YAZAN: MİRAY AKIN

Seks ve ilişki terapisti Andrew Aaron‘a göre karmik ilişkiler bitmek bilmeyen ayrılıklar ve barışmalara rağmen iki tarafın da karşı koyamadığı ilişkilere deniyor. Partnerler birbirinin bir yörüngesine giriyor, bir çıkıyor. Ancak yine de birbirinden vazgeçemiyor.

Açıklanamaz bir biçimde mıknatısın iki zıt kutbu gibi birbirinize doğru çekildiğiniz bir ilişkiniz varsa karmik bir ilişki içerisinde olabilirsiniz! Yazımızda, karmik ilişkiler nedir sorusuna yanıt arıyor ve karmik ilişkilerdeki kırmızı bayrakları konuşuyoruz.


Ne olursa olsun gidemediğiniz ilişkiler vardır. Kalmak isteyip istemediğinize emin olamadığınız. Kalp ve mantık arasında kararsız kaldığınız.

Karmik ilişkiler de tam olarak böyle. Ne olursa olsun birbirinize dönmenizden mi yoksa karmanın çekim yasaları mı bu şekilde işliyor bilinmez. Hem tutkulu hem de hayal kırıklıkları ile dolu!

Buna rağmen sanki kozmik bir bağ ile birbirinize bağlı gibi hissediyor olabilirsiniz. Yoğun duyguları en derininizde yaşayabilir, her ne olursa olsun geriye dönüp baktığınızda size kattıkları ve deneyimleriniz için mutluluk duyabilirsiniz.

Karmik ilişkiler, kişisel gelişime destek veriyor

Kolombiya Üniversitesi’nde nöropsikolog olan Sanam Hafeez, ‘kozmik bir gücün’ etkisi altında olunan bu tarz ilişkileri, “karmik bir ilişki, her şeyi tüketen, tutkuyla dolu, ancak sürdürülmesi son derece zor olan bir ilişkidir,” diye açıklıyor.

Her ne kadar karmik bir ilişki kulağa oldukça toksik geliyor olsa da edindiğimiz tecrübeler kişisel gelişimimize destek verebiliyor. The Self-Love Experiement’in yazarı Shannon Kaiser‘e göre ise karmik ilişkilerde yaşanan tüm inişler ve çıkışlar ruh düzeyinde büyümemize yardımcı oluyor.

Bunlar, kendiniz hakkında daha önce hiç bilmediğiniz bir şeyleri öğrenme fırsatları ve aynı zamanda aşktaki en önemli hayat dersleridir.

Sanam Hafeez

Karmik bir ilişki içerisinde olduğumuzu nasıl anlayabiliriz?

İlişkiler denildiğinde akla ilk olarak romantik ilişkiler gelir. Ancak arkadaşlık ve aile ilişkilerinde de yaşanan iniş ve çıkışlar karmik bir ilişkinin varlığını işaret ediyor olabilir. Peki, bu ipuçlarını nasıl bulmamız ve kırmızı bayrakları nasıl toplamamız gerekiyor:

Tek taraflı bir ilişki yaşıyorsanız

Her ne kadar tek taraflı ilişkilerde çoğu zaman bu durumun varlığı inkar edilse de eğer bir ilişkide dengeleri hep bir taraf kuruyorsa, karmik ilişki sinyalleri devreye girebiliyor. Eğer kendinizi sürekli olarak affedici, verici taraf olarak buluyorsanız veya tam tersi ilişkinizde bir nevi etkisizleşiyorsanız karmik bir ilişki içerisinde olabilirsiniz.

Drama yoğunluğu fazlaysa

Hani filmlerde olur ya sadece hikayenin devam etmesi için çiftler durduk yere ayrılır ve sonra ansızın barışır. İşte sizin ilişkinizde romantik bir filmden çıkmış gibi drama yoğunluğu ile dikkat çekiyorsa, ilişkinin içerisinde kendinizi bir gün kötü bir gün iyi hissediyorsanız karmik bir ilişki yaşıyor olabilirsiniz.

Duygularınız kafanızı karıştırıyorsa

Tıpkı ilişkideki git-geller gibi duygularınız da roller-coaster‘a binmiş gibi sürekli bir yükseliyor bir inişe geçiyorsa karmik bir ilişkinin en önemli ipuçlarından birini bulmuş olabilirsiniz. Çok mutlu olduğunuz bir anı, hayal kırıklıkları ile dolu başka bir an takip ediyor, buna rağmen açıklanamayan bu gerilim sizde bağımlılık yapıyorsa karmik bir ilişkide olup olmadığınızı düşünmeye başlamanızda fayda olabilir.

Kırmızı bayrağı nasıl kaldırmak gerekiyor?

Hafeez, karmik ilişkilerinin amacının tecrübelerimizden ders almamız ve olgunlaşmamız olduğunu söylüyor. Ruhumuzun aydınlanma ve anlayışa doğru ilerlemesi için bu dersi öğrenmeyi seçiyoruz bir nevi. Ancak bu kabul her şeye boyun eğmek anlamına asla gelmiyor.

Her ne kadar karmik ilişkiler eş bağımlılık geliştirilen ilişkiler olması sebebiyle bir anda koparıp atması zor iplerle örülü olsa da alınması gereken dersler fark edildikten sonra güçlü bir direnç göstermek gerekiyor.

Hafeez bu gücü ortaya çıkarmak için içimize dönmemizi öneriyor. Kendimize, öz değerimize ve öz saygımıza odaklanmamızı tavsiye ediyor. Bu dersleri almadan başka bir ilişkiye koşar adım gitmenin ise karmik bağın devamlılığını sağlayabileceğini söylüyor.

Kordonu kesip dersimizi aldığımızda karmik bağdan sonsuza kadar kurtulabiliriz.

Sanem Hafeez

Sağlıklı iletişim = dürüstlük

Karmik ilişkiler çatışma ile başlayıp çatışma ile devam ettiği için bu süreci daha da yorucu bir hale getirmemek adına daha sağlıklı iletişim kurmanın yollarını aramak gerekiyor. Hafeez en temel ipucu olarak ise dürüstlüğü işaret ediyor.

Tecrübe edilenleri, alınan dersleri, arzu ve endişeleri dürüst bir şekilde karşı tarafa iletmek karmik ilişkinin duygusal roller-coaster’ından inmeye yardımcı oluyor. Adrenalin bağımlılığı bastırılıyor yerini öz güven alıyor.

Bu sebeple yargılamadan, eleştirmeden ve suçlayıcı kelimeler kullanmadan ileriye ve sonuca odaklanmayı denemek gerekiyor. Bu odaktan saptığımız anlarda ise konuşmaya başlamadan önceki iyi niyetimizi kendimize hatırlatmamız gerekiyor. Bu, düşünce fabrikası olan zihnimizin bir an olsun farklı düşüncelerle zihnimizi egale etmesini önleyebiliyor. Ardından benlik ile kurulan bağ güçlenebiliyor.Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP