşanıyorsunuz. Belki de işleri biraz da esnek tutup, isim koymadan birlikte geçirdiği vakitlerin tadını çıkaranlardansınız… Aşk arayışı sürecinin her neresindeyseniz, sağlıklı ilişkiler kurmak için enerji bedeninizi dengelemeye ihtiyaç duyabilirsiniz.


Evrenin sırrını çözmek istiyorsanız, enerji, frekans, titreşim açısından düşünün. 

Nicola TESLA

Sağlıklı ilişkilerin önündeki engel: Enerji dengesizliği

Eğer başlangıç aşamalarındaysanız bir düşünün, sizi bir araya getiren ne? Saatlerce süren sohbetler mi? Fiziksel çekim mi? Belki daha en baştan birbirinize ait olduğunuzu hissettiniz, belki de öylesine: “Bakalım nereye varacak?” diyerek ilişkiye girdiniz. 

Eğer ortalarda seyrediyorsanız, birbirinizden sıkılmaya mı başladınız yoksa her geçen gün biraz daha mı bağlanıyorsunuz? Sonlarına yaklaştınız diyelim; başlangıçta her şey nasıldı, hatırlıyor musunuz? Belki ilişkiniz yok ve bundan memnunsunuz, belki de uzun vadede yalnız kalmaktan korkuyorsunuz. 

İkili ilişkiler çağımızın kanayan yarası. İlişki içinde olanlarımız ayrı dertli, ilişkisi olmayanlarımız ayrı… Hepimiz sevgiyi arıyoruz ama onu bulduğumuzda eril ve dişil denge şaşabiliyor. Pek çoğumuz uzun süredir deneyip bir türlü mutluluğu yakalayamamış olmaktan yıldığımız için umutsuzluğa kapılıyor, vazgeçiyoruz. Aşk kapılarınızın kapalı olduğunu hissediyorsanız, bunun başlıca sebebi hem karma tabii ki, hem de enerji dengesizliğimiz. 

Eğer siz de gerçek aşkı arayanlardansanız, onun için savaşmaktan vazgeçmeyin. Her neyi arıyorsanız, bilin ki o da sizi arıyor. Enerjinizi dengelemeyi, enerji bedeninizi temizlemeyi ve karmik zincirlerinizi kırmayı öğrenerek gerçek aşka doğru emin adımlarla yürüyebilirsiniz. Unutmayın ki gerçek mağlubiyet, hiç kaybetmemek değil, denemekten vazgeçmektir. 

Beni başarılarımla yargılama, beni kaç kez düştüğüm ve tekrar ayağa kalktığımla yargıla.

Nelson MANDELA

Gerçek aşk için enerji bedenini dengeleme yolları

Eğer tekrar denemeye nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız aşağıdaki birkaç nokta size yardımcı olabilir. 

Geçmişteki kapanmamış dosyalar

Ex’ler arasında zaman zaman hortlayan, sarhoş olunca mesaj attığınız, ara sıra görüştüğünüz ya da unutamadığınız biri var mı? Zihin geçmişe gittiğindeki enerji ile geleceği yaratmanız zor. “Ex’ten next olmaz.” diye bir söz var. Belki ufak bir olasılıkla olur, kim bilir? Ama ayrılık nedeninizi unutmayın. Geçmişte kalan dostumuz belki sizi artık istemiyor. Bu demek değil ki siz istenmeyecek birisiniz. Belki beklentiler, belki enerjiler uyuşmamış, o kadar. Saplanıp kalmayın. Dışarıda size hitap edebilecek milyarlarca insanı hiçe saymayın.

Yoğun trafik

Kaç kişi ile aynı anda görüşüyorsunuz? Bir sürü insan, bilgisayarda açık tab’ler gibidir. Aklınızda pek çok kişi olduğunda enerjiniz de çok kişiye akar, tek kişiye odaklanamazsınız. Böylece ilişkiler daha sığ kalabilir. Çok eşli olmak da bir seçim elbette. Bundan memnunsanız, aynen devam edin. Ancak daha derin bir şeyler arıyorsanız, o zaman diyete girme vakti demektir. 

Toksik ilişkiler

İçinde bulunduğunuz ilişki size yarardan çok zarar mı sağlıyor? Sizi sık sık değersizlik hissiyle baş başa mı bırakıyor? Sevindirdiğinden daha çok üzüyor mu? Gelişiminizi engelliyor, aşağılara mı çekiyor? Yaşam enerjinizi düşürüyor mu? Belki yalnız kalmaktan korktuğunuz için, belki de artık birbirinize bağımlı olduğunuzdan bırakamıyorsunuz. Ancak sevgi, yaşam enerjisini arttırmalı. Sizi yüksek potansiyelinize taşımalı. Öyle değil mi? 

Düşünceler 

Gün içinde hangi düşünceleri besliyorsunuz: “Ben aşka artık inanmıyorum., “Kimseye güven olmuyor bu devirde!”, “Zaten çok çirkinim, beni kim ne yapsın?”, “Hep hayal kırıklığı, hep kalp ağrısı, yeter artık!”

İlişkileriniz defalarca acı bir sonla bitmiş olabilir. Bu demek değil ki bundan sonra da böyle olacak. Öğrenilmiş çaresizlik içindeyseniz, yeni bir gelecek yaratmak için düşüncelerinizi ve kök inançlarınızı yeniden düzenlemeniz gerektiğini unutmayın. 

Davranışlar

Bunca ayrılık sebebi içinde kendinize dönüp bakıp birazcık öz eleştiri yaptınız mı? Belki ilişkilerinizde fazla bencilsiniz, belki fazlaca verici. Belki fazla kontrolcü davranıyor, alan tanımıyor, ya da güvenilmez tavırlar sergiliyorsunuz. Belki duygu durumunuz çok iniş-çıkışlı, belki karşınızdakini sürekli olarak eleştiriyor ve değiştirmeye çalışıyorsunuz? Belki de karşı tarafla empati kuramıyorsunuz? Severken nasıl seviyorsunuz, hiç fark ettiniz mi? 

Kendinizle aranızdaki ilişki

Kendinizle aranızda romantik bir aşk ilişkisi var mı? Kendinizi romantik yemeklere çıkarıp, ona hediyeler alıyor musunuz? Ona aynada uzun uzun bakıp, güzel sözler söylüyor musunuz? Bir hata yaptığınızda, kendinizi kolaylıkla affedebiliyor musunuz? Kısacası, sizi tıpkı sevilmek istediğiniz gibi seviyor musunuz? Gülmeyin. Bu narsisizm değil, kendine şefkatle yaklaşmak ve çok önem taşıyor!

Tek başına mutlu olmak  

Yaşamınızda hangi renkler var? Hayat enerjiniz yüksek mi? Maceraya, yeniliğe, yeni şeyler denemeye açık mısınız? Hayatınıza çekeceğiniz kişi geldiği zaman orada kalmak isteyecek mi? Sıradan bir rutininiz ve standart bir ruh haliniz mi var? O halde kendinize sormanız gereken soru: “Sıradan bir rutini olan ve standart ruh haline sahip biri beni mutlu edecek mi?” olmalı. Çünkü kuantum yasalarına göre, her birimiz birer mıknatısız ve her ne enerji yayıyorsak yaşam bize ayna tutuyor. 

İstekler

Bir ilişkiden tam olarak ne istiyorsunuz? Hayatınıza nasıl bir enerji, nasıl bir ilişki çekmek niyetindesiniz? Birlikte neler yapmak, neler başarmak peşindesiniz? Listeleriniz hazır mı? Düş panonuzu yaptınız mı? 

Karmik temizlik 

Belki anne-babanızdan mutlu bir ilişki nasıl olur, öğrenmediniz. Ya da atalarınızın talihsiz aşk geçmişinin yükü hala sizin üzerinizde? Bunun için aile dizimi ve şamanik ritüellerle temizlik yapabilirsiniz. Düzenli olarak yoga ve meditasyon yapmak, inzivalara katılmak, bu konuda profesyonellerden özel seanslar almak, enerji dengeleme çalışmaları ve konunun uzmanlarından çeşitli eğitimler almak sizi çözüme daha hızlı götürecektir.  Arzu Özev

1983 yılında İstanbul’da doğan Arzu, Saint Joseph Lisesi’ni bitirdikten sonra University of Massachusetts Amherst’te psikoloji okuduğu yıllarda, Sudarshan Kriya nefes tekniği ve yoga öğretisiyle tanıştı. Hindistan başta olmak üzere, Yeni Zelanda, Güney Afrika, ABD ve Almanya’da kişisel gelişim ve yoga konusunda birçok eğitim alarak, sertifikalı eğitmen oldu. Dünya çapında 150...BLOOM SHOP